Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Babiš o boji o Hrad: Poděkování Monice i slib, že změní rétoriku. Skončí v případě prohry v politice?

Aktualizováno -
31. října 2022
20:49
Autor: ČTK, swp, max - 
31. října 2022
12:15

Předsednictvo hnutí ANO dnes definitivně potvrdilo svého předsedu Andreje Babiše jako kandidáta na prezidenta. Bývalý premiér už v neděli večer nečekaně oznámil, že hodlá v přímé volbě kandidovat. Usilovat o úřad prezidenta hodlá, protože vláda podle něj málo pomáhá lidem. Hrozí, že příští hlava státu jinak půjde na ruku kabinetu, přitom má být pro všechny občany, řekl na dnešní tiskové konferenci k oficiálnímu oznámení kandidatury. 

Za Babišem dnes při zhruba desetiminutovém oznámení stála většina předsednictva ANO. Chyběl například moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, podle informací ČTK ale kvůli pracovním povinnostem. Spolu s Babišem na pódium s nápisem „Pomáhá lidem, proto Babiš“ přišla i manželka Monika.

Další nápisy na pozadí popisovaly expremiéra jako zkušeného politika, krizového manažera, který neuhne mocným, je akční a bojuje za Česko. Expremiér přečetl připravené prohlášení, prostor na dotazy novináři zprvu nedostali. Mezi reportéry se ale Babiš vrátil později.

Přihlášku na prezidenta je nutné podat nejpozději 8. listopadu, je nutné k ní připojit podpisy nejméně deseti senátorů, dvaceti poslanců, nebo 50 000 občanů. Babiš řekl, že požádá o podporu poslance.

Lidé by si podle Babiše neměli myslet, že prezident nic nezmůže a jde jen o reprezentativní roli. Každá z dosavadních hlav států podle něj měla obrovský vliv. Mezi pravomocemi uvedl možnost vetovat zákony, jmenování vedení České národní banky a Nejvyššího kontrolního úřadu, zásadní slovo při jmenování velvyslanců, možnost účasti na jednání vlády a Parlamentu nebo to, že prezident může tlačit vládu, aby konala, pracovala a starala se o lidi.

„Lidé teď víc než kdy jindy potřebují naději, člověka s jasným plánem a vizí, člověka, který bude nezávislý, kterého nikdo nemůže koupit, zkorumpovat a který se nebude bát mocných. Člověka, který bude tvrdě hájit české zájmy a naše občany,“ řekl také Babiš.

Babiš tvrdí: Nejde o imunitu

Babiš odmítl, že by šel do boje s cílem získat imunitu. „Pokud bych se stal prezidentem, tak mám imunitu jenom na to dané období. Soud samozřejmě poběží dál a já se mu nevyhýbám,“ prohlásil. Zdůraznil také, že mu v minulosti prezident Miloš Zeman nabídl abolici, kterou ale odmítl.

To Babiš zopakoval i v pondělním pořadu na Frekvenci 1. „Nehledám imunitu na Hradě,“ zdůraznil s tím, že má všechny předpoklady k tomu, aby tento úřad vedl důstojně a kompetentně. 

V pořadu přiblížil i to, o čem jednal s prezidentem Milošem Zemanem. „Prezident byl rád, projevil celkem radost,“ uvedl s tím, že je ale otázkou, komu hodí nakonec stávající prezident hlas. 

Server Seznam Zprávy v neděli uvedl, že centrála hnutí vydala regionálním organizacím pokyn, aby hledaly vhodná místa pro Babišovy nové cesty po republice, které by měly začít v listopadu. V létě Babiš objížděl zemi v obytném voze, tvrdil, že nejde o jeho osobní kampaň.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů těší armádní generál a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by případně spolu s Babišem patřila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Předseda ANO oznámil záměr ucházet se o post prezidenta republiky v neděli večer v televizi Nova. První kolo volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později.

Babiš vzpomněl volbu Klause a Zemana

„Kdy jsem se rozhodl? To je těžká otázka, my jsme nějakým způsobem na tom pracovali, společně v týmu jsme to vyhodnocovali, ale víceméně po těch konzultacích. I jsme o tom mluvili na klubu a i v rámci našich orgánů jsme dospěli k názoru, že i když samozřejmě všechny ty průzkum my nedávají téměř žádnou šanci a to druhé kolo vypadá na pana generála Pavla a paní Nerudovou, tak jsme drželi tu linku, že hnutí ANO chtělo postavit kandidáta, že je to kandidát stranický, nezávislý, který nebude přijít žádné sponzorské dary. A že si myslíme, že je to dobře. Když prezident Klaus byl zvolen za prezidenta nebo prezident Zeman, tak to byli reprezentanti tehdy nejsilnějších politických stran. A my jsme stále samostatně na počet poslanců největší politická strana v naší zemi,“ uvedl dnes před novináři Babiš.

„Původně tam bylo pět kandidátů včetně mně, ale potom ve finále samozřejmě jsme nějakým způsobem dospěli k tomu, že já jsem ten kandidát,“ řekl šéf ANO. „Já jsem slíbil v tom projevu, že mám změnu rétoriky,“ podotkl Babiš.

Skončí v politice v případě neúspěchu?

„Pokud bych uspěl, tak bych nebyl předsedou hnutí a hnutí si musí zvolit nového předsedu. Pokud by mi dali nějakého čestného předsedu, tak budu rád,“ uvedl Babiš.

Skončil by v případě neúspěchu v politice? „Všichni říkají, že prohraju, všechny ty průzkumy říkají, že prohraju. Je to výzva a já mám rád výzvy, takže uvidíme. My jsme to vyhodnotili tak, že prezident by měl být aktivní svými názory a že ta funkce dává prostor, nějakým způsobem bych mohl pomáhat lidem, nějak bych působil na občany a že bych měl komunikovat s vládou a předkládat návrhy v rámci svých kompetencí. Jestli zůstanu v politice, nebo nezůstanu politice, to je předčasná otázka,“ dodal Babiš

Video  Prohlášení Andreje Babiše k prezidentské kandidatuře. (31.10.2022)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

HeiI_Babisch ( 1. listopadu 2022 08:34 )

Hezky jsi se vystříkal.

Prema M ( 31. října 2022 23:29 )

Další lež pana Babiše, nebudu kandidovat nedělám kampaň. Nechci do politiky, nebudu kandidovat v dalším období, neznám majitele capiho hnízda, nepodvadim jen vlastním korunove akcie, nemám offshore jen mi poradila realitka. Syn byl na Krymu na výletě

HeiI_Babisch ( 31. října 2022 23:14 )

My zloději, komouši a ostatní pakáž volíme svého soudruha Babiše!
Přidej se k nám!
Čest práci!

e.lesanova ( 31. října 2022 21:25 )

Vy jste se rodičům dost nepovedl, co??

MUDr-Chocholousek ( 31. října 2022 19:05 )

V lánech mám odloučené pracoviště.🤦‍♂️🩺💉🚑

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa