Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Babiš se setkal s Junckerem, kterému kdysi vyčítal pití. Znovu odmítl migrační kvóty

Autor: ČTK, vei - 
29. ledna 2018
21:15

Premiér Andrej Babiš se v pondělí večer v Bruselu setkal s předsedou Evropské komise (EK) Jeanem-Claudem Junckerem. Na schůzce se měli podle diplomatů bavit nejen o celounijních tématech, především pak o budoucnosti směřování bloku, ale také o věcech důležitých pro Českou republiku, jako je budoucnost unijních fondů anebo migrační problematika.

Český premiér v demisi a šéf unijní exekutivy si před novináři krátce potřásli rukama. Juncker pak, jak je u podobných příležitostí jeho zvykem, při odchodu k jednání poplácal Babiše po zádech. Oba politici, kteří se už viděli v prosinci na summitu EU, spolu hovořili francouzsky a schůzka pro ně měla být příležitostí k navázání osobních vztahů.

Junckerovi dnes Babiš zopakoval dlouhodobě známý postoj České republiky a dalších zemí střední Evropy, že přerozdělování žadatelů o azyl mezi země EU není v migrační krizi řešením. Pro bruselské představitele to není novinka, kvůli odmítání kvót je už od jara 2016 zablokována debata členských zemích o návrhu komise na reformu unijního azylového systému. Loni na podzim summit EU potvrdil zájem hledat konsensuální řešení, teď se o to pokouší bulharské předsednictví EU.

Podle Babiše je možné, že debata se přesune ještě do období rakouského předsednictví ve druhé polovině letošního roku. "Kvóty jsou problém, který rozděluje Evropu. Chceme vlastně přesvědčit komisi a další členské země o tom, že jsme solidární, že najdeme jiné řešení," řekl večer v Bruselu premiér v demisi Babiš.

Před setkáním s Junckerem se Babiš ve stejné budově sešel s unijním vyjednavačem pro odchod Británie z EU Michelem Barnierem. Tomu zopakoval postoj České republiky k jednání a podle diplomatických zdrojů ho pozval k návštěvě České republiky. Barnier by tak mohl do Prahy přijet zřejmě někdy na jaře.

Pondělní sérii bruselských kontaktů zahájil Babiš s komisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou, někdejší významnou postavou jeho hnutí ANO.

Český premiér dorazil do Bruselu v době, kdy v Evropské unii začínají vážné diskuse o její další podobě. Sílí úvahy o prohlubování hospodářské a měnové unie, o změnách ve fungování eurozóny. Je to částečně reakce na rozhodnutí Británie z evropského bloku odejít.

Babiš se potká také s prvním místopředsedou komise Fransem Timmermansem. S ním by se, stejně jako s Junckerem, mohl bavit o budoucím víceletém finančním rámci či o migrační problematice.

kryssa ( 29. ledna 2018 20:39 )

Nech to trošku vychladnout. Nemá to smysl nadávat si. Politici si mnou ruce. Dnes vyhraje ten příště druhý. Jde o to aby dělali to nejlepší pro zemi a taky pro nás. A věř že to nejsou fráze.Politici sežerou ročně více jak 85 000 000 000 /miliard/ Kč.A k čemu to je , dovedou se jen hádat pořádný zákon se nevytvoří a když tak za půl roku má desatero novelizací.Chce to trochu klidu.

kryssa ( 29. ledna 2018 20:35 )

Konečně rozumný člověk.

kareI_kIafunda ( 29. ledna 2018 12:18 )

Dámy a pánové, občané této země, přicházím ze závěsové líbačky Nejedlého s Kate opravdu pobouřen.

cardfalkenau ( 29. ledna 2018 11:17 )

Vezmi Junckerovi lahvičku vodky od Čanigy.

lalia ( 29. ledna 2018 10:04 )

zdeněkk,senioři nejsou vůbec senilní a hloupí,mají životní zkušenosti a rozum,který mladý člověk nemůže mít,protože nic neprožil.Senior je i Drahoš a kam ho zařadíš?S jeho zušenostmi,že se zajímá o politku až teď a hned by chtěl být prezidentem dopadl tak jak dopadl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud