Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Průvan v České poště: Rakušan odvolal osm členů dozorčí rady, zůstali jen zástupci zaměstnanců

Aktualizováno -
7. února 2022
16:56
Autor: ČTK - 
7. února 2022
13:57

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odvolal osm členů patnáctičlenné dozorčí rady České pošty. Devátý člen, jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS), rezignoval sám minulý týden. V radě zůstali zástupci zaměstnanců a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Noví členové budou vybráni k nominaci tento týden. Rada by měla mít do konce února nadpoloviční počet členů. Oznámilo to dnes tiskové oddělení ministerstva vnitra.

Ministr z rady odvolal jejího předsedu a bývalého generálního ředitele pošty Petra Zatloukala, místopředsedy Lubomíra Krejsu a Jiřího Nováčka, šéfa NAKIT Vladimíra Dzurillu, starostu Náchoda Jana Birkeho a jeho stranického kolegu z ČSSD Bedřicha Grulicha, Karla Klímu a ekonomického exnáměstka pošty Oldřicha Černocha.

Výběr nových členů má proběhnout transparentně ve shodě s koaličními partnery, poté budou návrhy předloženy Výboru pro personální nominace, což je poradní orgán vlády. Dozorčí radu České pošty tvoří zástupci zakladatele, tedy ministerstva vnitra, a volení zástupci zaměstnanců v poměru deset ku pěti.

Česká pošta nemůže fungovat tak, jak má, bez funkční dozorčí rady. Proto potřebujeme, aby v ní místo politických trafikantů byli schopní odborníci,“ uvedl dnes Rakušan. Zásadní obměnu ministr avizoval už v minulých týdnech jako první krok k tomu, aby pošta mohla fungovat a rozvíjet se jako moderní podnik. Dočasné snížení členů dozorčí rady podle něj neovlivní chod pošty.

Dozorčí rada dohlíží na chod státního podniku a má v tuto chvíli šest členů. Usnášeníschopnou dozorčí radu, tedy alespoň s nadpolovičním počtem členů, chce mít ministerstvo vnitra do konce tohoto měsíce.

Rakušan chce moderní instituci, která posyktne digitální kontakt

„Rozhodně nedojde po tuto dobu k omezení služeb, jména nových členů komentovat nebudeme, ale dáme jasně najevo, že se skutečně bude jednat většinově o lidi, kteří nemají vazbu na politiku nebo konkrétní stranu,“ řekl dnes Rakušan novinářům. Dodal, že většinově by mělo jít o manažery, kteří mají s danou oblastí zkušenosti. Jedním z nových členů by měl být zástupce Asociace krajů.

Obměna dozorčí rady je podle ministra prvním krokem, aby se stát dostal k informacím o stavu pošty a mohl provést potřebné změny. Na konci volebního období by chtěl Rakušan mít z podniku moderní instituci, která i na venkově poskytne občanům digitální kontakt se státem.

Pošta před týdnem oznámila , že od května zruší 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Podle vedení pošty jde o další krok k optimalizaci nákladů. Podnik nyní zaměstnává kolem 27.000 pracovníků. Rušení pozic se dotkne zejména útvarů marketingu, administrativně právních záležitostí, IT, financí nebo obchodu.

V posledních letech pošta hospodaří v červených číslech. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou kolem 800 milionů korun, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020, kdy hospodaření pošty skončilo ztrátou 1,356 miliardy Kč po zdanění. Důvodem ztrát je podle vedení firmy neuhrazená úhrada státu za objednávané základní služby. Stát v současnosti podniku dluží šest miliard Kč.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu? Ohrožení i pro Česko, varují vládní představitelé. A schválili dar 4000 granátů.  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Zdenek ( 8. února 2022 00:35 )

Počty nominací do představenstev a dozorčích rad - ZA PRVNI ROK VLADY

++ Vláda Petra Nečase (13.07.2010 - 10.07.2013)

Počet nominací celkem 55.
- do představenstev - 10
- do dozorčích rad - 45

+ + + + + Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014)

Počet nominací celkem 34.
- do představenstev - 8
- do dozorčích rad - 26

++ ++ Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017)

Počet nominací celkem 62.
- do představenstev - 24
- do dozorčích rad - 38

...... Babiš dokázal ovládnout ČEZ. Ministerstvo financí získalo většinu křesel v dozorčí radě - po čtyřech letech snažení se konečně podařilo premiéru Andreji Babišovi získat zásadní vliv v největší energetické firmě ČEZ. na návrh ministerstva financí obměnila čtvrtina dozorčí rady. Resort financí ovládaný hnutím ANO tak v ní má nyní většinu... Byl to přitom právě Babiš, který si už coby ministr financí pravidelně stěžoval na to, že stát i přes svůj skoro 70procentní podíl má ve firmě příliš malý vliv. Novými členy rady byli zvoleni bývalý člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal, šéf odboru státního rozpočtu na ministerstvu financí Karel Tyll a bývalý viceprezident Komory auditorů ČR Otakar Hora, který byl dříve také zodpovědný za provozní řízení společností poradenské skupiny KPMG v České republice.

Těsná většina
Dozorčí rada, která mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy, má 12 členů. Čtyři z nich jsou zástupci zaměstnanců, kteří vždy vystupovali loajálně vůči vedení společnosti v čele s generálním ředitelem Danielem Benešem.

Další čtyři nominandy v čele s náměstkem ministerstva financí Ondřejem Landou už Babiš v radě měl. Další tři lidé pak v radě byli za ČSSD a jeden za KDU-ČSL. K tomu, aby ji Babiš ovládl, potřeboval vyměnit přesně tři její členy.

Zdenek ( 8. února 2022 00:22 )

RADY ZA PŮL BILIONU
Sobotkova vláda dobývá vliv ve státních podnicích stejně jako ta Nečasova....

!!!!! Asi největším rizikem jsou lidé dosazení do rad ministrem financí Andrejem B a b i š e m . !!!!!

Většinu projektů schvalovaly právě „politické“ dozorčí rady a vzniklo pochopitelné podezření, že politici prostě rozkrádají stát – koneckonců s touto propagandistickou rétorikou u s p ě l o ve volbách nepolitické hnutí ANO Andreje B a b i š e . Zároveň je nutné dodat, že ani přes dlouholetá upozorňování BIS na politický a klientelistický vliv ve státních firmách a snahu policie, která vyšetřovala desítky podezření na zpronevěření státního majetku, nebyl dosud nikdo obviněn.

Většinu státních podniků spravuje ministerstvo financí, a je proto pochopitelné, že převážnou část nových jmen dodal a po doporučení nominačního výboru schválil Andrej Babiš. Zřejmě největší dohady způsobí jmenování několika členů dozorčí rady strategických energetických státních firem Čepro a Mero. Především ta první je významným obchodním partnerem Babišova Agrofertu. Noví členové dříve působili ve firmách jako Unipetrol, Paramo, Lovochemie či Česká rafinérská v době, kdy je Andrej Babiš vlastnil nebo ovládal skrze své lidi. V tu dobu byli členy dozorčích rad či představenstva těchto podniků například Ivan Souček, Stanislav Bruna nebo Otakar Krejsa – a ty Babiš jmenoval nyní do dozorčích rad společností Čepro a Mero......

e.lesanova ( 7. února 2022 15:35 )

Tak snad nedostanou "zlaté padáky" za letitou totální neschopnost ...ČP byla vzorově, jak NEMÁ podnik fungovat, cílená likvidace...Při správném řízení to dnes mohla být špičková firma s miliardovými zisky. Nakonec převzaly, v podstatě ze zoufalství, její funkci soukromé firmy. Lidé nemají zájem si na přepážkách kupovat fusekle a kdejaké voloviny, ale mít jistotu základních služeb, profesionalitu. Lidé byli takřka donuceni využívat služeb jiných firem kvůli šílenému chaosu, nekvalitním službám, zmatku, navýšení cen ČP.

krapotkin ( 7. února 2022 14:53 )

Obvyklý postup každé vlády - staré struktury musí pryč a nový ministr má svoje kamarádíčky.

Kamyl ( 7. února 2022 14:45 )

Má v Kolíně hodně příbuzných a kamarádů ,musí je někam upíchnout nééééééééé ....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa