Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Příspěvek na ubytování Ukrajinců bude 3000 Kč, schválila vláda. A požádá o delší stav nouze

Aktualizováno -
23. března 2022
20:53
Autor: ČTK, for, Mii - 
23. března 2022
07:03

Vláda schválila návrh na prodloužení nouzového stavu do konce května. Návrh nyní posoudí Sněmovna. Kabinet dnes také rozhodl o solidárním příspěvku pro lidi v Česku, kteří zdarma ubytují běžence. Bude činit 3000 Kč na osobu za měsíc, nejvýš 12 000 Kč. V neposlední řadě vláda schválila další vojenskou a materiální pomoc Ukrajině.

Co vláda schválila

  • Česko poskytne Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob policie. Hasiči darují šest vozů s žebříky a další vybavení.
  • Vláda schválila také dodávku dalšího vojenského materiálu Ukrajině. Podrobnosti o hodnotě i podobě daru ministři nesdělili.
  • Návrh na prodloužení nouzového stavu do konce května.
  • Příspěvek na ubytování uprchlíků bude 3000 Kč, na měsíc nejvýš 12 000 Kč.
  • Post vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi obsadí mediální manažer Michal Klíma.

Horší než černý scénář

„Pan místopředseda vlády navrhl prodloužení nouzového stavu,“ potvrdil premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že debata probíhala o tom, na jak dlouho tento stav má být prodloužen. Nakonec padla shoda o dva měsíce až do konce května. 

„My jsme řekli, že je to klasický instrument krizového řešení,“ argumentoval vicepremiér Vít Rakušan (STAN), proč byl tento stav zaveden. Podle něj je nouzový stav nadále nutný kvůli přilivu uprchlíků z Ukrajiny, kterých je tolik, že s tím nepočítal ani černý scénář.

Ústavní právníci nemají jasno

Ústavní právníci oslovení, které se neshodují na tom, zda je žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o tři měsíce v souladu s předpisy. Podle právníka Jana Kysely by měl kabinet opakovaně žádat o prodloužení maximálně o 30 dní kvůli zachování kontrolní role Sněmovny. Také podle právníka Ondřeje Preusse žádost o delší období oslabuje kontrolní úlohu poslanců, protiústavní postup však v rozhodnutí vlády nespatřuje.

Právník Jan Wintr nepovažuje žádost o tři měsíce za evidentně nelegální. „Ale myslím, že je to odklon od dobré praxe, která lépe respektovala důležité ústavní principy, jako jsou demokratická kontrola moci či dělba moci,“ řekl. Princip opakovaných žádostí maximálně o 30 dní podle něj lépe respektuje princip, že nouzový stav je něco zcela mimořádného, co by mělo být pod kontrolou Sněmovny.

22:57
24. 4. 2024

Vážení čtenáři, 

pro dnešek končíme zpravodajství z rusko-ukrajinského konfliktu. Aktuální informace v online reportáži vám přineseme opět zítra. 

22:27
24. 4. 2024

Drazí čtenáři, online zpravodajství k Ukrajině se odmlčí. Přejeme dobrou noc, na shledanou zítra.

22:25
24. 4. 2024

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Kyjev dále zpřísnil pravidla mobilizace. O den dříve ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo pozastavení konzulárních služeb pro muže v branném věku, kteří pobývají v zahraničí, a to do 18. května.

Tou dobou podle ukrajinské diplomacie vstoupí v platnost nový zákon, jenž mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.

Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.

Zobrazit celý online

Peníze pro domácnosti, které ubytují uprchlíky

Ministři dnes rozhodli i o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Začne se vyplácet po 11. dubnu, získají ho lidé, kteří ubytovali příchozí zdarma na déle než 16 dní v měsíci. Za osobu dostanou od státu 3000 korun na měsíc, nejvýš ale 12 000 korun. „Solidarita je neuvěřitelná,“ ocenil Čechy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Jednotlivá ministerstva dají k dispozici ubytovací kapacity, které mají,“ řekl k dalšímu ubytovávání Ukrajinců ze strany státu Rakušan.

Fiala zmínil také nadcházející summit NATO v Bruselu. „Česká republika bude a tak tomu odpovídá i schválený mandát (…) prosazovat jednotný postup Západu,“ uvedl premiér. 

Posléze Fiala sdělil, že vláda dnes vybrala osobu, která obsadí post vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi, bude jím mediální manažer Michal Klíma, uvedl Fiala. Premiér věří, že funkce zajistí účinný boj s dezinformacemi.

„Pokud jde o pomoc Ukrajině, vláda schválila to, že poskytneme Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob Policie České republiky. Hasičský záchranný sbor daruje ukrajinským kolegům šest hasičských vozů s žebříky a další hasičské vybavení,“ uvedl Fiala. O vybavení pro hasiče požádal ve čtvrtek kyjevský starosta Vitalij Kličko. 

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa