Babiš zprávu OLAF o Čapím hnízdě nečetl. Jestli ji zveřejní, rozhodují právníci

Autor: ČTK, vr, bru - 
28. prosince 2017
17:00

Ministerstvo financí si nechává zpracovat právní analýzu, zda může zveřejnit zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo. O povolení zveřejnit zprávu požádalo i OLAF, řekla dnes novinářům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Informace, které bude možné zveřejnit, by chtěla poskytnout v řádu dnů. Kvůli padesátimilionové dotaci pro farmu Čapí hnízdo byl v Česku obviněn premiér Andrej Babiš (ANO).

Dokud nebudu mít zpracovanou analýzu od právníků, informace od OLAFu, případně se obrátím na dozorujícího státního zástupce, tak ministerstvo financí zprávu zveřejnit nemůže,“ řekla Schillerová. Vyjádření státního zastupitelství chce získat z toho důvodu, že se nechce dopustit maření vyšetřování v případě farmy Čapí hnízdo. Na OLAF se české ministerstvo obrátilo ve středu.

Zprávu prý neviděl ani Babiš, ani Schillerová

Schillerová také uvedla, že sama zprávu OLAF nečetla. Dokumentem se podle ní zabývají pouze úředníci ministerstva, kterým daná problematika přísluší. Stejně tak o obsahu prý nemá ponětí ani premiér Andrej Babiš. „Já obsah zprávy OLAF neznám. Oni musejí říct, jestli je zpráva k zveřejnění. Mně je to jedno, celá tato politická kauza je od počátku objednaná a zmanipulovaná lidmi, kteří způsobili naší zemi miliardové škody a kterým vadím v politice, a to nejen v České republice,“ napsal Babiš Blesku.

Ministerstvo financí zprávu OLAF obdrželo ve středu a předalo ji ministerstvu pro místní rozvoj, vedení ROP Střední Čechy a Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ), které se případem farmy Čapí hnízdo zabývají. NSZ dnes v tiskové zprávě oznámilo, že dokument předá Městskému státnímu zastupitelství v Praze. K obsahu zprávy nebude NSZ poskytovat žádné informace, protože dokument může sloužit jako důkaz v probíhajícím trestním řízení a zveřejněním podrobností by mohlo být mařeno trestní řízení.

Zprávu chtějí vidět poslanci

O poskytnutí zprávy OLAF požádali ministerstvo financí poslanci několika stran. Argumentují tím, že informace jsou důležité pro posouzení žádosti o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli financování Čapího hnízda. Policie oba politiky viní z podvodu.

Evropská komise minulý týden doporučila Česku, aby farmu Čapí hnízdo vyňalo z projektů financovaných z evropských fondů. Schillerová dnes řekla, že na posouzení žádosti mají české úřady dva měsíce. Pokud by skutečně k vynětí došlo, bylo by podle ministryně na rozhodnutí ROP Střední Čechy, zda zahájí správní řízení s farmou a bude chtít dotaci vrátit.

Jak to celé bylo?

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi Sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

marmat ( 29. prosince 2017 00:23 )

opr.PODNĚTU

tomik007 ( 28. prosince 2017 23:11 )

ANO - za par let to uz bude odlozene a promlczene a vseci budu v pohodisku

zdenek43 ( 28. prosince 2017 22:55 )

rijen 2017 ..... prezident Miloš Z e m a n vstoupí do prvního kola klání o Pražský hrad v zádech s kancléřem Vratislavem MYNAREM b e z nejpřísnější b e z p e č n o s t n í prověrky. Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář totiž stále čeká na rozhodnutí sporu, jenž o zmíněné osvědčení vede s Národním bezpečnostním úřadem. A čekat bude dál. Soud letos - 2017 kauzu už nerozhodne. Mynář kvůli absenci prověrky nemá plný přístup ke všem jednáním a dokumentům, s nimiž přijde hlava státu do styku. Prezidentské volby se konají v lednu 2018. +++ Ing. Miloš Zeman, dr. h. c. - třetí prezident České republiky. Úřadu se ujal složením slibu dne 8. března 2013. Ing. Vratislav Mynář - Od března 2013 je vedoucím kanceláře prezidenta Miloše Zemana. ANO JAK LZE v CR p r o t a h o v a t TO???? CO SE MAAAAAAAA??? PROTAHOVAT. . . . . . 14.rijna 2017 - Žaloba Mynáře na Národní bezpečnostní úřad leží u Městského soudu v Praze už 639 dní.......Průměrná délka správního řízení u českých soudů do prvostupňového rozhodnutí čítá podle statistiky resortu ministra Roberta Pelikána 501 dní. Městský soud v Praze se do této kategorii nevejde, v tomto ohledu je dokonce nejpomalejší instancí v zemi...........

zdenek43 ( 28. prosince 2017 22:46 )

TAK nam zase soudruzi-pratele a jejich soudruzi-StBaci pratele V Y M Y S L I - o b l b n o u - proc vlastne nelze nelze??? Z V E R E J N I T . . . . samoooo, ze najdou?? spranelenou pravni kancelar - ktera PRATELSKY ??? vytvori takovy D O K U M E N T - ze TELATA /spodnich 10 milionu obcanu CR / BUDOU KOUKAT JAKO TELATA NA NOVA VRATA . . . . . stejne jako nam to delali celou dobu po Sametaku 1989 - - - Zemanův kancléř Vratislav Mynář BEZPECNOSTNI PROVERKA psal rok 2013....... noooooooo,A HODILO SE TO??? na CESKE SOUDY ? - - - jenomze to uz byla LUZA o b l b o va n a necim jinym a uz vlastne nikoho nezajimalo - co se odehravalo v roce 2013 ....... ++++ zari 2013 - Hradní kancléř Vratislav Mynář nemá bezpečnostní prověrku na stupeň tajné či přísně tajné, což komplikuje chod prezidentské kanceláře. Vylučuje ho to totiž z řady důležitých jednání. Žádost o prověrku navíc Mynář pozastavil. Když se na Hradě projednávají tajné informace od zpravodajských služeb, musí kancléř Vratislav Mynář za dveře. V místnosti zůstávají jen jeho podřízení. Stále mu totiž chybí bezpečnostní prověrka. Podle informací MF DNES dokonce on sám nedávno žádost o prověrku pozastavil. Kancléř disponuje jen nejnižším stupněm a ten mu přístup k citlivým informacím neumožňuje. Zároveň ho vylučuje z jednání vlády, Bezpečnostní rady státu nebo zasedání Evropské unie či Severoatlantické aliance.

marmat ( 28. prosince 2017 22:38 )

Já si na tom doslova zakládám TÁTO

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud