Babiš se vyhne grilovačce v Bruselu. „Přednost má Afrika a Asie,“ tvrdí

25. 10. 2018
10:32

Více než měsíc bylo jasné, že má český premiér Andrej Babiš (ANO) v lednu vystoupit na půdě Evropského parlamentu. Po několika týdnech ale překvapivě cestu do Štrasburku zrušil s tím, že se mu nahromadily cesty do Asie či Afriky. Na vystoupení před europoslanci přitom státníci čekají i měsíce. Lidovecký člen europarlamentu Tomáš Zdechovský označil Babišovu omluvu za „trapnou“.

„Důvodem je kumulace různých zahraničních cest, které plánuji do Afriky a do Asie. To je pro mě priorita. Chci být aktivní v exportní diplomacii, dostal jsem pozvání na konferenci do Indie, měl jsem dobré jednání s premiérem Thajska. Musíme otevírat nové trhy, uvidíme, jak to termínově dopadne. Nový termín nemám, u nás to řeší protokol,“ vysvětlil svou omluvenku premiér Babiš na dotaz Blesk Zpráv.

Video Andrej Babiš zrušil vystoupení v evropském parlamentu - Blesk TV
1080p 720p 360p

Cyklus pravidelných debat Budoucnost Evropy s hlavami států či premiéry přitom běží v Evropském parlamentu už řadu měsíců a Česku hrozí, že se na něj do květnových voleb kvůli odmítnutí už nedostane. Svou grilovačku už si „užil“ například francouzský prezident Emmanuel Macron, polský premiér Mateusz Morawiecki a v listopadu čeká i německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Problémy kolem Čapího hnízda

Babišova omluvenka přišla navíc v době, kdy Evropská komise řeší na popud Transparency International jeho střet zájmů a kdy by se řada poslanců zřejmě ptala i na propíranou kauzu Čapí hnízdo.

„Na vystoupení v Evropském parlamentu čeká řada státníků měsíce. Tato výmluva je velmi trapná a působí neskutečně dětinsky. Andrej Babiš se zřejmě bojí toho, že bude v Evropském parlamentu čelit stovkám nepříjemných otázek a nebude už moci v ČR tvrdit, že to nikoho nezajímá,“ reagoval na zrušení cesty českého premiéra europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který Babiše opakovaně kritizuje. Podle něj zatím všichni státníci do parlamentu vždy dorazili.

Video Andrej Babiš se setkal s britskou premiérkou Teresou May - Blesk TV
1080p 720p 360p

„Pan premiér dělá dobře, když se snaží posilovat vztahy se zeměmi v Africe a Asii, za to ho rozhodně kritizovat nebudu. Mohl by si však již uvědomit, že jeho funkce s sebou nese i závazky. Musíme pečovat i o stará a dlouhodobá spojenectví. Nepřijmout možnost říci v Evropském parlamentu český postoj k aktuálním otázkám je obrovská chyba a nevyužití šance prosazovat naše zájmy v EU. Neuvědomuji si, že by politici z jiných států EU někdy takovou šanci nevyužili,“ reagovala na informace také europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

willi48 ( 25. října 2018 20:30 )

Ale prdlajs, chlapče. Pokud dnešní vystoupení Bureše ve sněmovně pokládáš za Burešovo vítězství, pak ti opravdu není pomoci. Nejsi schopen (nebo ochoten?) objektivního pohledu na gaunera v čele naší vlády. Skoro se mi chce věřit, že jsi malý Andrejko, který všemi možnými prostředky brání tatíka. Děláš to sice blbě, ale vytrvale. Kdysi byla Praha, resp. pánské záchody zaplaveny nápisy "Servít je vůl". Byl to vysokoškolský profesor. Následovalo zaplavení těchže záchodků nápisem "Vy.erte se na mého fotra, Servítek". To jsem tehdy pokládat za docela humorné. Tvá úporná snaha bránit svého guru má však do humoru hodně daleko.

marmat ( 25. října 2018 18:17 )

INTERPELACE si najděte v archivu ČT 24 od 14.30....Takovej nářez dlouho Ferri a Bartoš...mimo jiné poslance fakt neobdrželi!!! Jsou to začátečníci. Jejich fandové museli trpět !!!

marmat ( 25. října 2018 18:13 )

zdenkku: To musíte SÁM mít obrovskou honičku.....a vždy jiný podpis pod ten Váš hnůj ....

marmat ( 25. října 2018 18:11 )

ještě villiku: Už uspěl....Berou ho všichni Evropští předáci (to vidíte) , ale do odporného UDáNÍ PIRÁTŮ , které je ZATÍM nevyřešené se nemusí NIKOMU zpovídat ŽE ?

marmat ( 25. října 2018 18:07 )

To je dobře, že jste viděl, jak je všechny "vyškolil"" a dokonce i za nesmysly "pokořil" !!! (Bartoš, aby šel rychle s Kalouskem na bar) Oni se tak poctivě NACHYSTAJ a fiasko je na světě ! Dnes premiér v klidu pouze smečoval !!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa