Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Karel Diviš: Profil a program prezidentského kandidáta

Kandidát na prezidenta Karel Diviš
Kandidát na prezidenta Karel Diviš  (Autor: ČTK / Vondrouš Roman)
Autor: for, swp, urw - 
28. prosince 2022
09:55

Prezidentské volby 2023 odstartují v lednu 2023. Kandidáti již odevzdali oficiální přihlášku na ministerstvo vnitra a odevzdali i podpisové archy, ať už s podpisy zákonodárců nebo s podpisy z lidu. Dostatek podpisů občanů získal na svou stranu také podnikatel a bývalý novinář Karel Diviš, ačkoli jej k volbám pustilo až rozhodnutí soudu. Tento kandidát do voleb nemá příliš volebních preferencí a na Hrad by šel jako rozvedený otec dvou synů. 

Prezidentský kandidát Karel Diviš

Narozen:

24. března 1976, Česká Lípa

Manželka: Rozvedený, dva synové 
Povolání: Podnikatel, bývalý reportér
Vzdělání: Magisterský titul na matematicko-fyzikální fakultě UK a doktorát z Fakulty sociálních věd UK

Kandidát v prezidentských volbách 2023 Karel Diviš oznámil svou vizi stát se hlavou státu 19. ledna 2022. Na podpisovou listinu sháněl hlasy občanů, kterých je potřeba 50 tisíc a začátkem listopadu oznámil, že se mu podařilo sehnat 61 600 podpisů. Ty odevzdal na ministerstvu vnitra. Na svých stránkách se prezentuje jako „obyčejný muž pro neobyčejnou zemi“. 

Jak připomíná E15, Diviš věří, že díky nulové zkušenosti s politikou by mohl uvést do praxe model nadstranického prezidenta. Nijak nekomentuje své politické preference, pouze zmiňuje, že není příznivcem extremistických stran vyznávajících ideologii, komunismus a fašismus. Nicméně mezi podporovateli můžeme najít bývalého poslance Jiřího Honajzera, který působil v ODS, Občanském fóru a v Unii svobody. 

Program Karla Diviše pro prezidentské volby 2023

Do prezidentských voleb 2023 přichází Karel Diviš s patnáctistránkovým volebním programem. Zaměřuje se na školství, podporu regionů a stanovil si i několik cílů. „Naše školy stojí na tom, že každý musí umět všechno. To je špatně. Pojďme dětem dát možnost soustředit se na věci, k nimž mají vlohy a které jim dělají radost,“ komentoval v červnu na twitteru své vize a plány v oblasti vzdělávání, které by chtěl podporovat. Zavedl by také Cenu prezidenta pro pedagoga roku, a to i s finanční odměnou. 

V programu by se rád zavázal k tomu, aby pomohl regionům mimo Prahu k vyšší životní úrovni. „Pro zaostávání regionů není důvod a jedinou jeho příčinou je nekompetentnost politického vedení naší země. Řešením není nadávání na Prahu, ale taková politika, která zajistí, že regiony se v relativně krátkém historickém čase na Prahu dotáhnou,“ píše Karel Diviš. Řešením je podle něj rozvoj podnikání, zlepšení finančního zabezpečení ve školách a univerzitách a zabezpečení rychlého spojení. Stejně jako i další kandidáti, i Diviš zmiňuje posílení obranyschopnosti.

Předvolební preference prezidentských kandidátů

Volební průzkumy zatím Karlovi Divišovi příliš nefandí. Na prvních příčkách najdeme stále generála Petra Pavla, bývalou rektorku Danuši Nerudovou a expremiéra Andreje Babiše.

Podle E15 zatím Diviš vložil do kampaně 1,4 milionu korun a nemá přílišně sponzorů. Diviš sám zmínil, že za nízkými preferencemi vidí i to, že se zatím soustředil na sběr podpisů. 

Životopis Karla Diviše

Karel Diviš se narodil 24. března 1976 v České Lípě. Studoval souběžně na Matematicko-fyzikální fakultě a Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Získal magisterský titul v oboru matematiky a managementu a doktorát z ekonomie. 

Budování firmy

Na začátku tisíciletí založil firmu IDC-softwarehouse. Vytvořil také online rezervační systém pro prodej letenek ve střední a východní Evropě. V následujících letech firma zprovoznila dalších 800 podobných portálů ve 25 zemích světa. 

Kariéra novináře

Diviš v roce 2010 pokrýval mistrovství světa ve fotbale a zimní olympijské hry ve Vancouveru. Dohromady pokrýval sportovní události jako externí redaktor přes 20 let, a to na České televizi (ČT). 

Rodina 

Jedná se o dalšího kandidáta, který by sebou na Hrad nepřivedl první dámu, je totiž rozvedený. Má dvě děti, první syn se mu narodil v roce 2016. 

Video  Prostor X: Rozhovor s Karlem Divišem  - Videohub
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Omasta ( 29. prosince 2022 09:58 )

A proč svržení vlády neslíbí i jiný kandidát, když je to tak jednoduché něco slíbit a nedodržet? Protože by se znelíbil svým americkým chlebodárcům.

Omasta ( 28. prosince 2022 16:19 )

Udělá. Vy nevíte, že to píše na svém profilu?
http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/bas­ta.cz

Omasta ( 13. prosince 2022 23:48 )

Oni mu povolili účast asi jen proto, aby Jaroslavu Baštovi odtáhl hlasy.

Nás zajímají jen 3 věci:
Chce svrhnout vládu?
zruší sankce proti Rusku?
zakáže Green Deal?

A jinak ať si třeba děllá mezinárodní ostudu.

fesak2 ( 13. prosince 2022 22:51 )

komik a jeho svět

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa