Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Bývalá poslankyně od Bárty skončila na policii. Co řekla o korupci v politice?

Autor: Jakub Veinlich - 
30. prosince 2017
06:12

Jsou to čtyři roky, co jedna z nejmladších poslankyň Věcí veřejných (VV) Lenka Andrýsová (33) zmizela z Poslanecké sněmovny. Křehká blondýna dnes na sněmovní léta vzpomíná především pozitivně. Během politického angažmá ale zažila rozštěpení vlastní strany a několik trestních oznámení, kvůli kterým skončila na policii i u soudu. Ve Sněmovně ztratila také důvěru k některým kolegům. V rozhovoru pro Blesk Zprávy prozradila, co ji vedlo k tomu, že s Karolínou Peake Věci veřejné narychlo opustila. 

Na období politiky prý vzpomíná bývalá poslankyně Lenka Andrýsová v podstatě v dobrém. I když se i u soudu propíralo, jestli si faktický šéf strany Vít Bárta své poslance platil za loajalitu, Andrýsová prý nikdy nic od nikoho nedostala.

„V tomto ohledu mám absolutně čisté svědomí, protože nikdo mi za moje názory nikdy nic neplatil,“ řekla Andrýsová v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Nejvíc ji prý v politice zklamala paradoxně její stranická kolegyně Kristýna Kočí. A to když začala interpretovat některé věci jinak, než se podle Andrýsové staly. „Já jsem si je interpretovala nějak jinak a jsem přesvědčena, že byly jinak, ale ona to interpretovala způsobem, který mě poškozoval,“ uvedla. O co konkrétně šlo, ale neupřesnila.

Andrýsové byly nepříjemné kauzy, které na Věci veřejné postupně vyplouvaly a které se dozvídala z médií. Jednou z nich bylo například sledování politiků a novinářů bezpečnostní firmou ABL, kterou tehdy vlastnil Vít Bárta a jeho bratr.

Čapí hnízdo versus ABL

„Dnes máme mnohem větší kauzy, které jsou opravdu velmi závažné, a nepřijde mi, že by se tolik sledovaly jako tato kauza,“ podivila se Andrýsová. Například kauza Čapí hnízdo Andreje Babiše není podle jejích slov v médiích propíraná tolik jako právě „sledovačka“ Bártovy agentury. „Pokud by se toto stalo za nás, tak je to v těch médiích častěji,“ tvrdí bývalá poslankyně. Podle ní může být politická, ekonomická a mediální moc v rukou jednoho člověka nebezpečná.

Kvůli různým kauzám, které se okolo Věcí veřejných vynořily, skončila Andrýsová několikrát na policii i u soudu. „Na policii jsem byla – dokonce i před soudem jsem podávala i vysvětlení, k čemu vlastně docházelo,“ rekapituluje hořké chvíle v politice.

Video  Andrýsová vypovídá před soudem.  - Jan Jedlička
Video se připravuje ...

I když byl předsedou Věcí veřejných někdejší novinář Radek John, zůstal podle Andrýsové faktickým šéfem strany Vít Bárta. John ale podle bývalé poslankyně uměl lidi nadchnout a přivést do Věcí veřejných.

„Ale bohužel strana neměla ještě tak silné kořeny, aby dokázala odolat tlaku z vnějšku a potom i zevnitř,“ vzpomíná Andrýsová pro Blesk Zprávy na dobu, kdy už s Karolínou Peake mluvila o odchodu z Věcí Veřejných.

Neprůhledné financování strany

I když byla chvíli i místopředsedkyní VV, chyběla jí později prý řada informací. Jako například, z čeho je politický projekt Víta Bárty financovaný. Chtěla proto ve straně prosadit transparentní účet. To se jí ale nepovedlo.

„Karolína Peake mi říkala, že není možné za stávajícího vedení... systém transparentního financování napravit. A když to říkala z pozice první místopředsedkyně, tak to pro mě bylo velice důležité – a byl to důležitý argument, proč ze strany odejít,“ popisuje Andrýsová důvody, proč nakonec Věci veřejné opustila. A odešla za Peake do jejího rodícího se projektu LIDEM, který nakonec ještě nějakou dobu držel koaliční vládu Petra Nečase (ODS) při životě.

Své rozhodnutí tehdy komunikovala z pracovní cesty v Moldávii a ostatním „véčkařům“ to napsala v SMS zprávě nebo mailem. Nikdo ji prý o tom, aby zůstala, nepřesvědčoval. Nevybíravé reakce prý ale přišly. „Maximálně mi mohly docházet nějaké ne příliš příjemné smsky od různých lidí – třeba i neznámých,“ uvádí Andrýsová. Vyvažovaly je ale i povzbuzující zprávy.

Nakonec se zklamala i v Peake

Jenže po chvíli přišlo i zklamání z Karolíny Peake, která byla tou dobou vicepremiérkou a krátce také ministryní obrany. „Když jsme se s Karolínou bavily, ještě před tím, než se ta strana štěpila, tak říkala, že oznámí odchod z Věcí veřejných v případě, že bude mít podporu deseti poslanců. To byla informace, se kterou já jsem počítala. To se tedy nestalo,“ zmiňuje rychlé vystřízlivění z přechodu do nové partaje.

Dnes už prý s nikým z vysoké politiky příliš kontaktů neudržuje. Tedy s nikým okolo Víta Bárty, ani Karolínou Peake. Pár bývalých politiků ale i tak potkává.

Tajemná politická nabídka

Na podzim se mohla Lenka Andrýsová mezi poslance teoreticky znovu vrátit. Nabídku na kandidaturu v Olomouckém kraji ale podle svých slov odmítla. „To jsem nemohla přijmout, protože to nebyla strana, kde bych chtěla prosazovat svůj program,“ naznačuje Andrýsová. Zástupce strany, který ji nabídku učinil, prozradit nechtěla.

V roce 2009 zkoušela navíc kandidovat do Evropského parlamentu. Ani na to už v dnešní době ale podle svých slov nepomýšlí. Plánuje založit think tank, který by se zaměřil na snižování administrativní zátěže v ČR.

V prezidentských volbách pak Andrýsová postrádá zástupce, kterého by do klání vyslala nějaká konkrétní strana. Právě vláda, ve které byly i Věci veřejné a později LIDEM, přitom prosadila přímou volbu prezidenta do praxe. Možná i proto se nedávno Andrýsová objevila mezi diváky jedné z debat Blesk Zpráv Pivo v podhradí.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sores ( 30. prosince 2017 12:55 )

Bárta je zloděj všech zlodějů, stejný korupčník jako ostatní. Pak politikům věřte, platil ženským za mlčení v jeho partě. U soudu tomu říkal že to byla půjčka Takže byl nepravomocně odsouzen,doby.t.ek.

lubosbeyr ( 30. prosince 2017 12:32 )

kurna1 ( 30. prosince 2017 10:39 )

Politika je příšerný svinstvo a ten kdo ji dělá musí mít opravdu silný žaludek a nebo být komunista, těm nic nevadí

kukuku ( 30. prosince 2017 09:28 )

Za mlada se nechala fotit, aby svými vnadami v plavkách lákala voliče pro veverkáře.

snehulak ( 30. prosince 2017 08:56 )

Konečně moudré rozhodnutí Lenko - think tank - Tam si nahrabeš mnohem víc, než v politice jako řadový poslanec.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa