Vydání Babiše a Faltýnka začnou poslanci řešit v úterý. Šéf ANO kritizuje rychlost policie

Autor: bru/ČTK - 
24. listopadu 2017
10:12

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne zabývat novou policejní žádostí o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání příští úterý. Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Členové výboru, kteří doporučí, zda by měli poslanci Babiše a Faltýnka vydat, mají žádost policie k dispozici od nového šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) od čtvrtka.

Výbor se dnes podle Grospiše zabýval termínem a programem příští schůze. Na ní by měl nejprve jednat o tom, kolik bude mít místopředsedů a následně je volit. „Pak bude na programu financování pro politické strany na základě výsledku voleb,“ uvedl Grospič.

Chceme vidět spis, říkají poslanci

Dalším bodem programu bude žádost o vydání Babiše a Faltýnka. Členové výboru by měli vybrat zpravodaje a rozhodnout o další proceduře. „Musí být dána možnost oběma poslancům, kterých se žádost týká, aby se vyjádřili. Lze očekávat, že padnou různé návrhy na postup, případně dožádání dalších materiálů,“ konstatoval Grospič.

Šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek novinářům řekl, že navrhne, aby výbor požádal policii o možnost nahlížet do spisu. Podobně jako při minulém rozhodování o žádosti by mohli také poslanci požádat, aby se dostavili policejní vyšetřovatel či státní zástupce. „Já určitě bych se na to chtěl osobně povídat, protože se chci rozhodovat kvalifikovaně,“ řekl Michálek.

Policie si o Babiše a Faltýnka „řekla“ v úterý

Novou žádost o Babišovo a Faltýnkovo vydání k trestnímu stíhání kvůli případu dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo doručila policie do Sněmovny v úterý. Bylo to ještě v době, kdy dolní komora neměla ustavený mandátový a imunitní výbor ani zvoleného předsedu. Výbor plnohodnotně vznikl ve středu, ve stejný den poslanci zvolili Vondráčka do čela Sněmovny.

Babiš postup policie očekával, zkritizoval jeho rychlost. Podle něj ukazuje na to, že jde o čistě politickou kauzu a že z něj „má korupční systém ohromný strach“.

Sněmovna oba poslance vydala k stíhání letos v září, v minulém volebním období. Potom, co Babiš a Faltýnek obhájili poslanecký mandát v říjnových volbách, nabyli v plném rozsahu imunitu a jejich trestní stíhání bylo přerušeno. O vydání k stíhání proto nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení. Pokud by poslance nevydala, policie by případně mohla pokračovat v jejich stíhání až potom, co by jim mandáty skončily.

Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu.

Nové složení Poslanecké sněmovny najdete zde

pomooc-hori ( 24. listopadu 2017 10:38 )

přesně to o Kalouskovi a Bendovi říkám taky

djfa ( 24. listopadu 2017 10:33 )

Větší slizouny snad parlament ještě nazažil

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud