Čapí hnízdo dostalo miliony po lžích v žádosti, odkryli Reportéři ČT. Babiš zuří

Autor: simao, vei - 
29. 8. 2017
13:28

Do Andreje Babiše a kauzy Čapí hnízdo se opřeli Reportéři ČT, podle jejich zjištění policejní žádost o vydání poslanců Babiše a Jaroslava Faltýnka obsahuje to, že žádost o 50milionovou dotaci z peněz EU provázely nepravdivé údaje. Babiš se v reakci pro Blesk.cz brání. Projekt byl dle něj x krát kontrolován a prezentován jako jeden z nejúspěšnějších. Podivuje se i nad načasováním před volbami.

Mělo jít o peníze určené pro rozvoj malých a středních podniků, 50 milionů z EU však putovalo na Čapí hnízdo. Byla to přitom „dotace poskytnutá na základě uvedení nepravdivých údajů“, uvedli Reportéři ČT, kteří zmapovali, jak se ze ZZN Agro Pelhřimov stala Farma Čapí hnízdo.

V době obdržení dotace tak neměla fakticky spadat pod Agrofert, tehdy vlastněný Andrejem Babišem. Po uplynutí zákonné lhůty se však pod jeho křídla vrátila.

Babiš si stěžuje na brutální kampaň

Andrej Babiš kritiku odmítá. Již v minulosti se přitom do pořadu České televize ostře pustil. Dle něj jde nyní o „brutální kampaň“ a zpolitizovaný případ, který má ovlivnit volby. „Je to vymyšlená věc a je to naplánovaná akce, protože samozřejmě je to 10 let stará záležitost. A policie to vyšetřovala rok a půl. Já nevím, proč to nevyšetřila dřív,“ stěžoval si v ČT Babiš, když ho konfrontovaly reportérky Markéta Dobiášová a Aneta Snopová.

Video  Babiš svolal na Čapí hnízdo rozlučku pro ministerské úředníky.  - Alexandr Malachovský

Šéfa ANO se zastal v nedělním pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech i Miloš Zeman. Kličku s převedením Čapího hnízda hájil.

„Vzpomínám si na výrok jednoho právního odborníka, který prohlásil, že právo je minimum morálky. Jinými slovy: Pokud tento manévr byl legální, pokud pětiletá lhůta, která byla dotační podmínkou, uplynula a teprve potom došlo k onomu přesunu farmy Čapí hnízdo do Agrofertu, tedy pokud byl naplněn zákon, tak z hlediska minima morálky byl tento zákon nebo toto právo naplněno,“ míní Zeman.

Video  Miloš Zeman o dotacích pro Čapí hnízdo  - Blesk TV

Babišova rodina jako bílí koně?

Během mimořádné schůze Poslanecké sněmovny Babiš loni uvedl, že akcie firmy vlastnící v době obdržení dotace Čapí hnízdo vlastnila jeho rodina, nikoli Agrofert.

„To vypadá jako klasický případ, kdy tam figurují jiní lidé, lidé blízcí tomu hlavnímu organizátorovi, rodinní příslušníci a všichni tito lidé hrají roli takových jako bílých koňů,“ řekla Reportérům právnička Hana Marvanová, spolupracující před volbami s opozičními Starosty a nezávislými. Je odbornou garantkou části jejich programu. 

Video  Dojení krav a Kryštof: Babiš svolal na Čapí hnízdo rozlučku pro ministerské úředníky.  - Alexandr Malachovský/Youtube hudební banka - Barton Springs

Někdejší dlouholetá poslankyně se v ČT pozastavila i nad teorií, že noví akcionáři z řad členů Babišovy rodiny akcie Čapího hnízda vlastně ani nepřevzali. „To je poměrně závažná skutečnost, protože u akcií na majitele to předání akcií je nezbytnou podmínkou převodu vlastnictví,“ podotkla Marvanová.

A dodala k tomu: „Všichni tři kupující věděli, že se jedná o formální a fiktivní převod akcií a že žádné akcie ve skutečnosti nekoupili, ani je nepřevzali. Předpokládám, že toto tvrzení je podloženo důkazy ve spise, jinak by nebylo možné ho takto uvádět. Pak by opravdu to svědčilo o tom, že tyto všechny úkony byly činěny fiktivně, formálně naoko, a v tom případě, pokud na to opravdu budou důkazy, by to byl nepochybně ten dotační podvod.“

Video  Čapí hnízdo jako klec pro Babiše: Právníci našli cestu, jak mu zavařit!  - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička, David Vaníček

Reportéři ČT přitom dále citují ze žádosti i to, že akcionáři tak údajně „vědomě napomohli zakrýt identitu Andreje Babiše jako osoby fakticky vykonávající vliv na společnost ZZN Agro Pelhřimov“.

Majetkové machinace vylučuji, brání se šéf ANO

Babiš pro Blesk.cz okomentoval, s čím na něj Reportéři vyrukovali. „Předně nejde asi o informace z trestního spisu, ale ze žádosti o mé vydání k trestnímu stíhání. To je opravdu zvláštní. Já se s ní seznámím teprve zítra, nemohu ani dostat její kopii a musím si napsat poznámky. A s touto tajnou žádostí disponuje volně ČT a cituje z ní do TV doktorka Marvanová,“ uvedl Babiš. 

Ke znění žádosti se nemůže proto dnes vyjádřit, to samé vzkázal i Jaroslav Faltýnek. „I bez toho ale jakékoliv majetkové machinace na Farmě Čapí hnízdo vylučuji. Projekt byl x krát kontrolován a dokonce prezentován veřejně jako jeden z nejúspěšnějších,“ pokračuje Babiš ve své obhajobě. 

Stejně jako Zeman v pořadu Blesk.cz, i Babiš se podivuje nad načasováním policejní žádosti o vydání jeho a šéfa poslaneckého klubu Faltýnka. „Celá kauza a její načasování je politický boj s cílem ovlivnit volby a dostat mě z politiky,“ míní.

Video  Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému – politickém i mediálním.  - Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

marais ( 10. září 2017 10:56 )

Otázkou je, kdo tu žádost podával a vyplňoval...

pokrok ( 29. srpna 2017 23:16 )

Vypadá to že u Babišů by měla jít sedět celá rodina, vč. jeho dětí- coby bílých koňů, manželky Moniky, jejího bratra Herodese ale hlavně paní Mayerová ,- která svým podpisem dotační podvod stvrdila. A nemůžeme opomenout členy dozorčí rady vč. Jaroslava Faltýnka

pokrok ( 29. srpna 2017 23:08 )

Jsem zvědav kolik "dostaneL jeho dcera Adriana z prvního manželství,- o které víme že 50ti milionovou dotaci zprostředkovala s paní Mayerovou z ANO,- která za to od Babiše obdržela křeslo náměstkyně Jihlavského primátora. Na které židli bude paní náměstkyně sedět - to uvidíme, protože patřila do klanu - který se aktivně podílel na tomto podvodu

tomik007 ( 29. srpna 2017 18:15 )

ANDREJKO MA VLEKE STESTI: Za „úvěrový podvod“ by mu hrozilo 12 let vězení, zatímco nynější „dotační podvod“ má maximální sazbu pouze 10 let. (z dnesniho tisku)

1pravda1 ( 29. srpna 2017 17:24 )

Dokážeš pochopit magore, že diskuze o Babišovi se táhne každý den - celý rok? Po volbách bude pozdě, dělat diskuzi o ostatních stranách, ale to ty nikdy nepochopíš!

Zobrazit celou diskusi
Další videa