Na koho sází strany pro evropské volby? Nechybí ani kontroverzní tváře

Autor: mah - 
23. 1. 2019
09:53

Volby do Evropského parlamentu se konají na konci května. Strany již ovšem skládají kandidátky. Občanští demokraté, ČSSD či komunisté přitom sázejí na tváře, které v europarlamentu působí již v současnosti. Další strany musí řešit problémy, jelikož je opustili lidé, kteří patřili v končícím volebním období k nejviditelnějším českým tvářím. Podívejte se na přehled kandidátek a jejich lídrů.

ODS: Lídrem kandidátky bude Jan Zahradil

ODS si jako lídra kandidátky pro volby do Evropského parlamentu vybrala současného europoslance Jana Zahradila. Ten bude v květnu kandidovat již počtvrté. Zároveň je hlavní tváří Aliance evropských konzervativců a reformistů a její parlamentní skupiny ECR. Stal se tak zároveň nominantem frakce na post předsedy Evropské komise.

Sám Zahradil se přitom netají tím, že by chtěl s ODS eurovolby v České republice vyhrát. Za reálný pak předpokládá zisk čtyř mandátů pro svou stranu.

ANO: Lídryní kandidátky bude Dita Charanzová

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše šlo před pěti lety do voleb v čele s Pavlem Teličkou. Ten se ovšem, stejně jako dvojka minulé kandidátky Petr Ježek, s hnutím a jeho předsedou názorově rozešel. Nejsilnější vládní strana tak bude muset hledat nového lídra.

Sám Babiš by v čele kandidátky rád viděl europoslankyni Ditu Charanzovou. Premiér zároveň řeší to, že do Evropského parlamentu by chtělo velké množství lidí, včetně řady poslanců, kteří byli zvoleni do Sněmovny v roce 2017.

ČSSD: Lídrem kandidátky bude Pavel Poc

Kandidátku ČSSD povede současný europoslanec Pavel Poc. Pro vládní stranu šlo ovšem o dlouhé rozhodování. Své mandáty totiž nechtějí obhajovat někteří současní europoslanci. Především jde o Miroslava Poche, kterého strana původně chtěla jako ministra zahraničí, druhým potom je filozof Jan Keller.

Pro Poce půjde již o třetí volby do Evropského parlamentu. Poprvé do nich ovšem půjde z pozice lídra kandidátky.

KSČM: Lídryní kandidátky bude Kateřina Konečná

Komunisty do voleb povede europoslankyně Kateřina Konečná. Ta je zároveň místopředsedkyní strany pro evropské záležitosti. Širší vedení KSČM ji do čela kandidátky zvolilo hladce již v polovině prosince 2018.

Na kandidátce by se zároveň kromě členů KSČM měli objevit i lidé z dalších stran a nestraníci. Do voleb by tak měla jít pod jménem „KSČM – česká levice společně“.

Česká suverenita znovu vyšle do voleb Ratha

Strana Česká suverenita chce do voleb do Evropského parlamentu znovu vyslat bývalého člena ČSSD Davida Ratha. Z korupce obviněný politik za stranu kandidoval již v senátních volbách v roce 2018. Tehdy ovšem nepostoupil ani do druhého kola, když oslovil necelých pět procent voličů.

Společně s Rathem by se měl na kandidátce objevit i další exposlanec za ČSSD – bývalý policista Stanislav Huml.

Piráti: Lídrem kandidátky bude Marcel Kolaja

Pirátská strana si lídry pro volby do Evropského parlamentu vybírala tradičně vnitrostranickým referendem. To nakonec ovládl Marcel Kolaja, který v primárkách předstihl poslance Mikuláše Peksu.

Během celostátního fóra, kde si strana do čela kandidátky vybrala Kolaju, si Piráti vybrali i kandidáty až do pátého místa, o obsazení zbylých pozic se rozhodnou v elektronickém hlasování později.

Piráti se netají tím, že by chtěli volby ovládnout. Jejich předseda Ivan Bartoš jako cíl označil 20 procent hlasů. Před pěti lety přitom získali pouze 4,78 procenta a skončili tak těsně mimo europarlament.

Jaromír Štětina chce zkusit štěstí s novým hnutím

V čele nového politického subjektu by chtěl jít do voleb europoslanec Jaromír Štětina. Ten se do Evropského parlamentu poprvé dostal před pěti lety jako kandidát TOP 09. S tou se ovšem rozešel poté, co se předsedou strany stal jeho kolega z europarlamentu Jiří Pospíšil.

Jeho nové hnutí Evropa společně ovšem potřebuje získat tisícovku podporovatelů, aby mohlo kandidovat. Čas má Štětina do 19. března, což je poslední den, kdy je možné registrovat kandidátky pro volby do Evropského parlamentu.

KDU-ČSL: Lídrem kandidátky bude Pavel Svoboda

KDU-ČSL si jako lídra vybrala již loni europoslance Pavla Svobodu. Původně uvažovali o kandidátce širší koalice. Ve hře bylo především spojenectví s TOP 09 a STAN, které navrhovalo vedení Evropské lidové strany.

Koaliční variantu ale lidovci nakonec odmítli. „Mezi námi a oběma zbývajícími stranami je silná dělicí linie na pozici liberální a konzervativní hodnoty,“ vysvětloval v listopadu rozhodnutí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Jeho strana tak bude jednat o podpoře pouze s menšími regionálními uskupeními.

Zelení: Lídrem kandidátky bude Petr Štěpánek

Strana zelených se na svém sjezdu rozhodla, že její jedničkou pro volby do Evropského parlamentu bude starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. O konkrétním programu pro volby bude strana ovšem teprve jednat.

Informace o dalších kandidátkách přineseme, jakmile je strany zveřejní

Video Arťom Korjagin kandiduje za KSČM do Evroského palramentu. Ve vysílání přiznal, že je v podmínce - Jakub Veinlich
1080p 720p 360p

Více o kandidátech do Evropského parlamentu čtěte ZDE

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa