Chtějí zdiskreditovat vyšetřování Čapího hnízda, varuje ředitel policie. Podpořil detektiva

Autor: ČTK, vei - 
3. 1. 2018
20:05

Ředitel pražských policistů Miloš Trojánek se postavil za vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo. Vyloučil politické zásahy do případu a odmítl spekulace o tom, že policie postupovala nezákonně. Uvedl, že už loni v srpnu byl nepříjemně zaskočen snahou „některých osob“ o zpochybnění nezávislosti policejního vyšetřování této kauzy a nyní se situace opakuje. 

Prohlášení Miloše Trojánka zveřejnila policie ve středu na svém webu. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu chce policie stíhat premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

Video Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se smál poté, co ho někteří poslanci marně vyzývali k omluvě či rezignaci. Jednalo se o jeho výrocích souvisejících s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo. - Blesk / Zuzana Štíchová

„Pražská policie byla a je apolitická a řídí se výhradně zákony této země. V případě vyšetřování samotné kauzy Čapí hnízdo kriminalisté pracují v souladu s trestním řádem a pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze,“ uvedl Trojánek. Vyšetřovatel případu podle něj dlouhodobě patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality, nyní je ale opět stavěn do negativního světla v souvislosti s vyšetřováním jiných kauz. „Proti těmto snahám o diskreditaci a znevěrohodnění hlavního vyšetřovatele se důrazně ohrazuji,“ dodal šéf pražských policistů Trojánek.

Obvinění Babiš a Faltýnek

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. O jejich vydání k trestnímu stíhání požádala policie loni v srpnu, poslanci k tomu svolili počátkem září. Stíhání bylo přerušeno po říjnových volbách, ve kterých Babiš a Faltýnek obhájili místa poslanců. Policie následně znovu požádala o jejich vydání ke stíhání, Sněmovna o žádosti dosud nerozhodla.

Vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila v srpnu ostře kritizoval Babiš, označil ho za „velice kontroverzního“ policistu, který figuroval v „kauze ukradené firmy Neograph kmotry podnikateli (Vladimíru) Sittovi“. Aktuálně v úterý postup vyšetřování zpochybňoval Faltýnek v České televizi. Trojánek vyjádřil Nevtípilovi plnou důvěru už v srpnu.

Dotační podvod? 

V kauze Čapí hnízdo policie obvinila 11 lidí. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Video Miloš Zeman o dotacích pro Čapí hnízdo - Blesk TV

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Projektem se zabýval také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), doporučení z jeho závěrečné zprávy nyní zkoumá Evropská komise. České úřady zprávu zatím nezveřejnily. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se ale domnívá, že ministerstvo navrhne vyjmout farmu Čapí hnízdo z projektů financovaných z evropských fondů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Samo ( 4. ledna 2018 19:16 )

Miloš Zeman není v žádném případě dobrý člověk. Když pominu, že je alkoholik, tak nemohu pominout, že je to zlý a mstivý člověk, který nevynechá žádnou příležitost, aby se pomstil každému, kdo ho někdy zkritizoval a naopak podaroval státním vyznamenáním bezvýznamné rádoumělce, kteří mu jak se říká lezli do ...... A také nemohu pominout to, že jako premiér prodal velké české banky do zahraničí za symbolickou hodnotu, že prodal ruský dluh z dob SSSR čítající 3,6 miliard USD za 22 miliard Kč neznámé ruské agentuře, která byla určitě pro tuto transakci založena Kremlem pod vedením Putina jako prezidenta Ruska. Pak má ještě na triku prodej Mostecké uhelné jejím manažerům za peníze vyvedené z MUS spolu s miliardami uloženými ve švýcarské bance, ke kterým se pak neznali ani majitelé MUS a ani ČR. Dále jeho vláda umožnila svým zákonem vznik Exekutorské komory, která pak fungovala jako stát ve státě a svými exekucemi udělali ze statisíců občanů ČR chudáky a bezdomovce. Takový to je dobrý člověk.

kacko ( 4. ledna 2018 11:20 )

Neobhajuji zlodějinu. Jenom bych byl rad, kdyby se měřilo všem stejně

dobry-clovek ( 4. ledna 2018 11:11 )

Miloš Zeman. Jediný člověk v pozici prezidenta, který je nejlepší prezident co kdy ČR měla a bude mit! Kvalita jeho charakteru je neoblomná, je chytrý, není samolibá drzka jako ten ostatní povl a zárukou cti a poctivosti a né ta svoloč Tupounlanek, PEDOFIL StB Darmoš anebo Horáček veksl! Slušný lid volí a bude volit jednoznačneho viteze našeho prezidenta p. Zemana Postižené HOVADO tatazdenekk,socan68,rego, zdenekk atd. atd. Přeji ti a to nejen já potrate z mu-tanta do roku 2018 jen a jen ZKLAMÁNÍ, ZÁVIST, BEZMOC, DEPRESE, BÍDU, NEMOCE, VYCHCÍPANÍ FAMILIE, RAKOVINU A DLOOOOUHÉ BOLESTIVÉ CHCÍPÁNÍ Vlastně půlku už máš kryple A toto stejné preji kretenum z TOP09, ODS, ČSSD všem co tento stát rozkradli a rozkrádájí dál! WOO -DOO je velmocny mistr a vyzkoušený..

brugal ( 4. ledna 2018 10:15 )

Obsah zprávy znají všichni už delší dobu,na té zprávě není nic tajného.Teď jen všichni čekají na Babišovu nabídku "držhubného".Třeba si Andrej nakonec Kalouska dokáže také koupit a ty ho tu budeš za pár týdnů obdivovat.

radar666 ( 4. ledna 2018 10:03 )

Spíš než obhajovat neschopného vyšetřovatele,by měl pan ředitel vysvětlit únik informací z obsahu OLAFu! Jak je možné ,že strůjce všeho zla Kalousek, se veřejně chlubí tím ,že zná obsah dopisu.Kam až sahají jeho dlouhé mafiánské prsty! To by mělo pana ředitele zajímat ,odkud unikly informace z dopisu jehož obsah by mělo znát zatím jen pár úředníků a je neveřejný! To by ovšem nesměl být sám řízen justiční mafií !

Zobrazit celou diskusi
Další videa