České úřady vyňaly Čapí hnízdo z projektů EU, tvrdí Brusel. Češi to vidí jinak

Autor: ČTK, Mii - 
22. 12. 2017
18:30

Farma Čapí hnízdo už nepatří mezi projekty spolufinancované z evropských fondů. České úřady ji z projektu vyřadily, sdělila v pátek bez dalších podrobností mluvčí Evropské Komise. Uvedla rovněž, že Komise posuzuje zprávu Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) o financování farmy. Podle českého ministerstva financí k vynění Čapího hnízda Evropská komise Česko zatím jen vyzvala.

„Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi doporučení OLAF ohledně českého projektu známého jako Čapí hnízdo. Doporučení prostudujeme a vyhodnotíme. Byli jsme dále informováni, že české úřady už rozhodly, že výdaj vztahující se k tomuto projektu bude vyjmut z programu financovaného z evropských fondů,“ sdělila ČTK bez dalších podrobností mluvčí EK.

Exhejtman: Dotaci schválili za Bendla, peníze čerpali za Ratha

V případu je kvůli podezření z padesátimilionového dotačního podvodu obviněno 11 lidí, mezi nimi i premiér Andrej Babiš(ANO). Ten tvrdí, že obsah zprávy nezná a otázky na toto téma jsou nesmyslné, byť ji české úřady již mají mít k dispozici.

Bývalý předseda výboru regionální rady ROP Střední Čechy Miloš Petera (ČSSD) řekl, že padesátimilionová dotace pro Čapí hnízdo byla schválena za hejtmana Petra Bendla (ODS) a finance byly čerpány za jeho nástupce Davida Ratha (dříve ČSSD).

Projekt byl podle Petery předáván k proplacení ministerstvu pro místní rozvoj. Dotace úřady vyplácejí z českého státního rozpočtu a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení Evropské komisi.

Video Ve Sněmovně poprvé řešili Babiše a novou policejní žádost. Dorazili Kalousek, "zabrušovač" od Okamury a další poslanci - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Babiš se čílil: Nesmyslná otázka

Andrej Babiš v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že neví, proč by měl sám dostat zprávu OLAF. Na dotaz, jak se staví k dřívějším informacím médií, podle nichž OLAF došel k podobným závěrům jako česká policie a našel nesrovnalosti ve financování farmy Čapí hnízdo, řekl, že otázka je nesmyslná.

Česká policie Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou.

Ministerstvo financí: Zatím jsme nerozhodli

Že Evropská komise vyzvala Česko, aby výdaje na projekt Čapí hnízdo vyjmulo z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy, uvedlo pak v pátek ministerstvo financí. To o jeho vynětí ale podle svých slov zatím nerozhodlo.

„Po dohodě s Regionální radou jakožto Řídícím orgánem ROP SČ bude o vyjmutí či nevyjmutí projektu (Čapí hnízdo) ministerstvo financí informovat,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Evropská komise chce Čapí hnízdo z programu vyjmout, aby projekt v EU již nemusel být řešen a program ROP SČ ze strany Evropské komise uzavřen, dodalo ministerstvo financí.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Státní zástupci se dnes k informacím o vyšetřování OLAF nechtěli vyjadřovat. „Nic jsme neobdrželi, tudíž se nebudeme nijak vyjadřovat,“ řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. „Nejvyšší státní zastupitelství se k tomu nebude nijak vyjadřovat,“ odpověděl ČTK mluvčí nejvyššího zástupce Petr Malý na dotaz, zda úřad má k dispozici závěry OLAF z vyšetřování.

Video Dojení krav a Kryštof: Babiš svolal na Čapí hnízdo rozlučku pro ministerské úředníky - Alexandr Malachovský/Youtube hudební banka - Barton Springs

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ji-ri ( 27. prosince 2017 08:32 )

OLAF potvrdil, že vrabčí hnízdo je podvod .50 000 000 Kč.O tuto částku nás slovenský přivandrovalec okradl a slepý Češi pořád nechápou kdo je zloděj.

kalina107 ( 25. prosince 2017 18:25 )

Bylo by vhodné , kdyby někdo napsal KTERÉ ÚŘADY a konkrétně KTERÝ ÚŘEDNÍK nebo ÚŘEDNÍCI ? Takhle ta zpráva je jako by ji vysílalo radio Jerevan , nebo jako by ji vyzvracel fírer Demagogfické blokády kořala Kalousek .

kenguru ( 23. prosince 2017 17:44 )

Ale běž.Pokud se něco prokáže, tak se peníze vrátí.Nic víc se s tím dělat nedá.

kenguru ( 23. prosince 2017 17:40 )

Tak nevím.Zatím nic není doručeno ale Blesk už ví vše.Je to somora gomara Kelišková.

Milann ( 23. prosince 2017 13:30 )

A co ti ostatní kteří si také počínali jako Babiš? Ti půjdou za ním do kriminálu,to aby rychle postavili další kriminál.

Zobrazit celou diskusi
Další videa