Babišova vláda v „gigantickém střetu zájmů“: Nižší platy politiků? Sorry jako

Autor: Vera Renovica - 
8. ledna 2018
05:02

My si peníze vzít nenecháme! To prohlásila i nová vláda Andreje Babiše (63, ANO). Zatlačila na Český statistický úřad (ČSÚ) a chce, aby ten i nadále dodával údaj, podle kterého si politici vypočítají vyšší platy.

Spor trvá už od loňského léta, kdy ČSÚ odmítl dále dodávat údaj o takzvané mzdě v nepodnikatelské sféře. Nevyhovuje totiž evropským standardům.

Místo toho úřad navrhl, aby se platy funkcionářů (vč. poslanců, senátorů, ministrů, soudců apod.) počítaly z běžné průměrné mzdy. Ta je nižší a pomaleji roste. Ale už kabinet tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (46, ČSSD) se usnesl, že takhle ani omylem! Jinak by už za dva roky brali politici méně...

Kompromis a peníze

A ani nový předseda vlády Babiš, který se kasal, že by si politici neměli určovat sami, kolik berou, protože jde o „gigantický střet zájmů“, nakonec nepřekvapil. I jeho kabinet rozhodl, že ČSÚ bude muset poskytovat údaje o mzdě v nepodnikatelské sféře! Ale udělal kompromis: ministerstva práce a spravedlnosti musí určit novou metodiku, aby byla správná! Především specifikovat pojem „nepodnikatelská sféra“.

Podle této metodiky stanovené vládou pak ČSÚ může daný údaj zpracovávat, a to pouze pro účely Ministerstva práce pro výpočet platů politiků, soudců či státních zástupců,“ napsala Blesku mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Zkrátka: Pár „chytrých hlav“ bude muset dál pracovat na tom, aby se několika stovkám vyvolených nesnížily platy. Což politikům jen na nezdaněných platech umožní dostávat tisíce navíc, totéž pak na tzv. náhradách…

Kolik si zachránili peněz?

Kdyby Babišova vláda ČSÚ nepřesvědčila, počítaly by se zanedlouho platy podle nižší platové základny. Podívejte, kolik si měsíčně naši poslanci a ministři zachrání… 
PlatyPlaty | Blesk
Pozn.: Výpočet pro rok 2018 na základě údajů z roku 2016, dle zákona se totiž platová základna vždy vypočítá z údaje za předminulý rok.
Video  Pelikán chystá Babišovi pevnější vládní otěže. A věznice jsou znovu přeplněné  - Markéta Volfová, Lukáš Červený, redakce Blesk

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

gabreta ( 8. ledna 2018 18:55 )

A že to Andrejovi sekne co?

tomik007 ( 8. ledna 2018 13:26 )

CZOBOLANDJAN - vytlemenej jako LECZO

jentakjen ( 8. ledna 2018 11:57 )

 Kašpar zdenekk si zase přeměřuje pindíka mikrometrem.

aIIina ( 8. ledna 2018 11:52 )

Já to vidím tak, že vy dva si nemáte lautr co vyčítat. Oba jste debilové a skáčete z nicku do nicku, jenom každý lezete do zadku někomu jinýmu.

anna1234 ( 8. ledna 2018 11:39 )

.. nejde "jenom" o 50 milionů, ale dalších 50 milionů je penále.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud