Nové volby čekají Česko už na jaře. Známe termín, kdy se Babiš může zase smát

Autor: mah - 
Aktualizováno -
8. 1. 2019
15:00
15. 10. 2018
05:30

Prezidentské volby, komunální volby i volby do Senátu jsme si letos už odškrtli. Brzy ale budeme moci jít k urnám znovu, na jaře příštího roku čekají Českou republiku volby do Evropského parlamentu. V tom dojde k řadě změn, českého zastoupení se ovšem příliš nedotknou. Tou největší bude menší počet členů oproti předchozím rokům. Klesne kvůli odchodu Velké Británie z Evropské unie, ke kterému by mělo dojít jen několik měsíců před volbami. Výsledek senátních voleb premiérovi Andreji Babišovi (ANO) radost neudělal, zase smát se ale může už večer 26. května 2019.

Kdy budou volby do Evropského parlamentu

Evropský parlament by se v současném složení měl naposledy sejít 18. dubna. 24. května odstartují v České republice voby do Evropského parlamentu, připadnou tak na tradiční volební dny - pátek a sobotu. Výsledky by měly být známé během večera v neděli 26. května, kdy se sečtou hlasy v posledních evropských zemích.

Půjde již o čtvrté volby do europarlamentu, kterých se čeští voliči zúčastní. Celkově Evropané vyberou europoslance již podeváté. Výsledky budou známé až 26. května pozdě večer, nejspíš ve 23 hodin.

Zastoupení v Evropském parlamentu

Kromě výměny europoslanců se Evropský parlament dočká i další velké změny. Kvůli odchodu Velké Británie z EU se totiž změní počet členů europarlamentu a zároveň počet poslanců, které některé země do EP vyšlou.

Parlament má v současnosti 751 členů, z toho 73 tvoří poslanci z Velké Británie. Po volbách v roce 2019 se 27 křesel britských poslanců rozdělí mezi 14 zemí, které v současnosti mají menší zastoupení, než by mít měly, zbylých 46 zůstane zatím neobsazených, v případě rozšíření EU by křesla připadla europoslancům z nových zemí. Toto rozhodnutí je dáno tím, že Lisabonská smlouva omezuje maximální počet členů parlamentu na 751.

České republiky se ovšem tato změna nedotkne a i nadále bude mít v EP 21 poslanců. Polepší si především Španělsko a Francie, kterým by mělo přibýt po pěti poslancích. Tři poslance navíc pak dostane Itálie nebo Nizozemí.

Podívejte se, jaké pravomoci má Evropský parlament ZDE

Jak se volí do Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu nemají jednotný systém a jednotlivé země si ho tak mohou určit samy. Musí se při tom držet pouze několika základních podmínek. Zvolený systém musí mít formu poměrného zastoupení, volební oblast může být rozdělena pouze tak, aby to nemělo poměrný vliv na charakter systému a uzavírací klauzule (hranice, kterou strany musí překročit, aby získaly mandát) nesmí být vyšší než pět procent.

V České republice je uzavírací klauzule stanovená stejně jako ve sněmovních volbách na pět procent. Stejnou pak má i dalších osm unijních zemí. V dalších třech pak strany musí získat alespoň čtyři procenta, v jedné zemi tři procenta a v jedné 1,8 procenta, zbytek unijních zemí žádnou uzavírací klauzuli pro volby do EP nezavedly.

V Česku pak každá strana staví jedinou celorepublikovou kandidátku.

Více o tom, jak volit do Evropského parlamentu čtěte ZDE

Jak to dopadlo v roce 2014

V roce 2014 vyhrálo evropské volby těsně právě Babišovo hnutí ANO, když získalo 16,13 procenta hlasů. V závěsu byla TOP 09 se Starosty s výsledkem 15,95 procenta. A třetí skončila ČSSD se ziskem 14,17 procenta. S ohledem na malé rozdíly dostaly všechny tři subjekty po čtyřech europoslancích z celkových 21.

Po třech europoslancích pak měli na základě volebního výsledku komunisté a lidovci, ODS získala v europarlamentu dva zástupce a na jeden post dosáhli i Svobodní. 

Frakce Evropského parlamentu

Poslanci národních stran v Europarlamentu většinou sdružují nadnárodní frakce, které spojují strany s podobnými zájmy. Mimo některou z osmi mezinárodně uznávaných frakcí v současnosti stojí pouze 18 z 751 europoslanců.

Největší frakcí s 217 poslanci je v současnosti Evropská lidová strana (EPP). Jejími českými členy jsou KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Z českých europoslanců se k ní tak hlásí Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina zvolení na společné kandidátce TOP 09 a STAN a křesťanští demokraté Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský.

Druhou nejpočetněji zastoupenou frakcí je Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D), kterou v plénu zastupuje 189 poslanců. Českým členem je ČSSD, jejímiž europoslanci v současnosti jsou Jan Keller, Pavel Poc, Miroslav Poche a Olga Sehnalová.

Další frakcí v pořadí jsou Evropští konzervativci a reformisté (ECR), zastoupení 74 poslanci. Z českých stran se k této frakci hlásí ODS a její europoslanci Evžen Tošenovský a Jan Zahradil.

Čtvrtou frakcí co do počtu členů je Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) s 68 členy. Jejím členem je hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, které v europarlamentu zastupují europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Zároveň se k frakci hlásí i europoslanci Petr Ježek a Pavel Telička, kteří byli do EP zvoleni za ANO, ale kvůli sporům s Babišem ze strany vystoupili.

První pětku uzavírá frakce Evropská sjednocená levice – Severská zelená levice (GUE-NGL), jejíž barvy hájí 52 poslanců. Za Českou republiku v ní působí europoslanci KSČM Jaromír Kohlíček, Kateřina Konečná a Jiří Maštálka.

Jen o jednoho europoslance méně pak má frakce Zelení Svobodná aliance (Greens – EFA). Jejími členy nejsou žádní čeští europoslanci.

45 poslanců pak má největší euroskeptická frakce Evropa svobody a přímé demokracie. Jejím českým členem je Jiří Payne za Svobodné.

Nejmenší frakcí pak je Evropa národů a svobody (ENF) s 37 poslanci. K frakci se hlásí česká SPD, která ovšem nemá žádné europoslance.

Kromě toho v europarlamentu zasedá i 18 nezařazených poslanců, není mezi nimi ovšem žádný z českých členů EP.

Předseda Evropského parlamentu

Evropský parlament si volí i svého předsedu, který řídí zasedání. Pro případ, že v době jednání není v sále, přebírá jeho povinnosti spojené s řízením jednání některý ze 14 místopředsedů.

Zvláštností funkce je, že funkční období předsedy je pouze 2,5 roku, během jednoho období se tak ve funkci vystřídají hned dva předsedové. Současným předsedou EP je italský poslanec Antonio Tajani, který v čele europarlamentu vystřídal Němce Martina Schulze.

Video Komise přišla na základě aktivity europoslanců s návrhem na zákaz střídání zimního a letního času. V čele skupiny stojí český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Podívejte se na odhad výsledků eurovoleb

Podívejte se na další důležité volby, které se v roce 2019 odehrají ve světě

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Analýza Voličský průkaz

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
zemanbures ( 9. ledna 2019 17:03 )

ESTÉBÁK Babiš se opět bude smát. Je to možné, části společnosti, tzv. spodiny, nevadí zločiny řady bývalých komunistických elit, zločinců z řad STB, zrovna tak jako řadě Němců po válce nevadili zločinci z řad nacistů, zločinců z řad gestapa, jehož vyšetřovací metody převzala právě naše STB. https://dennikn.sk/blog/1215453/z-buresa-babisom-babis-a-bures/

pavel11 ( 9. ledna 2019 10:19 )

jak jednoduché chcete se vrátit k tunelářum,zlodějum,křivákum,fetáku,udavačum,k chudobě,k vysoké nezaměstnanosti,ojebávaní občanu,rodin,děti,rabování ve stovkách miliard,chrochtání elit zloděju volte ODS TOP KDU STAN Pokud chcete mít stabilní ekonomiku,životní uroven,duchody,platy,rodiny v pohodě volte ANO.Už jste zapoměli co s národem provádélikmotři,tunelář politici konstruktivní opozice jak chrochtali,mlaskali ve stovkách miliard ani huby si neutírali,karibik,Florida,pozemky,nemovitosti,Bem mazánek,kolibřík,exekutorská mafie,solární,ropná,alkoholová a desítky dalších politických zločincu a na lidi,duchodce,děti z vysoka sra.i!!

luder ( 9. ledna 2019 08:07 )

Proč OLAF nezatkli Kalouska? http://www.skrytapravda.cz/domaci/1361-jak-to-ze-olaf-a-statni-zastupci-nezatkli-kalous ka-za-?fbclid=IwAR1ejftDMQCwwOuLGAH8ttDSYP0N7DOPQV_37r-Kz5VF77R67DjXF4JXbzo

Qmur ( 8. ledna 2019 21:53 )

Nejsem buran jako ty lysáku.

Qmur ( 8. ledna 2019 21:51 )

Zeman je nutně pro účast v EU, tak neremcejte koblihy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa