Na ANO zbyde výbor, který má jednat o Babišovi? Nebyl o něj zájem, tvrdí Vondráček
O mandátový a imunitní výbor, který by mohl jednat o případné druhé žádosti o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, pokud na ni opět dojde, si během prvních dvou kol vyjednávání o vedení Sněmovny žádná strana neřekla. Uvedl to dnes Radek Vondráček (ANO), favorit ANO na šéfa Sněmovny. Podle Pirátů by však výbor měla vést opoziční strana. Svolali kvůli tomu schůzku bez ANO, kterou však bojkotují komunisté i lidovci.
„Je to bouře ve sklenici vody a šum, on si o ten mandátový a imunitní výbor nikdo neřekl, takže primárně nám zbyl,“ uvedl Radek Vondráček (ANO). Dodal, že není pravda, že tento výbor měla vždy opozice, v 90. letech patřil vládní koalici. ANO je ale podle Vondráčka otevřeno diskusi a důležitá bude i osobnost, která bude navržena.
Piráti svolali „kulatý stůl“, komunisté jsou proti
Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že kulatý stůl zástupců menších sněmovních stran by se měl sejít ve středu. Opozice by podle něj měla výbor obsadit i kvůli tomu, že na začátku jednání Sněmovny by se mělo hlasovat o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a předsedy sněmovního klubu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Podle Bartoše i Vondráčka jednání v uplynulých dvou týdnech ukázala, že požadavky stran na uspořádání Sněmovny, co se předsednických křesel ve výborech týká, se v řadě případů překrývají. O jeden výbor mají dokonce zájem čtyři uskupení.
ANO na jednání nepozvali
Piráti vyzvali strany kromě ANO ke společnému jednání, které by se obsazení výboru mělo týkat, v pondělí. Jednání se nezúčastní KSČM, podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa mělo být pozváno právě i ANO. „To není kulatý stůl, ale vytváření bloku, o kterém se neví, kam bude směřovat,“ uvedl dnes Filip na tiskové konferenci. Zopakoval, že KSČM respektuje výsledky voleb a do čela Sněmovny podpoří Vondráčka.
Na jednání organizované Piráty nepůjdou ani zástupci KDU-ČSL, sdělil ČTK bez dalších podrobností předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Naopak zástupci ODS se na schůzku chystají, i když podle nich byla svolána nestandardním způsobem.
Piráti k zorganizování schůzky využili internetovou platformu Doodle. „Na jednání půjdeme, jsme připraveni na normální konstruktivní debatu o orgánech Sněmovny,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
STAN: Žádná strana o výbor neprojevila zájem
Na schůzku dorazí i zástupci Starostů a nezávislých. Budou chtít apelovat na Piráty, aby přehodnotili svůj postoj k volbě předsedy Sněmovny. „Nevidíme důvod, proč by ANO mělo mít nárok na post předsedy, když nemá většinu,“ uvedl šéf STAN Petr Gazdík.
Na funkci šéfa komory by si podle něj nemělo dělat ANO nárok, když nemá ve Sněmovně většinu a plánuje menšinovou vládu. Stejně jako Vondráček ale řekl, že sporu o obsazení mandátového a imunitního výboru nerozumí. „Podle informací, které máme k dispozici, žádná strana o vedení tohoto výboru neprojevila zájem,“ řekl.
Okamurova SPD povede bezpečnostní výbor?
Zato u sněmovního bezpečnostního výboru je jasněji – vést by jej mohlo hnutí SPD Tomia Okamury. Má zájem také o hospodářský výbor. Zástupci vítězného hnutí ANO s požadavkem Okamurova hnutí souhlasí. Vyplynulo to z vyjádření zástupců obou uskupení po jejich dnešní schůzce.
„Z našeho pohledu nemáme problém s tímto požadavkem,“ řekl novinářům předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. SPD ve volebním programu klade podle něho na bezpečnost ze sněmovních stran největší důraz. Jedním z hlavních témat kampaně hnutí bylo odmítání nelegálních imigrantů.
Okamura řekl, že ANO potvrdilo souhlas s tím, aby v čele těchto dvou výborů stanul zástupce SPD. „Shodli jsme se na tom, že ze všech parlamentních stran je téma bezpečnosti ústředním tématem hnutí SPD,“ uvedl ve shodě s Faltýnkem.
ODS má zájem o školský výbor
O bezpečnostní výbor projevili zájem i Piráti a ODS, která chce vést tři až čtyři výbory. Zástupci ANO nabídli občanským demokratům místa v čele branného, ústavně-právního a petičního výboru. ODS trvá na vedení školského výboru jako nejvyšší prioritě.
Faltýnek uvedl, že ANO, které plán obsazení výborů připravuje, se bude snažit požadavkům ODS vyjít vstříc. Na ČSSD, které se rovněž s představiteli ANO dnes sešlo, připadá podle výsledků voleb vedení jednoho výboru. Od ANO dostali sociální demokraté nabídky a projednají je ve svém poslaneckém klubu.
Pro Trenérem! Jak to,že Vás nezajímá Kalousek a hlavně Swarzenberga,kterému přidělil 108milinů,prý na odbahnění,rybníků,přitom o žádné odbahnění nešlo,protože tam velký Karl těžil písky,kterè prodával nevyčištěné státu a to v době kdy byl ministrem zahraničí a tedy podnikat neměl,jako Babiš,Ten tu dotací 50milionů, na rozdíl od Swarzenberga,proinvestoval a ten naopak na dvojnásobné dotaci dále vydělával a protizákonně!!! To Vám a dalším hlupáčkům ovšem nevadí!!!