Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Babiš zprávu OLAF o Čapím hnízdě nečetl. Jestli ji zveřejní, rozhodují právníci

Autor: ČTK, vr, bru - 
28. prosince 2017
17:00

Ministerstvo financí si nechává zpracovat právní analýzu, zda může zveřejnit zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo. O povolení zveřejnit zprávu požádalo i OLAF, řekla dnes novinářům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Informace, které bude možné zveřejnit, by chtěla poskytnout v řádu dnů. Kvůli padesátimilionové dotaci pro farmu Čapí hnízdo byl v Česku obviněn premiér Andrej Babiš (ANO).

Dokud nebudu mít zpracovanou analýzu od právníků, informace od OLAFu, případně se obrátím na dozorujícího státního zástupce, tak ministerstvo financí zprávu zveřejnit nemůže,“ řekla Schillerová. Vyjádření státního zastupitelství chce získat z toho důvodu, že se nechce dopustit maření vyšetřování v případě farmy Čapí hnízdo. Na OLAF se české ministerstvo obrátilo ve středu.

Zprávu prý neviděl ani Babiš, ani Schillerová

Schillerová také uvedla, že sama zprávu OLAF nečetla. Dokumentem se podle ní zabývají pouze úředníci ministerstva, kterým daná problematika přísluší. Stejně tak o obsahu prý nemá ponětí ani premiér Andrej Babiš. „Já obsah zprávy OLAF neznám. Oni musejí říct, jestli je zpráva k zveřejnění. Mně je to jedno, celá tato politická kauza je od počátku objednaná a zmanipulovaná lidmi, kteří způsobili naší zemi miliardové škody a kterým vadím v politice, a to nejen v České republice,“ napsal Babiš Blesku.

Ministerstvo financí zprávu OLAF obdrželo ve středu a předalo ji ministerstvu pro místní rozvoj, vedení ROP Střední Čechy a Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ), které se případem farmy Čapí hnízdo zabývají. NSZ dnes v tiskové zprávě oznámilo, že dokument předá Městskému státnímu zastupitelství v Praze. K obsahu zprávy nebude NSZ poskytovat žádné informace, protože dokument může sloužit jako důkaz v probíhajícím trestním řízení a zveřejněním podrobností by mohlo být mařeno trestní řízení.

Zprávu chtějí vidět poslanci

O poskytnutí zprávy OLAF požádali ministerstvo financí poslanci několika stran. Argumentují tím, že informace jsou důležité pro posouzení žádosti o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli financování Čapího hnízda. Policie oba politiky viní z podvodu.

Evropská komise minulý týden doporučila Česku, aby farmu Čapí hnízdo vyňalo z projektů financovaných z evropských fondů. Schillerová dnes řekla, že na posouzení žádosti mají české úřady dva měsíce. Pokud by skutečně k vynětí došlo, bylo by podle ministryně na rozhodnutí ROP Střední Čechy, zda zahájí správní řízení s farmou a bude chtít dotaci vrátit.

Jak to celé bylo?

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi Sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

marmat ( 29. prosince 2017 00:23 )

opr.PODNĚTU

marmat ( 28. prosince 2017 22:38 )

Já si na tom doslova zakládám TÁTO

marmat ( 28. prosince 2017 21:16 )

OK, oni mu to vylouskaj a ON, ani NIKDO jiný se tím nemusí mediím svěřovat Tím.že on se nesnižuje na "úroveň" soupeřů je NIČÍ

marmat ( 28. prosince 2017 20:55 )

To není NOVINKA, čekající na výsledek ANONYMNÍHO HLÁŠENÍ/PODBĚTU k OLAFu... Komplot je to KOMPLET a asi dvouletý!!! Že Vás nezajímá spolek Šuman? To je ta rozbuška

marmat ( 28. prosince 2017 20:51 )

Taky jste zapomněl na dluhopisy ....Víte, co je poker a jak a kdo ho hraje? Není od STB, není všivák jak byste potřeboval...Nechá koncovku SORRY JAKO "bouchnout

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa