Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Maláčová jako Schillerová? Pro fotografa tabulkové odměny, pro náměstky štědré prémie

Autor: man - 
8. února 2022
05:10

Pro krásu se musí trpět a za fotky platit. Dvě dámy z minulé vlády, exministryně financí Alena Schillerová (57, ANO) a práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40, ČSSD) o tom ví své. Obě měly používat fotografa ke své vlastní prezentaci. A obě se brání, proč byly služby profesionálů třeba. Zatímco u Schillerové šlo o dvojici najatých pracovníků, kteří se starali údajně o prezentaci celého ministerstva, 2 miliony korun z eráru, u Maláčové byly tyto odměny nižší. Štědrá však měla být ministryně podle zjištění iRozhlas.cz v rámci prémií jiným zaměstnancům resortu. Mj. náměstkům.

Nejen Schillerová měla podle webu Seznam Zprávy na úřadu fotografa, jehož snímky používala k vlastní prezentaci. I Maláčová zaměstnávala fotografa a pracovnici na správu sociálních sítí. Na financích zaplatili za tyto služby zhruba 2 miliony korun, u Maláčové se odměny vyplácely podle tabulek.

Stejně jako Schillerová i exministryně práce tvrdí, že na starost měli prezentaci celého ministerstva. „V současné době na ministerstvu nepracuje nikdo, kdo by na plný úvazek spravoval sociální sítě či byl zaměstnán jako fotograf či kameraman,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí rezortu práce Eva Davidová.

Pro Blesk pak nynější šéf ministerstva Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že si své sociální sítě ve velké míře spravuje sám. „Kdo mě sleduje, vidí můj autentický přístup i normální fotky z mobilu,“ napsal v SMS.

„Téměř všichni pracovníci tiskového oddělení uměli fotit, dva točit videa, ale jeden zaměstnanec byl výlučně grafik. Na MPSV se hojně dělaly živé vysvětlující streamy s odborníky pro veřejnost. Nejvíce během pandemie k Antiviru, k ošetřovnému, Izolačce, ale i ke spravedlivé důchodové reformě, nebo jak žádat o dávky,“ popsala Maláčová, k čemu se pracovníci využívali.

Podle jejích slov byla sama kritizována za to, že si přidává na sociální sítě selfíčka.

Video  Jak funguje Antivirus? I tohle instruktážní video na MPSV natočili a připravili za státní peníze  - Facebook - J. Maláčová
Video se připravuje ...

Odměny u Maláčové: Jurečka se v nich šťourat nechce

Jak upozornil iRozhlas.cz, resort Jany Maláčové byl však štědrý ohledně odměn dalším pracovníkům - a prémie byly vysoké navzdory pandemii.

„Jeden z náměstků si za rok 2021 přilepšil k platu o dalších 465 tisíc korun. Sedm z osmi náměstků pak překročilo hranici 400 tisíc korun,“ uvedl iRozhlas.cz.

„Na odměny v loňském roce se musíte ptát mojí předchůdkyně Jany Maláčové, která je podepisovala. Nechci se v tom šťourat,“ poznamenal pro server Jurečka.

Co se týče celkových odměn na ministerstvech v roce 2021, nemohou si však exministryně Maláčová a Schillerová příliš vyčítat. Ministerstvo práce a sociálních věcí se za Maláčové dostalo na průměrnou odměnu 225 745 korun, ministerstvo financí za Schillerové na průměr 225 600 korun.

 

O rok dříve však Schillerová dle iRozhlas.cz vyplatila rekordní odměny až ve výši 715 tisíc korun. „Odměny byly vyplaceny plně v souladu se zákonem o státní službě, tedy v rámci zákonem stanoveného limitu. K tomu pro úplnost dodáváme, že odměny ve výši 715 tisíc korun zahrnují rovněž cílové odměny,“ bránil se tehdejší mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Nad mzdami a odměnami ohledně dvou zmíněných pracovníků - fotografa a kameramana - se přitom pro Blesk nyní pozastavila právě exministryně Schillerová, která čelila v poslední době silné kritice za 2 miliony korun z eráru za jejich roční práci pod hlavičkou jím spravovaného rezortu.

Exministryně Schillerová: O sítě se mi nestarali

Blesk: Bylo možné, aby u vás na rezortu dostával fotograf více peněz než u paní Maláčové, která pro fotografa měla tabulkový plat?

„O tom velmi pochybuji, protože i platy zaměstnanců ministerstva financí se samozřejmě řídí tabulkami, stejné to bylo i u těch dvou lidí. Ministr jejich plat ani odměny rozhodně neurčuje.“

Vidíte nějaký rozdíl v tom, jak jste fotografa využívala vy a jak paní Maláčová?

„Nevím, jak je využívala paní Maláčová. Zaměstnanci, o kterých mluvíte, byli standardní zaměstnanci tiskového odboru, kteří měli na ministerstvu svou agendu. Rozhodně se mi nestarali o sociální sítě, jak se teď často tvrdí. Cokoliv pak bylo nad rámec agendy ministerstva, to po celou dobu těm lidem hradilo hnutí ANO.“

Jste připravena, že byste musela případně část vynaložených peněz na propagaci vrátit?

„Znovu opakuji, cokoliv bylo nad rámec jejich práce na ministerstvu, to po celou dobu hradilo hnutí ANO. Já jen chci věřit, že to celé není snaha ministra Stanjury odvést pozornost od své armády poradců a nových politických náměstků, kteří sice nemají vlastní agendu, ale zato mají své aparáty a služební auta s řidiči. To totiž nejde moc dohromady s těmi asociálními škrty, kterými tahá peníze z kapes lidí. A já ty jeho kroky soustavně kritizuji.“

Video  Maláčová natočila profi přání ženám k MDŽ: Zmínila katastrofu a mizérii, ale i statečnost a solidaritu  - Youtube / Jana Maláčová
Video se připravuje ...

Tomasj ( 8. února 2022 15:51 )

Byl to slogan 135 let s vámi, a pokud to platí tak od cca 1948 do 1989 jako součást KSČ proto platí KSČ = ČSSD ** KSČSSD. Neoblbuj demokrata který nevolí rudou lůzu , kolik členů totalitní KSČ prošlo pod ochranná křídla ČSSD po 89. roce, Zeman, Palas, Velebný... Demokracie je o perzekuci totalitních politických stran a jejich členů a ne o tom braní je do partaje

Tomasj ( 8. února 2022 10:51 )

Je to protekční, beztak měli oba členskou knížku KSČSSD a spolu s estebANO umožňují stále vládnout estébákům a totalitním bolševikům?

sarina ( 8. února 2022 10:43 )

V tom případě by ani holky z Babišovy vlády nemusely prodávat svoje sádlo, to může prodávat ministryně Dostálová a ta zastoupí obě!

sarina ( 8. února 2022 10:36 )

Státní dluh by nemusel být tak velký, kdyby nemělo v programu ODS zrušení superhrubé mzdy. FIALOVA DRAHOTA: Vláda řeší problém který si sama vyrobila. Bez spolupráce ODS by ke zrušení superhrubé mzdy nedošlo, v rozpočtu by nechybělo 100tis.mld. a učitelé i úředníci mohli dostat přidáno dle původního plánu!!! Takže je to na slepené jak si s fialovou drahotou poradí!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud