Je Babiš ve střetu zájmů? Ať si na premiéra posvítí úředníci i Brusel, žádá Transparency

Autor: ČTK - 
3. 8. 2018
11:43

Organizace Transparency International ČR (TI) v pátek odeslala první ze dvou podnětů týkajících se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Domnívá se, že Babiš nadále ovládá holding Agrofert a vlastnictvím médií porušuje zákon. Oznámením o podezření ze spáchání přestupku se bude kvůli trvalému bydlišti Babiše zabývat Městský úřad v Černošicích. Pokud shledá porušení zákona, hrozí premiérovi až čtvrtmilionová sankce. TI to uvedla v tiskové zprávě. Babiš tvrzení TI označil za nesmysly. Šéf organizace David Ondračka podle premiéra vede proti němu účelovou kampaň.

Transparency International letos v červnu upozornila na dokument ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru, ze kterého vyplývají jména pěti osob ovládajících společnosti Agrofert. Mezi nimi je i Andrej Babiš. Babiš je podle TI zakladatelem svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II, do nichž Agrofert vložil. Zároveň je v postavení obmyšleného, tedy osoby, v jejíž prospěch má být plněno ze strany fondů.

Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Transparency International připomíná, že podle zákona o střetu zájmů je členům vlády zakázáno být ovládající osobou firem, které provozují rozhlas či televizi nebo vydávají noviny.

Podnět jsme zaslali dnes a chceme dát úřadu potřebný prostor důkladně prostudovat veškeré argumenty bez vnějších vlivů," uvádí tisková zpráva. Celé znění oznámení organizace zveřejní až ve chvíli, kdy bude vyrozuměna, jak bylo s podnětem naloženo.

Druhý podnět, který TI připravuje, bude adresován Evropské komisi do Bruselu. Zaměří se v něm na otázku oprávněnosti čerpání evropských dotací holdingem Agrofert. Podněty jsou zpracovány na základě rozsáhlé právní analýzy a je zde důvodné podezření z porušení českých i evropských předpisů. Je tedy nanejvýš vhodné, aby příslušné orgány o těchto věcech rozhodly," zdůraznil vedoucí fundraisingu a komunikace TI David Kotora.

Je to kampaň, zuří Babiš

„To, co tvrdí Transparency International, jsou nesmysly. Svou firmu jsem vložil do svěřenského fondu, jak mi určil zákon, který Sněmovna přijala jenom kvůli mně, a tím jsem se vzdal celé firmy. TI nemá žádné důkazy, že bych jakkoli firmu nebo média ovlivňoval, protože je ani mít nemůže, nic takového se neděje,“ napsal Babiš ČTK.

Babiš také obvinil Ondračku, že je proti němu zaujatý. „Pan Ondračka říká tyto nesmysly proti mně dlouhodobě. Chtěl být po volbách v roce 2013 za naše hnutí ministrem vnitra, to jsme odmítli, protože nabídku dostal před volbami, ale na to neměl odvahu, tak se začal vymezovat. A stal se součástí politického boje proti mně,“ uvedl Babiš. 

Premiér také uvedl, že TI v minulosti získávala peníze z několika ministerstev. „Nejvíc z těch vedených naší politickou konkurencí - z ministerstva vnitra, zahraničí a práce a sociálních věcí dostala 8,34 milionu korun,“ uvedl Babiš o období 2015 až 2017, kdy tato ministerstva kontrolovala ČSSD. „Evropská komise, a dokonce evropský úřad OLAF poslaly za stejné období TI téměř 5,66 milionu korun. A to je naprosto nepřijatelné, TI má být nezávislá, nemá přijímat peníze ze státní správy nebo z evropských úřadů. Pan Ondračka dělá politiku účelově proti mně a lže. Přes tyto peníze ze státu a Evropské komise je lehce ovlivnitelný a nemůže být nezávislý,“ uvedl premiér.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Vlastní třeba mediální dům Mafra, který vydává například deníky Lidové noviny a MfDnes. Loni zaměstnávala zhruba 33.000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22.000 v Česku. Loni se konsolidovaný zisk skupiny Agrofert meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun.

Doporučujeme
marmat ( 7. srpna 2018 23:47 )

Chtěla jste asi napsat Pirát Bartoš.....???

ivuska1 ( 7. srpna 2018 12:26 )

At se Brusel stara o sebe !

marmat ( 6. srpna 2018 21:48 )

Radujte se pane Babiš z malosti chudých duchem.... Přinese Vám ta jejich zoufalá a ubohá nenávist mnoho m y s l i c i c h, nových volicu!!! To je karma.......

marmat ( 6. srpna 2018 21:42 )

Souhlas. Štvanice, hon, intriky chobotnice jsou neuvěřitelně tlačeny Vámi jmenovanými médii. Kdo všechno tuto kampaň platí se dozvíme... Dříve, nebo později.

Dravaryba ( 5. srpna 2018 22:48 )

Proč jsem se rozhodla přispívat a diskutovat zrovna zde? Protože ještě věřím, že se chce někdo po dlouhých let konečně dostat Českou republiku do plusových ukazatelů … Premiér ČR A. Babiš slíbil, že: - nebude krást a bude maximálně pracovat pro blaho lidu ČR - bude řídit stát efektivně - snížil státní dluh,je přebytkový státní rozpočet, podařilo se vybírat daně - jsou navyšovány důchody,jsou peníze na investice - jsou navyšovány platy učitelům, lékařům, vojákům, policistům, zdravotním sestrám, hasičům atd. - slíbil, že nebudou kvoty a prosadil , že ČR nebudou vnucováni migranti (což prosadil v eu !) Tak - jestli nemáte strach projevit sebe v požadavcích "žít v budoucnu lépe" , zkuste zde napsat co A. Babiš slíbil a co zatím nesplnil a co navrhujete, aby byl v budoucnu Váš život lepším?! Vpřed lze jít jen pomocí dialogu (který bude k něčemu) a ne útoky, dehonestacemi a lživými tvrzeními, zvláště prostřednictvím novinářů, najatých rebelů a politiků minulých let, kteří by se rádi dostali na ztracené politické výsluní ...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa