ODS sází na „jistotu“, do eurovoleb ji povede Zahradil. A chce vyhrát

Autor: ČTK - 
10. 12. 2018
18:58

Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu příštího roku bude do Evropského parlamentu kandidovat již počtvrté. Volby chápe nejen jako evropské, jejich výsledky podle něj potvrdí i postavení ODS na vnitropolitické scéně. Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy chce ODS zachovat Evropskou unii. Na tiskové konferenci řekl, že pro její záchranu je třeba provést nezbytné změny. Zahradil zdůraznil hlavně představu ODS o pružné vícerychlostní EU, kde mají státy dostatek volnosti v míře integrace.

Další kandidáty do evropských voleb výkonná rada ODS vybere 21. ledna. Do té doby odmítl předseda ODS jmenovat možné další osobnosti pro kandidátní listinu. Zahradil uvedl, že jeho nominace není překvapením, pro eurovolby je totiž hlavní tváří Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE) a její parlamentní skupiny ECR. Jako vedoucí kandidát je nominantem ECR na post předsedy Evropské komise, ačkoli konzervativci praxi takzvaných stranických "spitzenkandidátů" odmítají. On sám zdůrazňuje, že Evropská komise má být primárně nepolitická a budoucího šéfa komise by premiéři a prezidenti měli mít možnost vybrat a europarlamentu k potvrzení nabídnout podle své vůle.

V ČR má ODS podle Zahradila ambici ve volbách zvítězit. Nyní stranu spolu s ním reprezentuje v europarlamentu ještě místopředseda občanských demokratů Evžen Tošenovský. Za reálný Zahradil považuje zisk čtyř mandátů. Podle Fialy je Zahradil kompetentní v evropských a zahraničněpolitických otázkách a v neposlední řadě ho zná veřejnost.

Koncem listopadu Zahradil v Bruselu odstartoval celoevropskou předvolební kampaň. Nabídl první část volebního programu, který počítá například s velkou prověrkou veškeré unijní legislativy tak, aby EU mohla skutečně řešit problémy a fungovala úsporně. Další část kampaně věnuje ODS například bezpečnosti.

Lídry své kandidátky zatím představili sociální demokraté, do voleb je povede europoslanec Pavel Poc, komunisté budou o kandidátce jednat v sobotu, předpokládá se nicméně, že o zvolení se bude znovu ucházet z prvního místa kandidátky místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Lidovci se rozhodli jít do voleb sami, nikoli v bloku s dalšími menšími pravicovými uskupeními, i v čele jejich kandidátky bude zřejmě stát některý z dosavadních europoslanců. TOP 09 jedná o společné kandidátce s hnutím STAN. Piráti budou kandidátku schvalovat na lednovém jednání svého celostátního fóra. Zatím není jasné, kdo povede do evropských voleb kandidátku vládního hnutí ANO. Premiér Andrej Babiš už nicméně avizoval, že chce osobně vést předvolební kampaň.

Video „Nemocný“ syn Andreje Babiše a „únos“ kvůli Čapímu hnízdu: Šokující, říká europoslanec Zahradil (ODS) - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Analýza Voličský průkaz

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
zacoaproc ( 10. prosince 2018 23:29 )

Hnus zlodejskej ODSackej kavarenskej, to je k opovržení co tahle lůza provedla s ČR!

anonym01 ( 10. prosince 2018 19:55 )

ZPOCHYBNOVÁNÍ PRACE BIS PREZIDENTEM ZEMANEM je alarmující. BIS se veřejně zastalo na Facebooku dost voliču ODS! Co ODS udělala? NIC! Aby Senát návrh žaloby postoupil Ústavnímu soudu, musí podpořit nadpoloviční většina přítomných členů horní komory. Předseda Senátu KUBERA ZA ODS takovou schůzi MUSÍ SVOLAT DO 5 -ti DNU OD PODÁNÍ ŽÁDOSTI. DO TED SE NIKDO z ods která vyhrála volby NEODHODLAL A TÍM SE POTVRDILA SLOVA ZEMANA, ŽE ŽADNÝ SENAT vlastně ani NEPOTŘEBUJEME?

carin12 ( 10. prosince 2018 19:55 )

poslední volby do E,U, byli plné zmetků co kdy tato republika měla nebudu jmenovat protože jsou vesměs proti republikový je to směska už nevolitelného a je jedno ke komu se přilepí hlavně vysávat finance ,,lidé vzpamatujte se každý jiný bude lepší než tato parta vyžírkůů která má k loajalitě ke své zemi strašně daleko,,,,

tomik007 ( 10. prosince 2018 19:51 )

ODS sází na „jistotu“ FUNUSU

anonym01 ( 10. prosince 2018 19:25 )

kubera, zahradil. no prosím. potom že NEnemají všichni názory KLAUS MLADŠÍ. ODS JE DALŠÍ PODVOD! ZAHRADIL PROSADIL CO PRO ČESKOU REPUBLIKU? MĚL NĚJAKE NAVHY KTERE PROŠLY?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa