V Bruselu uzavřeli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Babiš to neřeší, úřady mlčí

Autor: ČTK - 
20. prosince 2017
18:15

Evropský úřad proti podvodům (OLAF) uzavřel své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo. Uvedla to mluvčí úřadu Silvana Enculescuová. Výsledky OLAF postoupil příslušným orgánům v Česku a Evropské komisi. Podle informací ČTK spis zatím do komise nedorazil. Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že se k vyšetřování nebude nijak vyjadřovat, ministerstvo financí tvrdí, že zatím žádné dokumenty neobdrželo. Premiér Andrej Babiš (ANO), který byl kvůli farmě v Česku obviněn, nechtěl informaci komentovat.

Na ukončení vyšetřování upozornil web Forum24.cz. Kauzou Čapí hnízdo se zabývá také česká policie. V případu byl obviněn premiér a předseda hnutí ANO Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Poté, co v říjnových volbách znovu získali poslaneckou imunitu, však policie jejich stíhání přerušila. Obvinění stále čelí dalších devět lidí, včetně manželky premiéra Moniky Babišové.

Policie znovu o Babišovo a Faltýnkovo vydání požádala koncem listopadu, žádostí se nyní zabývá sněmovní mandátový a imunitní výbor.

V prosinci 2017 dokončil OLAF vyšetřování možných nesrovnalostí v projektu Farma Čapí hnízdo, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. OLAF uzavřel případ s doporučeními Evropské komisi a příslušným soudním orgánům v České republice,“ uvedla Enculescuová. Dodala, že následné kroky spadají pod české orgány, úřad se proto nebude k věci nadále vyjadřovat.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec řekl, že ke středě ministerstvo žádné rozhodnutí nedostalo. „Vyšetřování nebudeme nijak komentovat,“ řekla na dotaz ČTK Zenklová.

Babiš: Čapí hnízdo neřeším

„Čapí hnízdo neřeším, nevím o tom. Měli jsme jednání, takže jsem nečetl mediální výstupy,“ reagoval dnes Babiš na dotaz novinářů, zda má informace o tom, že OLAF uzavřel vyšetřování. K záležitosti se blíže vyjadřovat nechtěl.

Babiše policie podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Video Dojení krav a Kryštof: Babiš svolal na Čapí hnízdo rozlučku pro ministerské úředníky. - Alexandr Malachovský/Youtube hudební banka - Barton Springs

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

hafblaf ( 21. prosince 2017 19:29 )

Tam by možná dostal po čuni

hafblaf ( 21. prosince 2017 14:34 )

Nebulím, nejsem živnostník, ale je mi z některých našich politiků na blití.

tomik007 ( 20. prosince 2017 23:23 )

Chtelo by to nasadit cezkyho premiera na Slovensko !

ianadruhou ( 20. prosince 2017 22:26 )

Nebul a vydávej!

ianadruhou ( 20. prosince 2017 22:16 )

Tebe by měli uzavřít v ústavu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud