Milionové náhrady pro europoslance nikdo nehlídá. Soud EU: Lidem do toho nic není

Autor: bud - 
5. října 2018
05:30

Europoslanci nemusí zveřejňovat, za co utrácejí štědré příspěvky na „obecné“ výdaje, třeba na pronájem kanceláře, telefon nebo další pracovní. Soudní dvůr EU konstatoval, že takové informace považuje za osobní údaje a veřejnost nemá právo se o ně zajímat. Potíž je v tom, že nikdo v Evropském parlamentu nekontroluje, kam tyto peníze míří. Každý rok si tak mohou přijít na více než milion korun.

Průlomové rozhodnutí minulý týden vynesl Soudní dvůr EU v Lucemburku. Podle něj veřejnost nemá právo kontrolovat, jakým způsobem europoslanci utrácejí část svých příspěvků, které dostávají navíc ke svým platům. Soudní verdikt říká, že tyto informace představují osobní údaje, které je potřeba chránit.

Problematický je především takzvaný příspěvek na všeobecné výdaje ve výši 4416 eur (114 tisíc korun), který poslanci v podstatě nemusí účtovat a není tak možné kontrolovat, jestli je utrácejí správně. Případně zda je vůbec utrácejí a neodkládají „bokem“. Příspěvek je nedaněný a poslanci ho mohou bez omezení čerpat. Existují sice pravidla, jak příspěvek používat, reálně ale dodržování nikdo nekontroluje.

Netransparentní utrácení

Každý rok vydává europarlament jen na tento příspěvek 40 milionů eur (přibližně 1 miliarda korun). Informace o utrácení požadovala skupina evropských novinářů sdružených v projektu „The MEP Project“, a to už v roce 2015. Parlament to ale odmítl cokoliv prozradit, a nyní mu soud dal za pravdu.

Stejní novináři loni přišli s tím, že utrácení těchto peněz je velmi netransparentní. Až u třetiny poslanců nebyla k nalezení nebo neexistovala žádná kancelář. Právě na její pronájem primárně tento příspěvek slouží. Část poslanců si kancelář pronajímala v budově patřící jejich politické straně, takže docházelo k jejímu nepřímému financování. Případně měli kancelář v domě, který sami vlastní. Pod podmínkou anonymity také některé poslanci přiznali, že peníze neutrácejí a odkládají si je „na důchod“.

„Nahrávka euroskeptikům“

„Rozhodnutí soudu je trapné. A v souvislosti s jasně prokázanou neochotou poslanců EP kontrolovat výdaje, hraje do karet všem euroskeptikům,“ řekla vlivnému časopisu Politico slovinská novinářka Anuška Delić, která je součástí skupiny. Podle ní by si měli poslanci užívat soukromí ve svých soukromých životech, ale pokud jde o veřejné peníze, měli by být transparentní. „Utrácení peněz europoslanci by mělo být veřejně stejně jako jiné výdaje veřejných institucí,“ dodala.

Video Tiskárna i kávovar na zemi. Jak vypadá zákulisí Evropského parlamentu? - Tomáš Polák

Situace se v nejbližší době nezmění. Začátkem července totiž důležitý orgán, takzvané Předsednictvo Evropského parlamentu, v tichosti zamítlo více než rok připravovanou reformu. Ta měla čerpání těchto příspěvků zpřísnit a poslanci měli dokládat, za co utrácejí, a případné neutracené peníze měli vracet. Nadpoloviční většina 15členného orgánu ovšem za zavřenými dveřmi novinku zarazila.

Diety i příspěvek na zubaře

Kromě příspěvků na „všeobecné“ věci mají europoslanci i řadu dalších. Automaticky se poslancům hradí všechny výdaje na cestování, a to především na jednání ve Štrasburku nebo Bruselu. Speciální dávkou jsou takzvané denní náhrady (diety), které činí 313 eur (8100 korun) na každý den, kdy probíhají ve Štrasburku nebo v Bruselu oficiální jednání. A zvlášť jsou také peníze na platy asistentů ve výši 24 526 eur (635 tisíc korun). Ty míří přímo na účty asistentů.

Hrubý měsíční plat činí 8611 eur (223 tisíc korun). Po skončení své funkce dostávají poslanci „odchodné“ ve výši jednoho platu za každý odsloužený rok. Po pěti letech mají nárok na pětiměsíční odchodné, tedy celkem 1,1 milionu korun. Parlament jim také proplácí dvě třetiny všech léčebných výloh, a to včetně zubaře.

Poslanci mají také nárok na evropský starobní důchod (od 63 let věku), který činí 3,5 procenta za každý rok výkonu mandátu. Pokud tedy europoslanec odslouží jedno volební období (5 let), bude v důchodu pobírat měsíčně 1329 eur (35 tisíc korun) ke svému národnímu důchodu.

zeleny.ropak ( 5. října 2018 09:39 )

https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_Evropsk%C3%A9ho_parlamentu_v_%C4%8Cesku_2014 Stačí vytáhnout tu ruku z nočníku a hned si vzpomenete, pokud jste nechodil v tu dobu do 5.B

asijo ( 5. října 2018 09:32 )

Lidé jsou od toho,aby jim odváděli daně.

knihomol ( 5. října 2018 09:07 )

Pokud nám do toho nic není tak jste stokrát horší dobytek,humus,sajrajt,mafie než byli komunisti kteří založili tak zvané RVHP podobný humus! evropská unie je zločinecká organizace která se přibližuje mašlením Stalina Hitlera Brežněva.Vy namyšlené,arogantní zrudy čí to jsou peníze snad občanu evropy a ne zločincu jako Merkelová,Mackron,Juncker a špičky nejhoršího zločineckého doupšte EU!!kdo vám dovolil rozhazovat vy banditi peníze pracujicích danových poplatníku jste zločinci,špína zlo evropy!!!!

Actimel ( 5. října 2018 09:00 )

My do toho nemáme co kecat, my máme jen makat, držet huby a řádně odvádět daně, aby na ty svoje náhrady měli!!! Co! Bando jedna nenažraná!!! A za to všechno akorát tak nesnášet ty kdo nás do toho navlíkli!!!!

fjdksla ( 5. října 2018 08:46 )

Ale to je vaše chyba, že netušíte o existenci voleb do Evropského parlamentu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud