Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Na Ukrajině umírají novináři, zraněných jsou desítky: Proč Rusové útočí na média?

Autor: Andrea Ulagová - 
27. března 2022
05:00

Během konfliktu na Ukrajině už zemřelo nejméně 6 novinářů (podle ukrajinské prokuratury dokonce 12, a jen těch ze zahraničí) a hovoří se o desítkách zraněných. Mezi mrtvými je např. kameraman americké televize Fox News Pierre Zakrzewski, který dokumentoval např. války v Sýrii a Afghánistánu. Novináři a televizní štáby působící na Ukrajině vypovídají, že i přes to, že jsou označeni jako novináři, ruská vojska je opakovaně napadají. Porušují tím Ženevské úmluvy, podle kterých jsou novináři chráněni jako civilisté. Mediální teoretička Alice Němcová Tejkalová Blesk Zprávám řekla, proč je úloha novinářů zejména v tomto válečném konfliktu tak důležitá.

Novinář Jevgenij Sakun zemřel při útoku na kyjevskou televizní věž a Viktor Dudar, ukrajinský válečný zpravodaj, byl zabit při útoku na město Mykolajiv. Kameraman Pierre Zakrzewski a producentka Oleksandra Kuvšynova byli zabiti, když jejich auto zasáhla střela. Ukrajina obvinila z útoku Rusko. Zemřel také americký filmař Brent Renaud, který byl střelen do krku, když natáčel evakuaci civilistů z města Irpiň. Šlo o prvního zahraničního novináře, který byl v konfliktu na Ukrajině zabit.

Ukrajina dále hovoří o desítkách zraněných novinářů a mediálních pracovníků.

Ke smrti Renauda a nejen k němu se vyjádřila generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová: „Zabití Brenta Renauda tvrdě odsuzujeme. Novináři hrají klíčovou roli při poskytování informací během konfliktu a nikdy by neměli být terčem. Vyzývám k dodržování mezinárodních humanitárních norem, aby byla zajištěna ochrana novinářů a pracovníků sdělovacích prostředků,“ uvedla Azoulayová. K výzvě se přidaly i další novinářské asociace.

14:39
Dnes

Několik dronů se v noci na dnešek pokusilo zaútočit na Ilskou rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu evropské části Ruska. Všechny byly zneškodněny a jednomu z největších podniků na zpracování ropy v regionu nezpůsobily žádné škody, uvedla ruská média s odvoláním na oblastní úřady. Útok se podle agentury Interfax odehrál asi hodinu po středoevropské půlnoci.

Zprávy o útoku se nejprve objevily na sociálních sítích. Tvrdily, že část trosek dronů dopadla do areálu podniku, poznamenala BBC na svém ruskojazyčném webu.

Táž rafinerie byla 4. května postižena požárem. Státní agentura TASS tehdy s odvoláním na nejmenovaný zdroj psala, že požár způsobil zásah dronu. Úřady tuto verzi nekomentovaly. Následující den stejná agentura psala o dalším útoku dronu, který podle listu Kommersant poškodil jedno zařízení závodu.

14:13
Dnes

„Starý pitomec senátor Lindsey Graham prohlásil, že USA nikdy neinvestovaly peníze lépe než do zabíjení Rusů. Mýlí se, když to říká. V jeho milované Americe se nejen běžně vraždí obyčejní lidé, ale špinavé peníze se utrácejí i za vraždy senátorů,“ reagoval na slova americého politika v Kyjevě ruský exprezident, nyní místopředseda Bezpečnostní rady Ruska Dmitrij Medveděv.

„Ať si vzpomene na smutný osud Roberta Kennedyho, Hueyho Longa, Clementy Carlose Pinckneyho, Johna Miltona Elliotta, Wayna Owense a dalších amerických politiků,“ vyjmenoval na Telegramu státní i federální politiky zavražděné v průběhu staletí.

Graham na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prohlásil: „Nejlépe utracené peníze.“ Na videích, jež se šíří po sociálních sítích, je to střižené hned po jeho větě „...a teď umírají Rusové.“ Nelze poznat, zda to skutečně řekl v této návaznosti.

 

13:28
Dnes

Jevgenij Prigožin, majitel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která bojuje spolu s ruskou armádou na Ukrajině, tvrdí, že jej ruská státní média na příkaz vysokých představitelů z Kremlu záměrně ignorují a neinformují o něm. „Jsem naprosto přesvědčený, že to zakázali,“ uvedl Prigožin s tím, že se ruským státním médiím takový postup vymstí a že je za to lidé vytrestají.

Jevgenij Prigožin se rozhovořil o militarizaci Ukrajiny (23. 5. 2023).
Zobrazit celý online

Zabití novináře je válečný zločin

Alice Němcová Tejkalová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, mediální teoretička a také bývalá novinářka Blesk Zprávám řekla, že novináři jsou v průběhu válečných konfliktů chráněni stejně jako civilisté Ženevskými úmluvami, konkrétně je o nich zmínka v doplňkovém protokolu třetí Ženevské konvence v článku 79.

„Jediné, co je odlišné, je to, že pokud jde o válečné zpravodaje, máte akreditaci doprovázet ozbrojené síly ve válce. V tomto případě, pokud se např. válečný korespondent dostane do zajetí, je s ním nakládáno stejně jako se zajatými vojáky,“ vysvětluje Tejkalová a dodává: „Běžný novinář má samozřejmě stejnou ochranu jako civilista, takže ve chvíli, kdy je záměrně zabit, jedná se o válečný zločin.“

Novinář se podle úmluvy nesmí zapojovat do válečných aktivit, nesmí nosit zbraně a nemůže jednat jako voják. Pokud toto poruší, ochrana úmluvy se na něj přestává vztahovat.

Nestandardní konflikt

Tejkalová dále upozornila na to, že Ukrajina nezakázala novinářům přístup na své území a nemůže to zakázat ani Rusko, protože Ukrajina je cizí a suverénní stát. „V tomto je válečný stav, který na Ukrajině panuje, velmi nestandardní,“ říká Tejkalová a připomíná konflikt v Sýrii, kdy vláda zakázala vstup novinářům do země.

V roce 2012 i přes tento zákaz vstoupila do Sýrie americká novinářka Marie Colvinová a bez povolení informovala řadu médií o syrské občanské válce. Zemřela v únoru 2012, kdy syrské dělostřelectvo zasáhlo mediální centrum. Rodina Colvinové se obrátila na soud, který uznal syrskou vládu odpovědnou za smrt novinářky a a přiřkl rodině 300 milionů dolarů jako odškodné. Podle rozsudku byla Colvinová „cílem“ kvůli svému povolání.

Rusové střílí do novinářů záměrně

Proč jsou vlastně novináři, nejen na Ukrajině, napadáni záměrně? Novináři ve válečných konfliktech a i na Ukrajině mají často na svých neprůstřelných vestách či helmách jasně napsáno PRESS (TISK).

„My jsme ale bohužel svědky toho, že přestože jsou štáby na Ukrajině označené, tak na ně Rusové nepřestávají útočit, i když třeba volají, že jsou novináři. Je jasné, že lidé, kteří páchají zločiny proti lidskosti, u toho nechtějí mít svědky a tím méně novináře, protože ti přináší informace, případně záběry, které pak obletí svět, a tomu chtějí lidé, kteří se chovají nelidsky, samozřejmě, zabránit,“ vysvětluje Tejkalová, podle které je úmrtí nejméně 6 novinářů vysoký počet vzhledem k tomu, jakou dobu konflikt na Ukrajině trvá.

„Je to pouze moje spekulace opřená o diskuzi s některými bývalými kolegy novináři, ale v situaci na Ukrajině je velmi specifické to, že operace Ruska jsou velmi těžko předvídatelné. Zároveň je to válka, která je v Evropě, a novináři tak čekají, že to bude něčím jiné, než např. válka v Afghánistánu nebo Sýrii, a nebude se takto na novináře útočit. Novinář tak může podcenit riziko, když jde o nepředvídatelné chování Rusů a spoléhání na jejich ohled,“ domnívá se Tejkalová.

Práce novinářů je nezastupitelná

Mediální teoretička zdůrazňuje, že úloha novinářů ve válce je nezastupitelná.

„Víme, že vlády šíří informace, jaké chtějí, a je jedno, o jakou jde stranu, válečná propaganda je všudypřítomná. Prací novináře je ověřovat, zda informace, které přichází z vyšších míst, jsou pravdivé a být nejlépe ‚přímo na místě‘. To je pro veřejnost neocenitelná služba  a zároveň velmi nebezpečná,“ řekla Blesk Zprávám Tejkalová. V současné době k nám proudí plno neověřených informací skrze sociální sítě, a je proto třeba, aby informace ověřovali profesionálové.

„Velmi mě mrzí, kolik novinářů už na Ukrajině zemřelo a kolik je jich zraněných. Doufám, že tyto válečné zločiny budou potrestány,“ uzavírá Alice N. Tejkalová.

Video se připravuje ...
Další videa