Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Příspěvek na ubytování Ukrajinců bude 3000 Kč, schválila vláda. A požádá o delší stav nouze

Aktualizováno -
23. března 2022
20:53
Autor: ČTK, for, Mii - 
23. března 2022
07:03

Vláda schválila návrh na prodloužení nouzového stavu do konce května. Návrh nyní posoudí Sněmovna. Kabinet dnes také rozhodl o solidárním příspěvku pro lidi v Česku, kteří zdarma ubytují běžence. Bude činit 3000 Kč na osobu za měsíc, nejvýš 12 000 Kč. V neposlední řadě vláda schválila další vojenskou a materiální pomoc Ukrajině.

Co vláda schválila

  • Česko poskytne Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob policie. Hasiči darují šest vozů s žebříky a další vybavení.
  • Vláda schválila také dodávku dalšího vojenského materiálu Ukrajině. Podrobnosti o hodnotě i podobě daru ministři nesdělili.
  • Návrh na prodloužení nouzového stavu do konce května.
  • Příspěvek na ubytování uprchlíků bude 3000 Kč, na měsíc nejvýš 12 000 Kč.
  • Post vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi obsadí mediální manažer Michal Klíma.

Horší než černý scénář

„Pan místopředseda vlády navrhl prodloužení nouzového stavu,“ potvrdil premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že debata probíhala o tom, na jak dlouho tento stav má být prodloužen. Nakonec padla shoda o dva měsíce až do konce května. 

„My jsme řekli, že je to klasický instrument krizového řešení,“ argumentoval vicepremiér Vít Rakušan (STAN), proč byl tento stav zaveden. Podle něj je nouzový stav nadále nutný kvůli přilivu uprchlíků z Ukrajiny, kterých je tolik, že s tím nepočítal ani černý scénář.

Ústavní právníci nemají jasno

Ústavní právníci oslovení, které se neshodují na tom, zda je žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o tři měsíce v souladu s předpisy. Podle právníka Jana Kysely by měl kabinet opakovaně žádat o prodloužení maximálně o 30 dní kvůli zachování kontrolní role Sněmovny. Také podle právníka Ondřeje Preusse žádost o delší období oslabuje kontrolní úlohu poslanců, protiústavní postup však v rozhodnutí vlády nespatřuje.

Právník Jan Wintr nepovažuje žádost o tři měsíce za evidentně nelegální. „Ale myslím, že je to odklon od dobré praxe, která lépe respektovala důležité ústavní principy, jako jsou demokratická kontrola moci či dělba moci,“ řekl. Princip opakovaných žádostí maximálně o 30 dní podle něj lépe respektuje princip, že nouzový stav je něco zcela mimořádného, co by mělo být pod kontrolou Sněmovny.

16:39
Dnes

Zelenskyj na TK v Kyjevě řekl, že doufá v konání mírového summitu ve Švýcarsku letos na jaře a vypracování mírového plánu spolu s partnery.

16:15
Dnes

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov dnes prohlásil, že ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj zemřel ve vězení za polárním kruhem přirozenou smrtí. Navalného rodina a spolupracovnícii přičítají vinu za smrt sedmačtyřicetiletého opozičníka ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

„Asi vás zklamu, ale nakolik víme, tak (Navalnyj) skutečně zemřel na trombózu. Je to víceméně potvrzené. Nemáme to z internetu, ale bohužel jde o přirozenou smrt,“ řekl novinářům Budanov. Současně vybídl nevěřit, že i Putinův režim v Rusku se zhroutí „přirozeně, sám od sebe“. „Bez naší pomoci je to nereálné,“ poznamenal..

15:32
Dnes

Včera se v hlavním městě Burkiny Faso konal turnaj v sambo pojmenovaný po Vladimirovi Putinovi. V prosinci 2023 tato země rovněž založila mezinárodní cenu pojmenovanou po ruském diktátorovi "za boj za osvobození národů Afriky".

Zobrazit celý online

Peníze pro domácnosti, které ubytují uprchlíky

Ministři dnes rozhodli i o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Začne se vyplácet po 11. dubnu, získají ho lidé, kteří ubytovali příchozí zdarma na déle než 16 dní v měsíci. Za osobu dostanou od státu 3000 korun na měsíc, nejvýš ale 12 000 korun. „Solidarita je neuvěřitelná,“ ocenil Čechy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Jednotlivá ministerstva dají k dispozici ubytovací kapacity, které mají,“ řekl k dalšímu ubytovávání Ukrajinců ze strany státu Rakušan.

Fiala zmínil také nadcházející summit NATO v Bruselu. „Česká republika bude a tak tomu odpovídá i schválený mandát (…) prosazovat jednotný postup Západu,“ uvedl premiér. 

Posléze Fiala sdělil, že vláda dnes vybrala osobu, která obsadí post vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi, bude jím mediální manažer Michal Klíma, uvedl Fiala. Premiér věří, že funkce zajistí účinný boj s dezinformacemi.

„Pokud jde o pomoc Ukrajině, vláda schválila to, že poskytneme Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob Policie České republiky. Hasičský záchranný sbor daruje ukrajinským kolegům šest hasičských vozů s žebříky a další hasičské vybavení,“ uvedl Fiala. O vybavení pro hasiče požádal ve čtvrtek kyjevský starosta Vitalij Kličko. 

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa