Schillerová chce vyjmout Čapí hnízdo z projektů placených EU. Co říká ke kauze OLAF?

Autor: ČTK, mah - 
3. ledna 2018
15:40

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vyjmout farmu Čapí hnízdo z projektů financovaných z evropských fondů. Řekla to ve středu novinářům. Projektem se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), doporučení z jeho závěrečné zprávy nyní zkoumá Evropská komise. České úřady zprávu zatím nezveřejnily.

Ve čtvrtek se rovněž objevila informace, že Evropská komise (EK) ani Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se nechtějí vyjadřovat ke kauze dotací Evropské unie pro farmu Čapí hnízdo. Ve středu to v reakci na stížnost společnosti Agrofert k evropskému ombudsmanovi a Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování dotace uvedla mluvčí OLAF. To, že Agrofert stížnost podal, oznámil v úterý jeho bývalý vlastník a současný premiér Andrej Babiš

Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila česká policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu. Celkem bylo obviněno 11 lidí, mezi nimi i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Mluvčí EK Mina Andreevová dodala, že Evropská komise doporučení ze závěrečné zprávy OLAF zkoumá, ale zatím není možné říci, kdy bude s analýzou zprávy hotová. Zveřejnění zprávy je podle ní záležitostí českých úřadů. Komise dosud žádost o zveřejnění nedostala, uvedla Andreevová.

Babiše kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila česká policie a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v úterý řekl, že stížnost podaná k evropským orgánům není reakce na závěrečnou zprávu OLAF, ale že ji koncern podal před několika měsíci ještě v době vyšetřování.

Zástupce úřadu evropského ombudsmana ve středu potvrdil, že instituce stížnost obdržela a 14. prosince rozhodla o jejím přijetí. Zdůraznil ale, že to je zatím jen formální administrativní krok, který automaticky neznamená, že úřad bude OLAF kontaktovat s žádostí o další informace. „Ombudsmanka Emily O'Reillyová nyní stížnost posuzuje,“ dodal mluvčí.

Mluvčí OLAF podotkla, že OLAF ve své závěrečné zprávě poskytl doporučení Evropské komisi a příslušným justičním orgánům v České republice a k případným dalším krokům se musejí vyjádřit tyto instituce.

Sám Babiš v úterý uvedl, že závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování nečetl. Úřad dokument před Vánoci poskytl českému ministerstvu financí a premiér předpokládá, že materiál dostane i Agrofert, který se k němu podle něj poté vyjádří.

Vyšetřování OLAF se týkalo padesátimilionové dotace, kterou z evropských fondů získala farma Čapí hnízdo. Česká policie kvůli tomu obvinila 11 lidí, mezi nimi i premiéra Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

Video Nový šéf TOP 09 Pospíšil: Pokud Babiš nebude vydán, zůstane tu pachuť - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

levicove-smegma ( 3. ledna 2018 23:30 )

Souhlasím a jdeme volit soudruha Zemana jako každý debil.

Milann ( 3. ledna 2018 21:11 )

Ať to byl úmysl nebo ne tak o dotaci Babiš nežádal a to je fakt takže co mu chtějí dokázat přepis na příbuzné není zakázán a že zo nebylo zrovna třeba fér to jt není trestné.Babiš do to vrazi 900 milionů tak těch podělaných 50 milionů vrátí ještě jednou.Potom ale mu nikdo nebude moci vytýkat že čapák uzavře pro veřejnost.Když se na tom nebude finančně ani s malími dotacemi stát tak pro by to měl necht užívat veřejností.Měl by přehodnotit postoj k EU ukázali jak to myslí a odsouhlasit referendum.

gabreta ( 3. ledna 2018 21:07 )

"OLAF byl zřízen v roce 1999, má asi 420 zaměstnanců (policistů, celníků, právních expertů) z členských zemí EU.[2] OLAF má status generálního ředitelství, v jehož čele stojí generální ředitel jmenovaný Evropskou komisí po konzultaci s Evropským parlamentem, a to na 7 let bez možnosti obnovení mandátu. Od února 2011 funkci zastává bývalý italský prokurátor" To je hladových krků co??

tomik007 ( 3. ledna 2018 21:00 )

Vravil ujo OLAF - ze Vas pjekne OBLAF

borka30 ( 3. ledna 2018 20:08 )

Pan Babiš by měl přestat posílat peníze na různé spolky a těch 50 mil. jim poslat zpátky. Stejně je divné, že po něm nikdo za celou dobu ty peníze nechtěl a teď z toho dělají nechutný tyátr.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud