Tenhle uniklý dokument „zatápí“ Babišovi: Co o premiérovi píší právníci EU?

Autor: peb, ČTK - 
1. prosince 2018
20:55

Premiér Andrej Babiš (ANO) má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a firem z této skupiny, napsala právní služba Evropské komise v interním materiálu posuzujícím Babišův možný střet zájmů v souvislosti s platbami z evropských strukturálních fondů. Dokument má ČTK k dispozici. Analýza, o které dnes informovaly britský list The Guardian a francouzský Le Monde, uvádí, že Babiš má jako předseda vlády možnost v Česku řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Skutečnost, že je Babiš vzhledem ke svěřenským fondům, kam převedl akcie Agrofertu, stále konečným uživatelem výhod, odpovídá podle názoru právní služby komise „hospodářskému zájmu“, jak jej definuje 61. článek nařízení o pravidlech pro unijní rozpočet.

V něm stojí, že ke střetu zájmů dochází, pokud je „ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí“ kvůli rodinným důvodům, citovým vazbám, kvůli politické či národní sblíženosti a právě také kvůli možným hospodářským zájmům. 

Právníci přitom poukázali i na to, že v Babišově případě by mohl být relevantní rovněž konflikt zájmů z rodinných důvodů, protože jeho žena Monika je zapojena v činnosti skupiny Agrofert.

Evropské fondy, z nichž byly vyplaceny peníze za porušení pravidel, bude potřeba podrobit „finanční korekci“, uvedli právníci komise. Vrátit by tak Česko podle nich mělo přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly 200 až 300 společnostem ze skupiny Agrofert vyplaceny v tomto roce.

Je Babiš ve střetu zájmů?

Materiál se rozsahem týká jen možného střetu zájmů v souvislosti se strukturálními a investičními fondy, nezabývá se stejnou otázkou v souvislosti například s přímými platbami zemědělským firmám Agrofertu v rámci unijní společné zemědělské politiky. Dokument také zmiňuje, že by nebylo od věci posoudit možné střety zájmů v době, kdy byl Babiš ministrem financí podle tehdy platných starších pravidel pro využívání unijních peněz.

Právníci EK uvádějí, že Babiš má jako předseda vlády příležitost řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním unijních peněz. I když se jako šéf kabinetu podílí hlavně na rozhodování na nejvyšší úrovni, a tedy především na nastavování priorit, může ze své funkce „uplatňovat vliv na nižší úrovně vlády“.

Dokument také připomíná, že v ČR vláda navrhuje státní rozpočet a je odpovědná za jeho naplňování. Nastavuje tedy priority veřejných výdajů a rozdělení prostředků na něj. Částky, které jsou později proplaceny z fondů EU, jsou částí českého rozpočtu.

Právníci EK připomněli, že Babiš předsedá Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, tedy hlavnímu vládnímu orgánu, který koordinuje podporu ze všech strukturálních a investičních fondů ve stávajícím finančním rámci do roku 2020.

„Je v první řadě na českých úřadech, aby přijaly odpovídající opatření. Komise by ze své strany měla přemýšlet o způsobech, jak by mohla na takový konflikt zájmů reagovat, pokud dotčená osoba zůstává v postavení, kterým porušuje pravidla článku 61,“ napsala právní služba.

Vliv mimo formální procesy

Jednou možností podle právníků EK je, že Babiš a jeho rodina přetnou všechny vztahy s firmami, druhou, že firmy přestanou získávat peníze z fondů. Třetí teoretickou možností je, že se premiér zdrží jakékoliv účasti na rozhodováních, v nichž by mohl být ve střetu zájmů. To by však podle zprávy bylo dostatečné třeba v případě, že by byl Babiš ministrem v nějaké zcela nesouvisející oblasti, u premiérské funkce má však právní služba pochyby o tom, že by takový krok střet zájmů účinně vyřešil.

I kdyby bylo zajištěno, že Babiš nebude řídit jednání vlády související s jeho střetem zájmů, má podle právníků jako předseda vlády možnost „uplatňovat vliv mimo formální rozhodovací procesy“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 4. prosince 2018 11:31 )

Směrnici, podle níž politici nesmí čerpat dotace, přijala EU právě kvůli Babišovi..... Když Andrej Babiš tvrdí, že uniklá zpráva právníků Evropské komise o jeho střetu zájmů je bezvýznamná a že žádný problém Česká republika kvůli němu nemá, tak vědomě nemluví pravdu. Směrnice ohledně rozpočtových pravidel, kterou 5. července schválil Evropský pravidel, připravili legislativci EU totiž právě kvůli chování Andreje Babiše. ..... tak vědomě nemluví pravdu. ...... JAK JINAK ..... ZASE ...... příslušná směrnice, která jasně vymezuje osobu, jež se nachází ve střetu zájmů vzhledem k čerpání evropských dotací, byla připravena jako obdoba Lex Babiš v české poslanecké sněmovně. Pro obě normy platí, že až do případu Andreje Babiše nikoho z politiků nenapadlo, aby vstupoval do veřejné funkce a zároveň měl podnikatelské aktivity, které jsou v tak příkrém rozporu s výkonem takové funkce. Pakliže se v minulosti náznaky takových situací vyskytly, tak byla věc vyřešena vždy bez potřeby nové zákonné normy na základě dosavadních pravidel. Až Andrej Babiš donutil český i evropský parlament, aby přijaly speciální normy na obranu před jeho bezprecedentními postupy, tedy český i evropský Lex Babiš. Evropský „Lex Babiš“ je usnesení, kterým 5. července schválil Evropský parlament nové evropské finanční nařízení. Toto nařízení stanoví: „Účastníci finančních operací a jiné osoby, včetně vnitrostátních orgánů na všech úrovních, podílející se na plnění rozpočtu v přímém, nepřímém a sdíleném řízení, včetně přípravy na tuto činnost, na auditu nebo na kontrole, se zdrží jakéhokoli jednání, jež by mohlo uvést jejich zájmy do střetu se zájmy Unie. Přijmou rovněž vhodná opatření, která u funkcí v rámci jejich odpovědnosti zamezí vzniku střetu zájmů a která řeší situace, jež lze objektivně vnímat jako střet zájmů.”

iFender ( 3. prosince 2018 08:57 )

Nejvetsi zlodeji files v dejinach(duchovniho vlastnictvi)Pirati moralizuji.Ta strana chce nebo dlouho chtela legalizovat stahovani filmu,hudby etc. Proto ta srana vubec vznikla.Dale podporuji volne uzivani marihuany.Spolecnost ma problem s alkoholem a jim to nestaci jeste by chteli k tomu marihuanu.To by to na silnicich a nejen tam vsude vypadalo vsude nadrogovani priznivci Piratu.Prestante moralizovat a starejte se alespon o IT o jeho rozvoj v coz jsem ja drive doufal.Misto toho maji v hlave jen Babise,stejna kolej jako ti druzi ubazaci.

marmat ( 2. prosince 2018 19:25 )

MOŽNÝ střet zájmů ...není v žádném případě střet zájmů !!!

marmat ( 2. prosince 2018 19:23 )

ÚRYVEK Z ČLÁNKU ODPOVÍDÁ TROLLŮM I PIRÁTŮM!!!!

marmat ( 2. prosince 2018 19:20 )

"Materiál se rozsahem týká jen možného střetu zájmů v souvislosti se strukturálními a investičními fondy, nezabývá se stejnou otázkou v souvislosti například s přímými platbami zemědělským firmám Agrofertu v rámci unijní společné zemědělské politiky."

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud