Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Tihle zneužívali děti! Polsko zveřejnilo seznam násilníků, vynechalo ale úchylné kněze

Autor: base, Darina Jíchová - 
10. ledna 2018
13:50

Začátkem tohoto roku zveřejnilo polské ministerstvo obrany online seznam všech lidí, kteří byli usvědčeni ze zneužívání dětí do 15 let. Na listu se objevilo téměř 800 jmen, chybí však mezi nimi 56 kněží, již s jistotou mezi sexuální predátory patří. Polská vláda popírá, že by se jednalo o úmysl. Média se však domnívají, že se jednalo o záměrné rozhodnutí, informoval o tom server Krakow Post.

Sexuální obtěžování je v Polsku obrovským problémem a policie řeší tisíce případů. Ministerstvo spravedlnosti se proto rozhodlo vydat seznam pedofilů, kteří se dopustili sexuálních zločinů. 

Podle vlády existují dva registry: první, který obsahuje 768 jmen a je přístupný široké veřejnosti, a druhý s 2800 jmény, který je určen výhradně pro účely vlády a policie. K druhému rozšířenému seznamu mají přístup i pedagogové a organizace pracující s dětmi.

Kněží chybějící na registru

Mezi známými pachateli chybí například kněží Paweł K. z Vratislavy, který byl usvědčen ze zneužívání několika třináctiletých chlapců a držení dětské pornografie. Roman B. z města Pyrzyce odsouzený za opakované znásilnění třináctileté dívky. Dále Stanisław G., který osahával malé dívky při přípravě k jejich prvnímu přijímání, a Wojciech G., který zneužíval děti během své misie v Dominikánské republice.

Prázdná slova vlády

Polská média nepublikují celá jména osob, které jsou vyšetřovány policií. Nicméně čtenáři jsou většinou s případy obeznámeni a díky internetu si mohou jejich jména a fotografie dohledat. Seznam pedofilů má ale podrobné informace – jména, fotografie, adresy, provinění.

Na chybějící prvek ve zveřejněném seznamu násilníků upozornila organizace Fundacja Nie Lękajcie Się (Nemějte strach), která se zabývá bojem proti pedofilii. „Je nepochopitelné, proč tito lidé na listě chybí,“ uvedl ředitel společnosti Marek Lisiński. „Ministerstvo slíbilo, že bude chránit naše děti, z toho jsou teď jen prázdná slova,“ dodal.

Nebyl to úmysl, tvrdí ministerstvo

Vláda obvinění popírá, vynechání duchovních podle nich nebylo záměrné. Politici se brání tím, že na seznamu nejsou zohledněna zaměstnání viníků. Nechali se slyšet, že je to zřejmě jedna ze skulinek, které seznam má a vláda bude pracovat na tom, aby jim zamezila. Dalším nedostatkem je i to, že mnoho zločinů nespadá do kategorií: „oběť do 15 let“ a/nebo „útočník jednal s mimořádnou krutostí“. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jan Kanthak napsal na Twitteru, že obvinění tisku o úmyslném vynechání kněží jsou „falešné zprávy“.

Kancelář ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra informovala tisk o existenci rozšířeného seznamu. V prohlášení však upozornili na to, že publikace a sdílení jakýkoliv detailů, které se v soupisu nacházejí, může být potrestané vysokou pokutou nebo dokonce vězením. Je tedy nejasné, zda se duchovní nachází alespoň na tomto druhém registru.

VIDEO: Pedofil zneužil tři školačky.

Video Zneužil tři školáky. Holčičku chtěl zabít. Je to diagnostikovaný pedofil! - Karel Janeček

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud