Po nástupu Babišovy vlády padají první hlavy. Kdo a proč v úřadu končí?

Autor: Jakub Veinlich, simao, ČTK - 
23. 12. 2017
05:25

Za pět minut dvanáct řeší ministři nové vlády propuštění „nepotřebných“ náměstků a dalších podřízených. Zákon jim to umožňuje jen jednou ročně, proto podle některých šéfů rezortů není na co čekat. O místa má přijít před koncem roku přes 70 lidí, vláda přitom ještě ani nezískala důvěru Sněmovny.

Andrej Babiš výtky k personálním změnám na jednotlivých úřadech odmítá. „Celkově se jedná o 23 služebních míst a 50 míst pracovních, takže celkem 73 míst z celkového počtu zaměstnanců, kteří jsou pod státní službou. Těch je asi 71 tisíc plus 7500 personálu, který k tomu patří na počet všech státních úředníků: 451 tisíc. Tak určitě se nejedná o žádné čistky, jak bylo prezentováno,“ uvedl.

Nechtěný dárek k Vánocům dostali podle Babiše především lidé na Úřadu vlády. „Tedy pode mnou. To je 28 služebních a 28 pracovních míst, také jsme snížili počet členů vlády z 16 na 14,“ pochlubil se premiér uspořenými místy a škrty také hned vyčíslil.

Video  Ministři ruší před Vánocemii místa, některé sekce slučují. Jak bude rošáda vypadat?  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

„Celkově je úspora 18 milionů 58 tisíc korun a více méně si nemyslím, že na 14 ministrů 17 změn v rámci systemizace je moc. Takže samozřejmě jsme to udělali teď, protože ta systemizace se dělá jenom občas. Proto to načasování. Myslím si, že je to úplně normální – že když nastoupí ministr, že nějaké počáteční změny udělá okamžitě,“ doplnil premiér. Odmítl výtky, že vláda škrtá pozice ještě v době, kdy nemá ani důvěru Poslanecké sněmovny.

Nabroušená ministryně Němcová

„Pokud chybí miliardy na dofinancování sociálních služeb a za poslední čtyři roky vám téměř o 100 procent vzroste počet úředníků, tak je zcela legitimní a věřte, že já se o to zasadím, abychom se podívali na strukturu a efektivitu toho úřadu. To je jeden z prvních kroků, který jsem avizovala ještě před nástupem,“ řekla v pátek krátce po šesté ráno při příchodu na Úřad vlády ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (nestr.)

Poslanecká sněmovna nakonec v týdnu při hlasování o státním rozpočtu částku na sociální služby navýšila o více než tři miliardy. I tak se budou muset podle Němcové ale někteří pracovníci z jejího ministerstva poroučet. „Nedělám žádné čistky, pouze udělám, pokud to vláda schválí, organizační změny ve smyslu zefektivnění a budou to přesuny, které jsou velmi logické,“ dodala Němcová.

Změny u Milka na zemědělství

Změny navrhuje také ministr zemědělství Jiří Milek (nestr.). Vládě navrhnul zrušit místo jednoho politického náměstka a sloučení dvou sekcí pod jednu. „Je to pan náměstek Jirsa a pan náměstek Adamec. Z jejich pozic vznikne jedna sekce a část agendy se přesune pod státního tajemníka Bakalíka,“ avizoval změny dva dny před Vánocemi ministr zemědělství. S oběma náměstky už o jejich osudu prý mluvil.

„V programovém prohlášení je, že budeme spořit, to znamená, je to zeštíhlení státní správy,“ hájí personální rošády Milek ve chvíli, kdy vláda nemá ještě ani důvěru a noví ministři nastoupili do úřadů teprve před pár dny.

Pelikán nic škrtat nechce

Robert Pelikán je jeden z těch ministrů, který pokračuje ve své práci tam, kde působil i za bývalé koaliční vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jedině snad u něj na ministerstvu spravedlnosti se nikdo o místo bát nemusí. „U mě v plánu žádné personální změny nejsou,“ řekl ještě rozespalý ministr při příchodu na jednání nového kabinetu.

Stejně jako Pelikán pokračuje ve stejném úřadu i Dan Ťok. Jenže i když byl na ministerstvu dopravy téměř celé funkční období, i on přichází jen pár týdnů po volbách s návrhem na změnu.

„Rád bych trochu víc zefektivnil tu organizaci, to znamená, že jednu sekci úplně ruším a jejich odbory jsou přesunuty do ostatních čtyř sekcí,“ zmínil Ťok, který podle svých slov chtěl udělat podobnou změnu už delší dobu. Poslouží prý úřadu.

Stropnický neobsadí dvě místa náměstků

Na svém „novém“ ministerstvu se sotva stihl rozkoukat Martin Stropnický. Ale i v Černínském paláci, tedy na ministerstvu zahraničí, bude mít napilno personální oddělení.

„Dva politické náměstky nebudu obsazovat, zároveň ta místa ale existují dál – budou prázdná. S dotyčnými zaměstnanci jsem se už přátelsky rozloučil a počet odborných sekcí jsem redukoval o jednu, protože byla nadbytečná a příslušnou odbornou náměstkyni jsem kontaktoval, a tam není problém, protože ta v prvním kvartále příštího roku vyjíždí do zahraničí,“ řekl v pátek Blesk Zprávám ministr Martin Stropnický.

Nový ministr vrací do úřadu novou funkci, zahraničněpolitického ředitele. „Nikdo, kdo spadá pod zákon, ale o práci nepřichází,“ klidnil situaci Stropnický.  

Nejtvrdší je Schillerová

Asi největší vášně vzbudila chystaná personální rošáda na ministerstvu financí. Vyhozený náměstek pro hazard Ondřej Závodský z KDU-ČSL vidí za krokem bývalé náměstkyně a nynější ministryně Aleny Schillerové osobní mstu. A nevylučuje právní kroky. „Nikdy za celou svou praxi jsem neřešila nic v osobní rovině, vždy se snažím, abych řešila věci tak, aby byly pro systém nejlepší,“ ohradila se proti tvrzení náměstka Schillerová.

Video  Vláda bude propouštět. Ministryně financí sloučí sekce a loučí se se dvěma náměstky.  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sama se chce na ministerstvu podle svých slov vrátit k modelu sedmi sekcí namísto devíti. Oblast IT má spadat pod státního tajemníka a právní sekce se pak sloučí s majetkovou, do které doteď spadá také oblast hazardu, pro který byl náměstkem právě Závodský.  

Ministr Šmíd tušil „zatuchlou kulturu“

Žádné velké zemětřesení zatím nechystá ministr kultury Ilja Šmíd. Zatím je spíš z atmosféry v historickém paláci v centru Prahy podle svých slov příjemně překvapený. S kým je možné spolupracovat a s kým ne, prý ukáže až čas.

„Příjemně mě překvapila atmosféra na ministerstvu, jsou kolem mě příjemní lidé. Měl jsem vždycky takové informace, že je to tady takové trošku zatuchlé. Já si myslím, že v každém úřadu trochu té zatuchliny je, to je normální. Ale zatím mám ze spolupráce dobrý pocit,“ uvedl Šmíd pro Blesk Zprávy.

„Řekl jsem si, že nebudu dělat absolutně na začátku žádná velká prohlášení, jak to tady vymetu a udělám akci kulový blesk. Já se s lidmi chci seznámit, a pokud si třeba nesedneme, což se také může stát, tak potom se musíme dohodnout, jak to vyřešíme. Jistě, že bych si rád několik lidí, které znám a kteří by mi pomohli, rád přivedl,“ dodal nový ministr kultury.

Babiš: Máme 16 tisíc černých duší

„S počtem zaměstnanců určitě nejsme spokojeni a předpokládám, že další systemizace bude někdy v březnu, řekl premiér Babiš po jednání vlády, která systemizaci schválila. 

Náš problém je v tom, že my máme 16 tisíc černých duší. To je taková zvyklost těch ministrů, že mají místa, která nečerpají. Čerpají peníze, aby měli vyšší platy. To dostala za úkol paní ministryně Schillerová. U ministerstev je to 9646 míst, které jsou takto vykazovány. Ty bysme měli zrušit a měli bysme vlastně zreálnit ty počty,“ dodal Babiš. 

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

1917 ( 30. prosince 2017 19:52 )

Malá rekapitulace: Od r.2000 do r.2017 nárůst státních úředníků o 70tisíc a najednou takové ječení antiobabišocvců že se vyhodí 73 darmožroutů. Tak to je jedno promile!!!! Zkrátka kdo chce psa bát,hůl si vždy najde, ale ještě lepší je známý Husákův bonmot: psi brechajů, ale karavana idě ďalej! Tak toto sedí jak pr-d-el na hrnci!

chat ( 24. prosince 2017 03:39 )

Až po Tobě "inteligente" z Horní Dolní.

chat ( 24. prosince 2017 03:37 )

A to máš ze svý hlavy? No tam musí být pusto - prázdno. Holt kde nic není ani smrt nebere.

pomooc-hori ( 23. prosince 2017 17:35 )

Tak si ho umyj když jsou ty Vánoce, kašpare!

partyzanka_michell ( 23. prosince 2017 12:03 )

soudny-den kde ty socko umouněná pořád bereš peníze na fet, přepadáváš stařenky?

Zobrazit celou diskusi
Další videa