Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Hádka kvůli kritice Nerudové: Vášáryová se opřela do návrhářky Rochové. Kdo ze slavných podporuje koho?

Autor: ČTK, simao, swp - 
30. prosince 2022
11:51

Střetů mezi tábory podporovatelů favoritů prezidentské volby přibývá – a tak se do křížku dostávají i na sociálních sítích ti, kteří přejí na jedné straně Danuši Nerudové, na straně druhé Petru Pavlovi či některému z jiných kandidátů. K jedné z posledních přestřelek došlo mezi Magdou Vášáryovou, která drží palce Nerudové, a módní návrhářkou Liběnou Rochovou, která by si sice přála na Hradě ženu, ale Nerudová není její šálek kávy. Jaké slavné a známé podporovatele přitom Pavel či Nerudová mají za zády?

Na facebooku se rozhořel spor o podporu Danuše Nerudové mezi Liběnou Rochovou a Magdou Vášáryovou. Módní návrhářka Rochová totiž sdílela příspěvek vědeckého pracovníka Právnické fakulty a Ústavu státu a práva AV ČR Jakuba Drápala, který obsáhle vysvětluje, proč nebude ani jako vědec volit Danuši Nerudovou.

„Ženy proti ženám, nic se nemění. Vivienne (zesnulá královna módy Vivienne Westwoodová, která zemřela ve čtvrtek ve věku 81 let, pozn. red.) se už teď obrací a ještě není ani v hrobě,“ okomentovala příspěvek Rochové Vášáryová.

„Vážená a milá Magdo, nejsem proti ženám… Fandím nám… Je zde důvod jiný… Ženu bych na Hradě uvítala,“ kontruje Rochová.

„Tak volte jednoho z agentů komunistické tajné služby. Gratuluji,“ zareagovala Vášáryová s narážkou na poněkud problematickou předrevoluční minulost Andreje Babiše i Petra Pavla. V minulé přímé prezidentské volbě podporovala Vášáryová veřejně Michala Horáčka.

Kdo ze známých tváří podporuje Pavla a kdo Nerudovou?

Zřejmě nejvíc osobností kulturního a společenského života veřejně vyjádřilo svou podporu přitom právě Petru Pavlovi. Z trojice kandidátů, kteří dlouhodobě vedou průzkumy obliby mezi voliči, deklarovala řada umělců či sportovců svoji podporu také Nerudové.

Třetí z preferovaných kandidátů Andrej Babiš má naopak relativně nízkou podporu veřejně známých osobností a na sociálních sítích zveřejňuje především videa svá, své rodiny a občanů, s nimiž se setkává.

Pavla podporuje třeba divadelník Zdeněk Svěrák, režiséři Václav Marhoul a Jan Hřebejk, písničkář Jaroslav Hutka, herci Petr Čtvrtníček, Zlata Adamovská, Eva Holubová, Daniela Kolářová, Milan Šteindler či Vladimír Polívka, operní pěvkyně Dagmar Pecková, zpěvák Janek Ledecký, tenistka Lucie Šafářová, hokejista Tomáš Plekanec nebo kajakář Vavřinec Hradilek.

Video  Den s Petrem Pavlem: Z rozcvičky do vinárny a pak na kluziště. A co prozradila manželka Eva?  - David Polák
Video se připravuje ...

Kněz Tomáš Halík ve zveřejněném videu říká, že Pavel je klidný a zároveň rozhodný člověk, který má zkušenosti. Další nejčastěji říkají, že oceňují jeho vojenské a diplomatické zkušenosti, ale i silnou osobnost. Hradilek oceňuje Pavlův přístup k jeho minulosti, uvedl, že se postavil ke své minulosti s lítostí a upřímností.

Nerudovou ve videu zveřejněném na sociálních sítích podporuje třeba blogerka Petra Jirglová, moderátor Jan Musil, herec a bloger Lukáš Hejlík, slamer Anatol Svahilec, muzikant Ladislav Gerendáš nebo rapper Sergei Barracuda.

Nerudová má kolem sebe tým expertů, kde je třeba ekonom Tomáš Sedláček nebo bývalý ministr kultury Daniel Herman, a tým mladých lídrů, který tvoří influenceři či mladí podnikatelé. Ti, kdo podporují v prezidentské kampani Nerudovou, o ní říkají, že má schopnost společnost spojovat.

Video  Den s Danuší Nerudovou: Hodiny v autě, potlesk v Bruntále i dotazy na manžela Roberta  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Babiše podpořil Zeman

Babiš má malou podporu veřejně známých osobností. Podpořil ho stávající prezident Miloš Zeman, podle kterého má Babiš jako jediný z favoritů zkušenosti s politikou.

Pavel Fischer, který na prezidenta kandidoval už v roce 2018, má podporu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) nebo herců Lukáše Langmajera a Josefa Poláška. Za Fischerem stojí i bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

I další prezidentští kandidáti mají jen sporadickou podporu mezi veřejně známými osobnostmi či umělci. Dokumentarista Martin Vadas podporuje Marka Hilšera, kuchař Jiří Babica Karla Diviše a odborový předák Josef Středula má podporu v závodníkovi Tomáši Engem.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

fotrpjotr ( 1. ledna 2023 06:41 )

Vzdělaný neznamená chytrý.

modrosvazak ( 31. prosince 2022 21:17 )

On za to chudáček snad ani nemůže ale nechme ho at' si vede tu svou přihlouplou dál..

modrosvazak ( 31. prosince 2022 21:14 )

Papír s úředním razítkem má akorát tak Fialova maxidrahota na hlavu.

modrosvazak ( 31. prosince 2022 21:11 )

Napsal nám bezmozek z Fialové maxi­draho­ty..­.haha­ha...

modrosvazak ( 31. prosince 2022 21:08 )

Toto je pravda.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa