Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Ukrajinské hrdinky pomáhají ve válce: Galerie přeměňují na úkryty a zachraňují zvířata

Autor: šamol - 
23. března 2022
05:00

Inspirativní ženy na celé Ukrajině opouští svá normální zaměstnání a životy, aby pomáhaly ve válce. Ať už pomocí improvizovaných úkrytů, které vytváří z galerií a divadel, nebo záchranou několika tisíců nebohých zvířat. Jak samy říkají: „Každý tady nějakým způsobem pomáhá.“ O jejich obdivuhodné pomoci informoval server DailyMail.

Ljana Mycková (32) je zářným příkladem. Jakmile invaze začala, přeměnila centrum avantgardního umění, které provozuje ve Lvově, hlavním uzlu pro ty, kteří prchají před boji na východní Ukrajině, na úkryt pro uprchlíky. Ljana s přáteli je dokonce vyzvedne u hlavního nádraží, což je služba, kterou nikdo jiný zatím neposkytuje. Díky ní tak každou noc až 40 matek, dětí a miminek usíná v galeriích přeplněných moderními obrazy a uměleckými díly.

„Jsem hrdá, že jsme mohli pomoci.“

„Také jsme zařídili dva psychology, aby jim pomohli, mluvili s nimi, uklidnili je, pokud se cítí ve stresu, a pomohli jim zjistit, co dál,“ řekla Ljana. Umělci, se kterými spolupracuje, navrhli plakáty Stand With Ukraine, jež se rozesílají do celého světa. „Jsem hrdá, že jsme mohli pomoci,“ dodala.

Oksana Košaková (39), vyšší státní úřednice, a Olga Korllovičová (35), lékařská překladatelka, založily záchrannou charitu – Rukojmí války s ocáskem – pro vysídlené domácí mazlíčky.

S podporou armády dobrovolníků se našly úkryty pro 100 000 zvířat

Oksana řekla: „Obě jsme milovnice mazlíčků, a jakmile začala válka, přepadla nás stejná myšlenka: A co všechna ta zvířátka? Cítili jsme, že nějakým způsobem musíme pomoci. Všichni tady něco dělají.“ Díky jejich pomoci a ochotě dobrovolníků, našly svůj dočasný domov už stovky tisíc zvířat. 

Také jedna z nejslavnějších lvovských hereček, třiatřicetiletá Natalja Rybková-Parchomenková, po bombovém útoku na město Charkov, proměnila městské divadlo Les Kurbas v úkryt. „Cítila jsem, že musím něco udělat. Potřebovali jsme najít prostor pro všechny ty lidi prchající z východu,“ řekla.

Televizní hlasatelka Darija Hirnová ztělesňuje profesionalitu, když vypráví milionům Ukrajinců o nejnovějších hrůzách. Pokud se objeví varování před náletem, na pár minut zmizí do suterénního bunkru, poté se poklidně vrátí k tomu, kde skončila.  Řekla: „Když sedím a čtu zprávy, nepropadám emocím, protože ve mně většinou kypí vztek. Zuří mě, co Rusko dělá s mou zemí."

22:07
24. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:32
24. 5. 2024

Bývalý šéf ukrajinské daňové služby Roman Nasirov byl propuštěn z vazby na kauci 55 milionů hřiven (asi 1,4 milionu USD), informoval protikorupční soud.

20:52
24. 5. 2024

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj dnes centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

Zobrazit celý online

Video  Horolezci v Ostravici se starají o stovky uprchlíků.  - Jana Gartnerová
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa