„Striptýz“ starostů už nepůjde až na kost. Podívaná ale zůstane anonymní

Autor: zst, ČTK - 
29. května 2018
16:08

Údaje o movitém majetku a závazcích obecních politiků budou nově neveřejné, odrazovaly totiž zájemce kandidovat v podzimních komunálních volbách. Sněmovna zároveň ale nepodpořila návrh Senátu, který chtěl, aby každý, kdo informace o komunálním politikovi žádá, musel nově říct své jméno. Novela zákona o střetu zájmů s omezeným „striptýzem“ starostů tak prošla dolní komorou v původním znění.

Za původní verzi zákona lobboval v Senátu silně předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, na což si členové horní komory parlamentu stěžovali. Předseda senátorského klubu STAN Jan Horník to dokonce označil za zastrašování.

Novela byla připravena kvůli tomu, že stávající podoba zákona by odradila zájemce o místa v obecních zastupitelstvech v nadcházejících komunálních volbách. Například někteří manažeři či pracovníci finančních ústavů mají zakázáno zveřejňovat své příjmy.

U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, by proto nově měly být veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách.

Neveřejné mají být všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Video Poslankyně Kovářová o novele zákona o střetu zájmů: Snad pomůže pro podzimní komunální volby. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Poslanec ANO Milan Brázdil apeloval podobně jako Piráti, aby se politici za svůj poctivě nabytý majetek nestyděli a zdůvodnili tak, proč by je lidé měli volit. Marek Výborný (KDU-ČSL) takový přístup odmítl. Pokud by podle něj byli obecní politici donuceni k majetkovému striptýzu, na podzim se komunální sféra úplně rozpadne.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že novela má zajistit dostatek kvalitních adeptů na starosty a radní, a bude tak znamenat „zpomalení procesu debilizace zastupitelských sborů“.

Jak probíhá volba starostů čtěte ZDE

salto ( 30. května 2018 07:18 )

Nebylo to původně myšleno pouze na Babiše a tak nějak se to zvrtlo?

agfor ( 29. května 2018 17:49 )

Mosteckému primátorovi Paparegovi u je stejně buřt. Skupuje lacino pozemky a v plánu města je "zhodnotí" a draho prodá.

zdenek43 ( 29. května 2018 16:28 )

Současně chce Babišovo hnutí zreformovat veřejnou správu tak, aby byla efektivní jako prosperující firma, nikoli jako korupcí prolezlý systém. „Ve veřejné správě proto musejí být odborníci schopní ji efektivně řídit a vyhodnocovat dopady svých rozhodnutí. Práce úředníků musí být průběžně kontrolována. Potřebujeme úředníky s vysokou kvalifikací, kteří budou vybíráni na základě odborností a schopností a za práci dostanou náležitou odměnu,“ vysvětluje ANO 2011. V neposlední řadě ANO 2011 počítá mezi své cíle posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky, vyvážený regionální rozvoj či úspěšnější výběr daní založený na progresivním zdanění a vyváženém poměru mezi přímými a nepřímými daněmi. Hnutí chce také usilovat o sociální smír ve společnosti a slibuje reformu školství, jejíž součástí je odmítavý postoj ke školnému na vysokých školách. „Nedopustíme omezení samosprávy vysokých škol a akademických svobod,“ píše ANO 2011 ve svých programových východiscích. Pokud jde o ochranu životního prostředí, ANO 2011 slibuje podporu jaderné energii, obnovitelným zdrojům a zvyšování energetické účinnosti. „Budeme se zasazovat o ochranu spotřebitele. Stát se musí aktivně starat o kontrolu kvality zboží a služeb. Proto budeme podporovat i investice do čistých technologií,“ tvrdí ANO 2011. anooooo - Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají ...... po vyhranyh?? volbach je presne VSE naopak . . . . . . a chova se jeste hur nez TY,? ktere kritizoval........Plnění slibů Babišovi moc nejde - Dálnice D1 modernizovaná do roku 2020 Vláda původně slibovala, že dálnice D1 se stihne modernizovat do roku 2020 - „D1 bohužel do roku 2020 nebude,“ přiznal Novinkám ministr dopravy Dan Ťok (ANO),,, Stadión pro Martinu Sáblíkovou...Nový stadión pro brněnskou Kometu...Dálnice do Rakouska...: Rychlovlaky...Záchrana umělecké školy v Orlové...Stěhování pandy z Číny do Česka...Postavíme školku v Semilech - „navrhovali dát do rozpočtu 300 miliónů pro školky, tak hnutí ANO i Andrej Babiš hlasovali prot

zdenek43 ( 29. května 2018 16:15 )

 bohuzel ?? to se psal rok 2012 . . . . samo ze pred volbama 2013...... ANO 2011: stát jako firma, vláda odborníků, konec korupce Podle hnutí ANO 2011 se Česká republika dostala do víru divokého volného trhu bez dostatečné vymahatelnosti práva. „Jsme svědky rozpadu společnosti na „mocensko-politické zkorumpované klany“, jejímž zájmům jsou slušní občané vydáni napospas. Je likvidována střední třída; přitom právě do ní vkládá okolní svět velké naděje. Znovu dochází k poklesu morálky a ignoraci mravních principů,“ píše hnutí na svém webu v sekci nazvané Co chceme. ANO 2011 se chce hlásit k zastupitelské demokracii založené na schopnostech a znalostech, k právnímu státu zaručujícímu svobodu jednotlivce, k solidaritě založené na pocitu odpovědnosti a pevnému ukotvení naší země v Evropě. Mezi základní cíle Babišova hnutí pak patří demokratický, efektivně fungující stát, který budou řídit opravdoví odborníci a nikoli všehoschopní prospěcháři. „Takoví lidé musí mít nejen potřebné znalosti, ale musí svojí předchozí prací prokázat odbornou schopnost i pocit odpovědnosti za celou společnost a mít vysoký morální kredit. Takové kandidáty chceme nabídnout do příštích voleb. Nepodporujeme lidi, kteří nemají zkušenosti a doposud nic nedokázali a budeme prosazovat uzákonění odvolatelnosti politiků. Ve vládě musí být odborníci,“ uvádí ANO 2011 na svém webu. Kromě nastolení vlády odborníků chce hnutí skoncovat s korupčními praktikami. ANO 2011 o sobě už nyní tvrdí, že na rozdíl od současných politiků disponuje skutečnou vůlí korupční chování trestat. „Lidé si musí znovu uvědomit, že krást, podvádět a lhát se nevyplatí a korupce se musí stát z hlediska morálního naprosto nepřijatelná,“ píše uskupení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud