Ministři od Babiše brání šéfa. „Agrofert dál ovládá,“ trvají Piráti na svém

Autor: Zuzana Štíchová - 
3. prosince 2018
18:02

Premiér Andrej Babiš (ANO) neporušuje zákon o střetu zájmů, vyplývá prý z analýzy ministerstva spravedlnosti, které vede Jan Kněžínek (také za ANO), a závěrů ministerstva pro místní rozvoj pod taktovkou Kláry Dostálové (rovněž za ANO). S tím ale zásadně nesouhlasí Piráti, jejichž právní rozbor hovoří opačně a jimž, byť zatím neoficiálně, dala za pravdu také Evropská komise. Co přesně v materiálech „Babišových“ rezortů stojí?

Zatímco rezort justice se vyjadřoval obecně k výkladu mj. zákona o střetu zájmů, tak ministerstvo pro místní rozvoj rovnou vydalo stanovisko, že premiér Babiš ve střetu zájmů není. Oba rezorty přitom vedou lidé, které Babiš do vlády dovedl – Jan Kněžínek a Klára Dostálová.

Osoby, které se podílí na plnění rozpočtu EU včetně fyzických osob na národní úrovni, mají povinnost se zdržet jakéhokoliv jednání, které by uvedlo jejich (osobní) zájmy do střetu s (veřejnými) zájmy EU. Evropská úprava se samozřejmě týká i ‚politiků‘, nicméně právě pouze těch, kteří se tzv. podílejí na plnění rozpočtu, tj. rozhodují o poskytnutí dotací, popř. podpořené projekty kontrolují či auditují. Není zřejmé, z jakého důvodu by i na předsedu vlády mělo být nahlíženo jako na ‚osobu podílející se na plnění rozpočtu EU‘, neboť předseda vlády (dříve v pozici ministra financí) o poskytnutí konkrétních dotacích nerozhoduje, ani se osobně nepodílí na jejich kontrole či auditu,“ napsal natvrdo rezort, pod který spadá správa eurodotací.

Z analýzy rezortu spravedlnosti pak podle Dostálové vyplývá, že „rozhodujícím pro konečné posouzení existence ovládání je však vždy to, zda ovládající osoba může v ovládané osobě přímo nebo nepřímo uplatňovat skutečný a rozhodující vliv na jednání či jiné chování této osoby. Důkaz opaku by pak vždy měl přinést ten, jehož postavení coby ovládající osoby se posuzuje.“

Oba Babišovi ministři, ač nestraníci, se tak postavili na stranu svého nepsaného šéfa a premiéra. Ten totiž podle Evropské komise, respektive neoficiálních závěrů, které z ní unikly, ve střetu zájmů kvůli Agrofertu je. Firmy převedl v roce 2014 do svěřenského fondu. Ten ale ovládají mj. jeho žena Monika a tři právníci Agrofertu, Alexej Bílek, Václav Kotek a Zbyněk Průša. 

Pirát Jakub Michálek během debaty při návrhu na vyslovení nedůvěry vládě (23. 11. 2018)Pirát Jakub Michálek během debaty při návrhu na vyslovení nedůvěry vládě (23. 11. 2018) | Foto Blesk - Karel Kopáč

Piráti obhajobu odmítají: Babiš Agrofert ovládá

„Zásadně nesouhlasím se závěry Ministerstva pro místní rozvoj a Státního zemědělského a intervenčního fondu, které shodně tvrdí, že evropské finanční nařízení ke střetu zájmů není porušováno. Andrej Babiš je ovládající osobou i skutečným majitelem koncernu Agrofert, což dokládá právní analýza Pirátů zveřejněna již v červenci 2018,“ odmítá stanoviska předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Navíc se stále řeší český zákon o střetu zájmů, ale zde hovoříme o evropském finančním nařízení. Ze zprávy právníků pod Evropskou komisí jasně vyplývá, že je toto porušováno. Rád bych poukázal na fakt, že ministr zemědělství Toman přímo schvaloval pravidla pro dotační politiku v oblasti zemědělství či jednal o nastavení dotační politiky s eurokomisařem Hoganem v září 2018, a sám zápis uvádí, že důležitou roli v nastavení těchto pravidel zemědělské politiky bude mít Andrej Babiš,“ dodal Bartoš pro Blesk Zprávy.

„Byl zveřejněn nějaký interní materiál, nebudu spekulovat o načasování. Dnes odpoledne bude řešit EU rozpočet, nepochybuji, že různí europoslanci to využijí k napadání mé osoby a o to jde,“ uvedl Babiš poté, co se závěry Evropské komise objevily ve francouzském Le Monde, německém Süddeutsche Zeitung a britském The Guardian. Babiš se k návrhu víceletého finančního rámce stavěl velmi kriticky.

Video Babiš znovu odmítl výzvy k rezignaci. „Musíte mě odvolat nebo nás zkuste porazit v demokratických svobodných volbách“. - Poslanecké sněmovna

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pavel11 ( 14. prosince 2018 09:07 )

Bartoš fanatický,závistivý práskač umíš ty trotle taky neco užitečného než brát drogy,špinit,udávat.Co tak začít konečně pracovat zatím jenom hesla kecy špína.Prosazování drog,uprchlíku,špínu sajrajt špíny lesbiček,buzeran.u za 100000kč který vám občané za to svinstvo platí.Michálku už jsi vyšetřil Bakalu ty magore nakonec to dopadne že on bude vyšetřovat tebe ty komise!Komise,lhaní,křivárny,podrazy,udávaní to je vaše nápln práce za ohromné peníze voliči pakáže vy jste si nasra.isajrajt.

panda82 ( 5. prosince 2018 13:16 )

No jistě má jejich akcie, jestli vám to uniklo, a ty si hlídá jak se s něma zachází, kolik budou dividendy, nějak vám to uniká, no vzdělání, vzdělání, co jste za ty 3 měsíce udělali víc než ,že pořád lustrujete Babiše, proto jste se nechali zvolit? Jste drazí, o kolik ta vaše strana pumpuje státní rozpočet vč. těch asistentů, když jste těm podržtaškám zvedli platy o 4 tis. na 49tisíc, to je ten váš slib nezvyšovat si platy, no ale to jsou kamarádi a rodina,

marmat ( 4. prosince 2018 19:12 )

Protože jsou hloupí amatéři a vyznávají metody Slonkové... Rozpíchávat, udávat OZNAMOVAT ! Fuj....i do zahraničí !

willi48 ( 4. prosince 2018 08:40 )

Skvělá charakteristika, stbakbures ! Ještě si dovolím doplnit - lhář, mafián a křivopřísežník.

victor1 ( 4. prosince 2018 08:30 )

Tady ti piráčtí feťáci budou ještě pro republiku skázou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít