Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Ukrajinka utíkala před válkou, zastavilo se jí srdce! Resuscitovali ji středočeští samaritáni

Autor: VaB - 
9. března 2022
13:48

Středočeští záchranáři z ASČR pomáhají lidem na Ukrajině. V neděli dokonce oživovali ženu, u které došlo k zástavě srdce! Snažila se před válkou utéct. Přímo v bojových podmínkách začali s resuscitací, jež byla úspěšná. Žena skončila v nemocnici.

Středočeští záchranáři z ASČR vyrazili před šesti dny pomáhat na Ukrajinu, kterou napadlo Rusko. Do válkou sužované země vyjelo několik záchranářů. Pár dní po příjezdu je čekal velmi smutný pohled na vybombardovanou školu a nemocnici v Žytomyru. „Dle místních zemřeli tři lidé a patnáct bylo zraněno,“ popisují.

Pomoc samaritánů ale v tu chvíli teprve začala. Například v neděli měli i první „ostrou“ resuscitaci! „Stalo se už i to, že nás ukrajinská zdravotnická záchranná služba požádala o spolupráci při náhlé zástavě srdce u jedné z prchajících žen,“ uvádějí.

Ženu, která se snažila před válkou utéct za hranice, se jim nakonec podařilo oživit a ukrajinští záchranáři ji ve stabilizovaném stavu převezli do nejbližší nemocnice. Netrvalo dlouho a za záchranáři na Ukrajinu míří už další část jejich týmu.

Ti budou pomáhat zejména na slovensko-ukrajinské hranici. „Na tomto místě budeme i nadále poskytovat zdravotní péči a zdravotnické potřeby lidem v nouzi,“ píšou. Na cestě zpět pak v sanitních vozech přepraví lidi, kteří potřebují zajištěný transport se zdravotní péčí.

Zároveň záchranáři prosí i o finanční podporu, součinnost nebo sponzorské dary. Vše by směřovalo na nákup humanitárního materiálu či logistickou podporu. Podpořit je můžete zde.

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
3. 6. 2023
!

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

21:24
3. 6. 2023

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

Zobrazit celý online

Video  Resuscitace ženy na Ukrajině  - ASČR
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa