Workoholici a „sběratelé“ funkcí. Kdo si mimo parlament nejvíc přivydělává?

Autor: zst - 
8. července 2016
10:01

Poslanci a senátoři odtajnili svá majetková přiznání. A není výjimkou, že řada z nich má i pět různých příjmů. Jsou to workoholici, nebo „sběratelé“ funkcí? To se obtížně hodnotí, nicméně nejvíce si přivydělali poslanci ANO Karel Rais a Jaroslav Faltýnek nebo v poslední době propíraná senátorka Eva Syková, která se zabývá léčbou kmenovými buňkami. Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes.

Téměř tři miliony – tolik si ke svému poslaneckému platu během loňského roku přivydělal poslanec hnutí ANO Karel Rais. Bývalý rektor stále vyučuje na Vysokém učení technickém v Brně, pobírá plat také na ministerstvu školství, pronajímá nemovitosti a na vedlejší pracovní poměr je zaměstnán také ve firmě Eko-Konzulta. Tuto společnost zabývající se poskytováním softwaru, zpracováním dat či poradenstvím v oblasti ekonomiky zároveň vlastní. „Snažím se přizpůsobovat přednášky tak, abych všechno stíhal,“ vysvětlil Rais deníku s tím, že vyučuje to, co v republice málokdo.

Z bohatství Andreje Babiše pak čerpá jeho pravá ruka, místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Kromě několika desítek tisíc z poslanecké činnosti se mu na kontě objevilo také 2,7 milionu coby členovi představenstva Agrofertu či prostějovských vodovodů, členovi dozorčí rady Moravské Vodárenské nebo prostějovskému zastupiteli. Většina peněz mu ale kynula právě z Babišova koncernu.

Zákonodárci v rolích lékařů

V parlamentu, a to jak v Senátu, tak ve Sněmovně, sedí poměrně velký počet lékařů. A několik z nich si svým původním povoláním stále zajišťuje příjemné finanční „plus“. Jednou z nich je například Eva Syková (ČSSD).

Uznávaná kapacita a jedna z nejlepších lékařek ve svém oboru se musela v posledních měsících vyrovnat s aférou, protože se ukázalo, že od nevyléčitelně nemocných pacientů trpících ALS (stejnou chorobou, na kterou zemřel expremiér Stanislav Gross) požadovala „sponzorské dary“. Protože šlo ale o klinické studie, měli mít pacienti léčbu zadarmo. Syková tvrdí, že všechny peníze šly zpět do zařízení či vybavení, a prohlásila, že těm, kteří peníze budou chtít zpět, je vrátí. A to i ze svého.

Syková si i přesto přišla loni na více než 2,5 milionu korun ke svému senátorskému platu. Peníze pobírala také v IKEM, Ústavu experimentální medicíny, na Úřadu vlády nebo Univerzitě Karlově.

Lékařem-politikem je také hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD). Jako hejtman a poslanec si přivydělává také v pelhřimovské nemocnici, má vlastní ordinaci, sedí na pelhřimovské radnici nebo ve správní radě VZP. „Už osm let vykazuji tyto pracovní činnosti a chápu, že mnozí těmto aktivitám obtížně rozumějí. Žádnou z činností nešidím ani nepodceňuji, vše mohu dělat pouze díky precizní organizaci času, spolupráci a především s obětováním víkendových časů, sledování televize a při absenci jiných volnočasových aktivit,“ vysvětlil Běhounek.

Přes milion si přivydělal také pražský exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), mj. lékař v nemocnici na Vinohradech, nebo Lukáš Pleticha (ČSSD), advokát a náměstek jabloneckého primátora.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dzery ( 8. července 2016 18:25 )

Dej si jinej nick hulváte,děláš ostudu trampům!!

pomoooc-hori ( 8. července 2016 16:18 )

Kašpar vog.ht má dvacet piv a zase blbne

djsti ( 8. července 2016 16:08 )

To je sběratel čekatel, podlejzák 1. stupně. Prďola.

cestr ( 8. července 2016 15:55 )

Voghte, nedělej tu kašpara !! To nemusíš, už tě všichni znají.

cestr ( 8. července 2016 15:52 )

Plný souhlas. Jen je škoda že se rojí obdoby v jiných podobách , snad nebudu tak děsný dopad jako za totáče.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud