ANO chce utajit majetek obecních politiků. Piráti: „Čůráte proti větru“

Autor: ČTK, Mii - 
10. 4. 2018
16:24

Údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků budou asi brzy neveřejné. Počítá s tím úprava zákona o střetu zájmů, který Sněmovna v úterý poslala do závěrečného kola schvalování. U představitelů malých obcí by měly být veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách. Poslanci by o změně měli rozhodnout příští týden. Proti návrhu vystoupili Piráti nebo ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO).

Předmětem sporu se stal návrh Patrika Nachera (ANO), podle něhož by žádosti o přístup do centrálního registru majetkových oznámení měly být individualizované. Podle Nachera by politici měli dostávat informace, kdo se konkrétně o ně zajímal. Proti tomu se postavili Piráti, podle nichž to nezabrání vytváření nekontrolovatelných databází údajů z přiznání, do nichž bude anonymní přístup. „To nebude fungovat, čůráte proti větru,“ řekl Nacherovi zástupce Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Proti Nacherovu návrhu se postavil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), podle něhož už nyní jeho úřad dostává hromadné žádosti na všechny, kdo jsou v registru, a musí jim vyhovět. Nacherův návrh by podle ministra znamenal pro ministerstvo pouze zvýšení administrativy. Nacher svůj návrh obhajoval tím, že politici by měli vědět, kdo se o ně zajímá.

Formulář rovnou z katastru

Důvodem zmírnění zákona o střetu zájmů je snaha zabránit odlivu uchazečů o místa v zastupitelstvech zejména v malých obcích. Požadují to kromě mnoha politiků také Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv.

Neveřejné by měly být všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Centrální registr majetkových oznámení by se navíc měl podle novely propojit s katastrem nemovitostí. Politici by nemuseli od poloviny příštího roku údaje o realitách vyplňovat, stáhli by je do webového formuláře rovnou z katastru.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 10. dubna 2018 17:23 )

Babiš přiznal, že před volbami plácal a střílel od boku - 11.5.2015.... joooooo , kdyz ANO nemela hejtmany a obecni politiky TAK TOOOOOOOOO vykrikovali o nutnosti politiku evidovat?? majetek atd. . . . . nooooooooo , ono se TO po volbach 2016 vyrazne zmenilo a takkkkkkk - - - ted UZ SE TO NEHODI . . . . . jako vzdy - - - LHANI,POLOPRAVDY.... no JENOMZE smutne je TO?? ze to lidi pred volbama 2017 moccccccccc dobre vedeli, jak se uz ve volbach 2013 soudruh-StBak Andrej BABIS DOSTAL a dostaval do vysoke politiky . . . . A PRESTO HOOOOOOOOO LID CESKY V O L I L . . . . . +++ Babiš přiznal, že před volbami plácal a střílel od boku - 11.5.2015 - Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku VOLBY 2013 , kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp. Přitom předseda ANO podle svých slov jen plácal a hovořil bez hlubší znalosti věcí, které kritizoval. Druhý nejbohatší Čech by však svá slova, přestože byla přehnaná, neměnil. V rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu“ hájí se Babiš.

Zobrazit celou diskusi
Další videa