Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Praha posílá na Ukrajinu techniku. S evakuací pomůže zdravotnický speciál Atego

Aktualizováno -
25. března 2022
19:49
Autor: veef - 
23. března 2022
05:19

Hlavní město Praha kromě humanitární pomoci pošle na Ukrajinu i záchranářské auto Atego, což je speciální terénní záchranářské vozidlo, které Praha používá pro likvidaci následků mimořádných událostí a přiblížení postižených osob z nepřístupného terénu. Kromě Atega na Ukrajinu poputují i záchranná SUV vhodná pro pohyb v náročném terénu a s auty se sveze i 20 elektrocentrál pro poskytnutí tolik potřebné elektrické energie.

Hlavní město se snaží především pomáhat ukrajinským uprchlíkům přímo v Praze. Krajské asistenční centrum na pomoc Ukrajině v Kongresovém centru každý den praská ve švech, shání se další a další ubytovací kapacity, městské části navyšují kapacity ve školách a školkách, aby měly ukrajinské děti co nejdřív přístup ke vzdělání. Nyní se rada hl. m. Prahy také shodla, že pošle přímo na Ukrajinu kromě finanční a humanitární pomoci i pomoc technickou.

Posíláme velkokapacitní terénní speciál Atego Dakar na pomoc zdravotníkům na Ukrajině!“ zveřejnil primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na svém twitterovém účtu. Atego Dakar používá pražská záchranná služba při mimořádných událostech, jako jsou třeba požáry, auto je schopné sloužit mimo jiné jako zázemí. Záchranářský speciál měří 3,5 metru na výšku, 2,5 metru na šířku a 7 metrů na délku. Zadní část vozu je speciálně upravena pro přepravu až 8 ležících pacientů. Je tu i 5 míst k sezení, která mohou využít jak méně zranění pacienti, tak lékaři.

Video  Hlavní město poskytlo na Ukrajinu i speciální záhranářskou techniku. Do válkou zmítané země odjel např. záchranářský speciální vůz Atego, tři terénní vozy nebo dva repatriační vozy.   - Václav Burian
Video se připravuje ...

Atego je také plně vybaveno zdravotnickým materiálem včetně kyslíkových lahví nebo defibrilátoru. Přístup do kabiny je pak řešen přes zadní část, kterou je možné buď hydraulicky sklápět, nebo lze využít pouze dveře v jejím středu, ke kterým vedou schůdky.

„Schopnost rychlého přesunu zdravotníků se ukazuje jako klíčová, stejně tak jako doprovod civilistů z ostřelovaných měst v rámci humanitárních koridorů. Atego významně zvyšuje evakuační kapacitu pro zraněné osoby z hůře dostupných oblastí a repatriační vozy umožňují poskytovat zdravotnickou pomoc v místech, kde došlo k narušení zdravotnické infrastruktury,“ vysvětluje důležitost vozu Richard Smejkal, velitel Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže.

Atego ale není jediná technika, která na Ukrajinu poputuje. „Pro pomoc pacientům s neodkladnou péčí pošleme na Ukrajinu také tři záchranná SUV upravená pro pohyb v náročném terénu, dva repatriační vozy s nosítky a 20 elektrocentrál pro poskytnutí potřebné energie. Jedná se tedy o špičkovou výbavu i do nehostinného válečného prostředí,“ uvedl dále Hřib.

Podle ředitele pražské záchranné služby Petra Koloucha se Pražané nemusí bát, že by v případě potřeby tato technika chyběla. „Techniku darovanou na pomoc Ukrajině dokážeme v běžném provozu nahradit, aby byl vliv na poskytování péče pacientům v Praze minimální, zároveň ale počítáme s jejím postupným nahrazením v našem vozovém parku,“  uzavřel.

Video  Podívejte se na vozidla pražské záchranky.  - Blesk: Václav Burian
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa