Všichni, včetně dětské lékařky, si tehdy mysleli, že jde jen o náběh nějaké virózy. Po několika dnech se ale Emmičce začaly objevovat výrazné modřiny na místech, kde běžně nebývají, následně se jí udělala velká boule na pravé straně hlavy a na těle i obličeji se jí objevily červené tečky.

Náhle omdlela

„A pak přišel víkend. Emmička běhala v pokojíčku a najednou upadla a omdlela,“ popisuje paní Veronika první velký šok, který s manželem Ladislavem zažili. Okamžitě s dcerou odjeli do nemocnice, kde podstoupila krevní testy.

„V nemocnici jsme s ní zůstali na pozorování a čekali na výsledky. Stále jsme si mysleli, že půjde jen o virózu či nějaký nedostatek vitamínů. Když jsem pak viděla úplně bledého lékaře, jak k nám jde s kamennou tváří, došlo mi, že to asi nebude žádná banalita,“ vzpomíná dál Veronika.

Z testů lékaři zjistili, že má Emmička extrémně vysoký počet bílých krvinek a téměř žádné červené. „Poslali nás do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde jsou na tyto případy lépe vybavení. Po příjmu na hematologii to šlo ráz na ráz – sál, odběr kostní dřeně, lumbální punkce, zavedení kanyly... A pak nekonečné čekání na výsledky.

S manželem jsme se navzájem přesvědčovali, že to bude jen nějaký omyl, že leukémie se určitě nepotvrdí. Bohužel, opak byl pravdou. Výsledky potvrdily akutní lymfoblastickou leukémii,“ popisuje těžké chvíle maminka.

Hrozilo poškození mozku

U některých pacientů s leukémií se zmnožené bílé krvinky kupí v různých orgánech, které se pak zvětšují. U Emmičky se tyto buňky hromadily v hlavě a hrozilo poškození mozku. „Naše ošetřující lékařka byla velmi příjemná a vše nám krásně vysvětlovala. Když jsme se ale zeptali, zda nebude mít Emmička v budoucnu nějaké následky, odpovědět nedokázala. Řekla jen, že se s takovým případem dosud nesetkala a nemůže odhadnout následky,“ vypráví paní Veronika s tím, že kromě obrovského strachu z vážné nemoci bylo velmi náročné zvládat i všudypřítomnou nejistotu.

Tři měsíce v nemocnici

Z počátku se zdálo, že intenzivní léčbu Emmička zvládne bez větších komplikací. „Po pár dnech ale dostala teploty, přestala úplně mluvit, vlasy jí začaly vypadávat a zůstávat na polštáři. Pak přestala i chodit, nedokázala se ani posadit. Bylo opravdu hrozné vidět takto své dítě,“ dodává její maminka s tím, že nakonec byly v kuse s Emmičkou v nemocnici po tři měsíce.

„Zavřené v pokoji na izolaci, s jedním oknem do zahrady, bez možnosti se podívat aspoň na chvilku domů. Dodnes nechápu, jak jsem to zvládla bez antidepresiv. Poprvé nás pustili alespoň na jednu noc domů po měsíci hospitalizace - 24. prosince, přesně na Štědrý den. To byl můj nejkrásnější dárek v životě.“

Po roce intenzivní léčby začala Emmička podstupovat léčbu udržovací a rodina tak konečně mohla začít žít relativně normální život. „Stále brala chemoterapii v tabletách, takže jsme museli být velmi opatrní. Ale Emmička všechno zvládala s úsměvem. Musím vlastně přiznat, že to byla ona, kdo nás po celou dobu držel nad vodou. Byla a je neuvěřitelně statečná,“ dodává pan Ladislav, její tatínek.

Dnes, tedy po dvou letech léčby, už je Emmička v pořádku, chodí, běhá, jen delší procházky stále ještě nezvládne. To je jistě skvělá zpráva i pro Dobré anděly, dárce nadace Dobrý anděl, kteří po celou dobu rodině pomáhali.

Pomáhá Dobrý anděl

„Pomoc Dobrých andělů byla skvělá, protože náklady spojené s vážným onemocněním jsou opravdu velké. Příspěvky jsme tak využívali na vše, co Emmička potřebovala. Například na zajištění nízkobakteriální stravy nebo zakoupení čističky vzduchu, abychom jí zajistili maximální možnou hygienu.

Pořídili jsme z nich také kočárek, když nemohla chodit a uhradili nadstandardní rehabilitace, které jí pomáhaly se znovu na nožičky postavit. Moc nám to pomohlo a za to jim budeme už navždy vděční,“ dodává s velkým díky za celou rodinu pan Ladislav.

Za 13 let své činnosti podpořila nadace Dobrý anděl přes 14 tisíc rodin s dětmi, kde se rodič nebo dítě potýká s vážným onemocněním. Pokud byste se chtěli stát Dobrými anděly i vy, je to jednoduché.

Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace vaše příspěvky rodinám odevzdá do posledního haléře a vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.

 

Video
Video se připravuje ...

Malá Madlenka je doma z nemocnice. Transplantace? Teď není ve hře, říká otec holčičky Bára Holá

 

Fotogalerie
14 fotografií