Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

V Česku se bude dál rozvolňovat, potvrdil Rakušan. Namístě je však opatrnost

Autor: ČTK - 
7. února 2022
16:32

Vláda bude podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) schvalovat rozvolnění koronavirových pravidel tuto i příští středu. I přes zlepšování stavu epidemie covidu-19 ale Rakušan ve vyjádření pro ČTK po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) vybídl k opatrnosti. ÚKŠ dnes Rakušan informoval o změně statutu štábu, kterou podpořila Bezpečnostní rada státu (BRS) a vláda ji projedná ve středu. Úprava má podle něj odstranit zmatek, který v krizovém řízení vznikl v posledních letech.

Nejnovější data podle Rakušana naznačují, že by se Česko mohlo ocitnout za vrcholem vlny, kterou způsobila covidová varianta omikron. „Nejhorší situace je v současné době v Královéhradeckém kraji. Situace je pořád vážná, byť se zlepšuje. To, že nekončí tolik lidí na jednotkách intenzivní péče, je podle lékařů jednoznačným důsledkem toho, že ti, kteří jsou naočkovaní především třemi dávkami, skutečně nemají závažný průběh,“ uvedl.

Kabinet podle něj chystá schvalovat rozvolnění tento i příští týden. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden oznámil, že od středy 9. února zruší vláda povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Vláda také oznámila, že plošné testování skončí ve školách i firmách k 18. únoru.

„Řízení krize bude jednoduché, jasné a přehledné“

I přes chystané rozvolnění je podle Rakušana stále namístě opatrnost. Vicepremiér vyzval k dodržování základních opatření, jako jsou zakrývání dýchacích cest, dodržování rozestupů a hygienických opatření. „Také bych moc žádal, abychom nerezignovali ani na očkování, ani na rozum,“ řekl.

Členy ÚKŠ dnes Rakušan informoval o chystané změně statutu štábu, kterou minulý týden podpořila BRS. Kabinet by ji měl schválit ve středu. „My tím splnili velký slib. V minulých letech štáb vlastně pozbyl své důležitosti, vytvářely se jiné struktury řízení pandemie,“ vysvětlil. Nová pravidla se uplatní i při příštích krizích a usnadní jejich zvládání. „Řízení krize bude jednoduché, jasné a přehledné,“ vysvětlil.

Změní se i členové ÚKŠ

Kabinet se chce vrátit ke znění statutu, podle kterého vede ÚKŠ ministr vnitra, jen v případech spojených s armádou ministr obrany. Podle nynější úpravy jmenuje předsedou štábu podle charakteru situace některého z členů vlády premiér. Statut změnila vláda ANO a ČSSD, podle kritiků kvůli tomu, že tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) chtěl mít vůdčí roli v boji s epidemií.

Podle návrhu se také změní obsazení ÚKŠ. Členkou nově nebude ředitelka Státního zdravotního ústavu. Členy se naopak stanou ředitel Českého hydrometeorologického ústavu, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR).

Video  Rakušan připustil návrat nouzového stavu do Česka. Za jakých podmínek?  - ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Uživatel_5375963 ( 23. února 2022 20:09 )

A bude ještě trapnější chvíli jsi počkejte a uvidíte věci.

Uživatel_5375963 ( 23. února 2022 20:03 )

Všechny co tam jsou nám byl čert dlužen.

Uživatel_5375963 ( 23. února 2022 20:02 )

Ať se pan Válek a pan Rakušan uklidní jejich účinnost je zmatečná a bradavice kecá nesmysly.

Jirik-ta ( 8. února 2022 16:22 )

http­s://ces­kobez­cenzu­ry.cz­/wp-conten­t/uplo­ads/2­022/02­/Pan­demic­ky-zakon.pdf
Povinná četba pro každého, koho by zajímalo, co v tom pandemickém zákoně skutečně je

mikima2 ( 7. února 2022 22:48 )

100% souhlas !!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa