Babiš a Faltýnek chtějí oddálit jednání o jejich vydání policii. Může za to zpráva OLAFu

Autor: ČTK, vei - 
5. ledna 2018
22:13

Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek požádali o odložení své účasti na jednání mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny. Žádost poslali prostřednictvím svých právníků. Chtějí se nejdříve seznámit se zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k Čapímu hnízdu. Mandátový výbor má přitom projednat žádost policie o vydání obou politiků k trestnímu stíhání. 

Podle předsedy výboru Stanislava Grospiče (KSČM) má žádost Babiše a Faltýnka „racionální opodstatnění“. Výbor podle jeho šéfa rozhodne o žádosti v úterý na svém zasedání. V případě, že jí jeho členové vyhoví, rozhodnou o náhradním termínu jednání. Výbor by měl podle Grospiče postupovat „s věcným posouzením skutečností“. Bylo by podle něj jednodušší, kdyby OLAF svou zprávu poskytl vedle angličtiny také v českém překladu.

Video  Ve Sněmovně poprvé řešili Babiše a novou policejní žádost. Dorazili Kalousek, „zabrušovač“ od Okamury a další poslanci.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Zpravodajka ke kauze Čapí hnízdo Kateřina Valachová (ČSSD) řekla, že jde o právo poslanců být slyšen, nikoli jejich povinnost. „Je to jejich právo. Ale stejně tak opačně platí, že když nepřijdou, tak mandátový a imunitní výbor nemá nějakou překážku přijmout usnesení,“ dodala Valachová, která je zároveň také místopředsedkyní poslaneckého klubu ČSSD. Na úterní jednání výboru mají přijít i policejní vyšetřovatel a státní zástupce.

Člen výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) poukázal na to, že Babiš ve čtvrtek uvedl, že ho zpráva OLAF nezajímá a že se jí nehodlá zabývat. „Je zjevné, že bude snaha celou věc odsunovat a oddalovat jakýmikoliv kroky, a toto do toho určitě zapadá,“ naznačuje obstrukční chování premiéra Babiše a poslance Faltýnka. Den po jednání mandátového a imunitního výboru bude Sněmovna jednat o žádosti Babišovy menšinové vlády o vyslovení důvěry.

Video  Miloš Zeman o dotacích pro Čapí hnízdo  - Blesk TV

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Farmu Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. Sněmovna je v minulém funkčním období vydala ke stíhání, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu znovu v plném rozsahu.

Video  Nový šéf TOP 09 Pospíšil: Pokud Babiš nebude vydán, zůstane tu pachuť.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Mandátový a imunitní výbor má od čtvrtka zprávu OLAF k dispozici v anglickém jazyce, nahlížet do něj mohou jen členové výboru. Zpráva podléhá utajovanému režimu. Až bude oficiálně přeložena, výbor obdrží i české znění, uvedl už dřív Grospič. Zpráva je v angličtině také součástí trestního spisu, do něhož mohou členové výboru nahlížet. Někteří z nich během pátku tuto možnost využili, zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny „dotační podvod“ a „poškozování zájmů Evropské unie“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 8. ledna 2018 17:49 )

ANO - dneska je tu celej AGROFERT

junkiexl ( 8. ledna 2018 09:39 )

Nomen est omen: komunista jmenem Grospica. Hahahaha.

gabreta ( 7. ledna 2018 12:45 )

Miluju naše novináře, jak dokážou věštit myšlenky druhých. Kam se hrabe s věštbama Sibyla!!

marmat ( 7. ledna 2018 11:37 )

zdenekk family léčit se

marmat ( 7. ledna 2018 11:28 )

Zase cenzura - pak socan68 =zdennek Family

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud