Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

„Naši na ně klekli.“ Sobotka žádá prošetřit, zda za Babiše šikanovala správa firmu

Autor: ČTK, Mii - 
28. srpna 2017
14:12

Finanční správa si podle nové nahrávky skupiny Julia Šumana, na které má vystupovat Andrej Babiš, měla posvítit na firmu, která se ocitla ve sféře zájmu Agrofertu. A to v době, kdy byl Babiš ministrem financí. Ten dnes odmítá, že by finanční správu úkoloval. Firma FAU, jejíž jednatel mluví o šikaně, podle něj dluží státu velké peníze. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) však nyní žádá, aby postup správy prošetřil Babišův nástupce Ivan Pilný (ANO).

Byl postup finanční správy v případu firmy FAU v souladu se zákonem? Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu. Podle premiéra je třeba prověřit, zda ministerstvo financí nepovoleně nezasahovalo do činnosti daňové správy.

Sobotka to v pondělí řekl novinářům po bilanční schůzce s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Předseda vlády chce věc vyšetřovat kvůli nahrávce, na které předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš o osudu firmy FAU údajně hovoří.

„Ty naši klekli na tu FAU Přerov,“ zní z nahrávky, na které má figurovat právě Babiš. Dodává, že firma skončila v insolvenci a má obstavené účty. Nahrávku v neděli zveřejnila na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman.

Chovanec útočí: Babiš byl z vlády odvolán správně

Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad v areálu Prechezy, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babiš vlastnil.

„Nová nahrávka, podle které Andrej Babiš zneužíval finanční správu ke svým podnikatelským účelům, potvrzuje správnost jeho odvolání z vlády. Policie by teď měla říct, jestli je nahrávka pravdivá nebo ne,“ uvedl v prohlášení ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle něj by měl ředitel finanční správy nyní „velmi důkladně zdůvodnit používání tzv. zajišťovacích příkazů“, tedy silných zbraní správy daní.

Babiš: Je to manipulace. Nikoho jsem neúkoloval

Andrej Babiš údajně na nahrávce mluví o tom, jak zprivatizoval v roce 1997 Prechezu, která však před privatizací prodala vlečku a ta proto v jeho chemičce „patří těm zm*dům“. Hospodářské noviny minulý týden napsaly, že soud postup daňové správy označil za nezákonný.

„Já jsem tu nahrávku neslyšel a nechci ji ani poslouchat. Opravdu nechci každý týden poslouchat ilegálně pořízené nahrávky, které jsou zneužívány k manipulaci. Obsah nahrávky jsem četl v médiích a na nahrávce není ani slovem zmíněno, že bych finanční správu úkoloval. Takže to nemůže být ohrožení nezávislosti finanční správy,“ uvedl Andrej Babiš pro server aktuálně.cz.

Podle něj může být taková nahrávka sestříhaná a upravovaná tak, jak se autorovi hodí. Odmítá, že by finanční správu úkoloval, označuje ji za nezávislou a bojující proti únikům DPH a spotřební daně. Firma FAU dle něj dluží finanční správě cca. 830 milionů korun. „Předpokládám, že finanční a celní správa měla vážné důvody, když tato firma dluží státu tak obrovské peníze,“ dodal Babiš. 

EMBED_OFF

Správa: Nepracujeme na základě zadání

Ke spekulacím, zda Andrej Babiš úkoloval či neúkoloval finanční správu, se samotný úřad vyjádřil v prohlášení pro ČTK. Finanční správa pracuje samostatně na základě vlastní analytické činnosti, a nikoliv na základě zadání. V jednotlivých případech je vázána mlčenlivostí a žádné informace třetím osobám, tedy ani ministru financí neposkytuje, hájí se.

„Finanční správa je připravena svůj postup v daném případě v plném rozsahu obhájit a své důkazy a argumenty již také sdělila Nejvyššímu správnímu soudu. Abychom se mohli vyjádřit k podrobnostem daného případu, uvítali bychom, aby nás daňový subjekt zbavil mlčenlivosti,“ uvedla Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení správy.

Sobotka žádá Babišova nástupce o prošetření

Premiér Sobotka, který žádá prošetření kauzy, pošle dopis ministrovi financí Pilnému v pondělí.

„Chtěl bych ho v něm požádat o kontrolu celé věci z pohledu daňové správy tak, aby bylo zřejmé, jestli daňová správa postupovala v souladu se zákony, jak to bylo s těmi opatřeními, které realizovala daňová správa, a požádám ho také, aby prověřil, jestli vedení ministerstva financí jakýmkoli způsobem zasahovalo v rozporu se svými kompetencemi do činnosti daňové správy,“ řekl Sobotka, podle kterého musí být záležitost prověřena a zkontrolována.

Video  Chovanec o odposleších Babiše: Odmítám, že by to udělali policisté  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Nahrávku měli předat policii ihned po pořízení, míní Jurečka

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka chce, aby o prověrce daňové správy byla informována vláda, případně i veřejnost.

„Jako ministr zemědělství bych si nikdy nedovolil žádat informace a vstupovat do jednání a kauz, které řeší naše dozorové orgány. To je věc, která hraničí s porušováním zákona - toho, co si ministr může dovolit,“ podotkl Jurečka.

Podle něj by měla policie a státní zástupci sami chtít vyšetřit, zda jsou nahrávky skupiny Šuman pravé, případně zda jde o sestříhané kousky zvukového záznamu. Skupina měla podle Jurečky předat nahrávky policii ihned po jejich zřízení, aby mohly policejní orgány případně i zkoumat, jaké jsou postupy státní správy, jako například s FAU Přerov.

joee ( 28. srpna 2017 20:14 )

Tak pane Babiš oni Vás dostanou,málo se bráníš,co takhle nějaký protiůtok. Jan Kotlej

pomoooc-hori ( 28. srpna 2017 19:51 )

Kašpaři zdenekk a vog.ht zase jedou celej den jako fretky.

rego_senior ( 28. srpna 2017 19:28 )

Tak se odstěhuj do USA a pořád nebul!

deep_ass_flsting ( 28. srpna 2017 19:19 )

Tak, tak.

deep_ass_flsting ( 28. srpna 2017 19:16 )

Klekne si před tebe akorát zdenekk a pěkně tě vykouří, pytložvejk!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud