Piráty do eurovoleb vede Kolaja, chtějí 20 procent. Bartoš: Sestavíme i vládu

Aktualizováno -
19. 1. 2019
14:15
Autor: ČTK, ula - 
19. 1. 2019
11:55

Lídrem Pirátů pro volby do Evropského parlamentu bude softwarový specialista Marcel Kolaja, ve stranických primárkách porazil poslance Mikuláše Peksu. Kandidáti na lídra se v sobotu v Táboře shodli, že hlas Česka musí být po květnových volbách v Evropské unii více slyšet. Uváděli také, že by se chtěli zaměřit na digitální agendu, na rozvojová témata spojená s migrací nebo na problematiku mezinárodní bezpečnosti. Piráti chtějí získat 20 procent hlasů. Příští rok plánují získat zastupitele ve všech krajích a v nejbližších sněmovních volbách v roce 2021 chtějí být alternativou k hnutí ANO, porazit ho a sestavovat vládu.

Kandidáti na lídra v debatě před volbou mluvili na sjezdu v Táboře o snaze vytvářet moderní, liberální a demokratickou EU. Zdůrazňovali také, že nelze stavět proti sobě EU a Česko, protože i Česko je součástí Evropy. Argumentovali rovněž svými odbornými znalostmi, ze kterých většinou vyvozovali, v jakém výboru by chtěli působit.

O pozici lídra kandidátky se ucházeli poslanec Mikuláš Peksa, člen předsednictva mezinárodní organizace pirátských stran Pirate Parties International Ladislav Koubek, softwarový specialista Marcel Kolaja, vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková, vysokoškolský učitel Hynek Melichar a chemik Ondřej Kolek.

Odpoledne bude celostátní fórum vybírat ještě kandidáty na druhém až pátém místě, uchází se o ně tři desítky osob. O obsazení zbývajících pozic kandidátky Piráti rozhodnou později v elektronickém hlasování. Termín pro podání kandidátních listin na ministerstvo vnitra je 19. března.

Piráti chtějí porazit ANO. I ve sněmovních volbách

„Čekají nás volby o budoucnost Evropy. Volby, které určí, zda se do Evropského parlamentu dostanou exituchtivé populistické či extremistické strany, které skutečně mohou zapříčinit rozklad tak důležitého projektu, jakým bezesporu Evropská unie je. A tomu se s Piráty nejen z České republiky, ale i z celé Evropy chceme odvážně postavit,“ řekl předseda strany Ivan Bartoš.

Strana podle něj bude usilovat o co největší počet europoslanců a o získání silného slova v názorově blízké frakci Evropského parlamentu. Za cíl označil získání 20 procent hlasů. V minulých evropských volbách před pěti lety čeští Piráti těsně neuspěli, získali 4,78 procenta hlasů. Jedinou pirátskou europoslankyní je v tomto volebním období Němka Julia Redaová, která v EP působí ve frakci zelených.

V příštím roce chtějí Piráti proniknout do všech krajských zastupitelstev, teď působí ve třech krajích a v Praze. „V roce 2021 chceme vyhrát volby a sestavovat vládu,“ řekl Bartoš za mohutného potlesku shromážděných členů strany. Na základě výsledků některých průzkumů, které řadí Piráty na druhé místo za hnutí ANO, označil svou stranu za lídra opozice.

Piráti do budoucna chtějí být lídrem liberálního politického středu a Bartoš dnes vyzval k vytypování dalších voličských skupin, které by strana mohla oslovit. Piráti se podle něj musí zasazovat o svobodnou, vzdělanou a digitálně propojenou společnost. „Jen ta vede k prosperující ekonomice, která umožní kvalitu života v budoucnosti,“ řekl Bartoš.

Video Sjezd pirátské strany: Bartoš zůstal předsedou, po boku má poslance - Lukáš Červený
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
joachimk ( 5. února 2019 10:18 )

Je vidět, že chlapci už mají na lepší matroš. Asi proto se k nim hlásí pisálky velkými písmeny. Všeho do času. Už Masaryk psal na instagramu, že po fetu se blbne.

anonym01 ( 22. ledna 2019 15:24 )

PIRÁTI SE MI LIBÍ VÍCE NEŽ ŠÍLENÍ KOMUNISTE, OKAMUROVE NEBO ODS S BABIŠEM . VOLILA BYCH TAKY STAN NEBO top09. VEDOU SI V PRAZE DOBRE. MATRJOSKY MAJI BYT V PRAŽSKYCH KRAMCICH SE SUVENYRY NAHRAZENY VYROBKY ČESKÝCH MISTRU. PORCELÁN A SKLO. A TO JE DOBRE. NECHCI ABY NAS ČECHY NEKDO SPOJOVAL S OKUPANTAMA Z RUSKA. Jsme veganské bistro , ktere na Žižkově provozuje Sociální družstvo Střecha ŘÍKÁ KANDIDAT DO E.P. ZA KSČM . mlady ARTOK Z RUSKE RODINKY.V JEHO PODNIKU PRY pracují lidé se zkušeností s bezdomovectvím A OSOBY PO VYKONU TRESTU. / JISTE, ZEMANEM OMILOSTNENI NASOBNI VRAZI KAJINKOVE/ Kromě zaměstnání na HPP se jim snažíme radit také v řešení bydlení, oddlužování apod. O chodu podniku rozhodujou kriminalnici kolektivně a podle principu rovnosti. tak tohle je fakt hnus. rusak Artok co kandiduje za ksčm !

heterosexual ( 22. ledna 2019 15:09 )

Fetaci sestaví maximálně návod jak upalit jointa

mandat ( 21. ledna 2019 15:50 )

Celou bandu poslat na drogove testy a nahant je do prace.

zdenek43 ( 21. ledna 2019 11:24 )

Už od samého počátku fungování pirátů na naší politické scéně jsem na tuhle partaj mladých koukal skepticky. Stahování písniček z netu zadarmo a legalizace marihuany nejsou politický program, ale jen konkrétní dílčí cíle. Po razantním vstupu do sněmovny však piráti ukazují, že nejsou schopni plnit ani ty drobné dílčí cíle. ..... piráti, kteří se dostali do sněmovny slibem podpory sdílené ekonomiky, nyní prosazují opatření mající služby sdílené ekonomiky výrazně zdražit. A kdyby jenom to! Navrhují vpašovat do občanského zákoníku, aby pro poskytování bytu Airbnb bylo potřebné „udělování předchozího souhlasu (společenství vlastníků bytových jednotek, pozn. aut.) k nabízení nebo využívání bytu nebo jeho převážné části podnikatelem k poskytování ubytování po dobu, která v souhrnu přesahuje 60 dnů v kalendářním roce“. Takže podobně jako za komunismu pro vycestování bude k poskytování bytu sdílené ekonomice potřebný souhlas sousedů. Zřízení domovního důvěrníka zatím strana ale nenavrhla. Na něco, co slibovali — legalizaci –, úplně kašlou, na sdílenou ekonomiku, již také slibovali, chtějí uvalovat daně. Takže výkon té mladé slibné strany po sedmi měsících v Parlamentu mohu zhodnotit lakonicky: piráti totálně ztratili tvář. A jediný jejich politický přínos je, že konečně má ve sněmovně někdo dredy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa