Babiš vyrazil na Slovensko. „Vítej doma,“ říkal mu Fico. Euro Češi dál nechtějí

Autor: simao, ČTK - 
5. ledna 2018
12:37

Český premiér Andrej Babiš dnes přicestoval do Bratislavy a zahájil tak svou první bilaterální zahraniční návštěvu ve funkci předsedy vlády. Úvodním bodem jeho cesty bylo setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem, který ho uvítal při příjezdu na úřad slovenské vlády.

Andrej Babiš s Robertem Ficem po schůzce mezi čtyřma očima vyrazili na pracovní oběd, po něm na tiskovou konferenci. Při ní vzbudil úsměvy přítomných i Babiše samotného Fico. „Vítej na Slovensku, vítej doma. Nevím, jestli to tak můžu říct,“ smál se Fico. „Asi ne,“ dodal.

„Velmi si vážím, že k této cestě došlo, protože je velká tradice mezi SR a ČR, že nastupující premiéři absolvují návštěvu sousední země a vztahy mezi ČR a SR jen potvrzují, jaká je to kvalita, co všechno jsme schopní spolu prosadit,“ pochvaloval si Fico. Váží si toho, že obě země jsou důvěryhodní partneři, kteří se nikdy nepodvedou.

Jednali o dopravě i oslavách v roce 2018

Hlavním tématem jednání byla podle úřadu české vlády dvoustranná česko-slovenská spolupráce, a to především v dopravní infrastruktuře, obraně a bezpečnosti a v energetice. Bavili se také o členství v Evropské unii a postavení obou zemí, ač je Slovensko v eurozóně a Česko nikoli. Fico upozornil, že Unii čeká brzy další vážná diskuse o migraci.

Slovenská strana od schůzky očekávala také debatu o výročích, které si oba národy připomínají v letošním roce, včetně 100. výročí vzniku Československa (ČSR). „Věřím, že se nám to podaří a že budeme celý rok 2018 využívat – každou jednu příležitost – abychom připomínali nejen Slovákům a Čechům, ale i celé Evropě, jaký je to úspěšný příběh,“ říkal Fico a mluvil o sousedských vztazích, které dle něj může závidět celý svět. 

Babiš: Uvědomil jsem si, co se stalo

„Naše rozhovory byly velice příjemné, velice otevřené a konstruktivní,“ říkal k jednání Babiš. „Samozřejmě pro mě je to velice, řekněme, neobvyklý pocit, když jsem přistával v Bratislavě, tak jsem si vlastně uvědomil, co se stalo, nicméně jsem rád, že jsem navázal na tradici,“ pokračoval. 

Vztahy mezi Českem a Slovenskem označil Babiš za prioritní. „Rozdělení Československa může být příkladem pro všechny ve světě, v Evropě, když víme, co se děje ve Španělsku, v Katalánsku, takže ty nadstandardní vztahy fungují velice dobře a myslím si, že ta spolupráce je skvělá. Myslím si, že všichni jsou spokojeni, že k tomu rozdělení došlo vlastně takovou pokojnou cestou,“ uvedl na tiskovce Babiš.

Agenda EU byla jedním z hlavních tématu, upozornil Babiš. „Máme stejné názory, jakým způsobem vystupovat v EU, to spojenectví pro nás je samozřejmě velice důležité,“ podotkl Babiš. Pro tyto představy, jak by Evropa či třeba přistěhovalecká politika měla fungovat, by chtěl získat další spojence. „Kvóty jsou nesmyslné, skutečně to rozděluje Evropu a není to dobrý vývoj,“ podotkl den poté, co Evropská komise podala na Česko i Slovensko žalobu.

„Budeme přesvědčovat Evropskou komisi, že je to skutečně nesmysl a že to řešení migrační krize nebo přistěhovalců je skutečně jinde, ne v kvótách. Myslím, že máme na to stejný názor,“ dodal Babiš.

Evropa by podle Babiše měla chápat situaci, že máme jinou migrační politiku i historii z hlediska přistěhovalectví. Proti kvótám i žalobě samotné se ohradil i Fico. „Je to úplný nesmysl,“ uvedl Fico. Podle něj předseda Evropské rady Donald Tusk řekl jen to, co je pravda. „Řekl jen to, co je pravda. Kvóty nefungují, jsou neefektivní, rozdělují EU a zaplatili jsme obrovskou politickou daň za to, že takové rozhodnutí bylo přijaté jen většinou na radě ministrů,“ pokračoval Fico.

Varoval před tendencí rozhodovat takto většinou hlasů, a nikoli na základě konsensu. „EU si musí uvědomit, že kdyby v případě migrace přijala rozhodnutí většinou hlasů ministrů, tak se vyoře taková brázda mezi zeměmi, které mají jiný názor, a těmi, které to prosazují, že to může dlouhodobě poškodit EU jako takovou,“ dodal slovenský premiér.

Video  Podle Andreje Babiše může EU doplatit na migrační kvóty  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Česko dál odmítá vstup do eurozóny

Na dotaz slovenské televize Babiš mluvil i o možnosti přijetí eura v Česku. „Samozřejmě většina českých firem je za přijetí eura, akorát když se dělá taková anketa, tak bychom jim asi měli říct, jakým kurzem. Takže dneska my máme 25, a pokud by ten kurz byl 20, samozřejmě by to bylo skvělé. Hlavně pro naše občany, horší pro ty exportéry,“ podotkl Babiš.

„V této chvíli já myslím, že ČR my jsme spokojeni s českou korunou,“ upozornil. Dívá se na to, jak funguje eurozóna, která však má problémy – Babiš poukázal, že jsou v ní země s nízkým zadlužením, ale i země, které by dle něj měly podléhat sankcím. „Není tam nějaká potřeba, že bychom hned do ní vstoupili. V této chvíli vidíme více negativ než pozitiv. Uvidíme,“ dodal.

Šlechtová podepsala smlouvu: Pomoc proti narušitelům

Odpoledne předsedové vlád položí věnce u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka a k památníku spoluzakladatele ČSR Milana Rastislava Štefánika.

Součástí Babišovy delegace jsou i ministryně obrany Karla Šlechtová a ministryně financí Alena Schillerová. Šlechtová po schůzce se svým slovenským kolegou Peterem Gajdošem podepsala prováděcí smlouvu k dříve uzavřené mezistátní dohodě o vzájemné ochraně vzdušného prostoru.

Zmiňovaný dokument umožní pilotům jedné země zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa proti narušiteli vzdušného prostoru. Šlo by například o situaci, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit.

Dokument zároveň předpokládá vzájemnou pomoc v případě, že by jedna ze zemí nebyla s to zajistit ochranu svého vzdušného prostoru. Detaily spolupráce určuje právě prováděcí dohoda. Spolupráce Česka a Slovenska při ochraně vzdušného prostoru bude širší, než předpokládá společný systém protivzdušné obrany NATO, který je určen k obraně před vojenskými hrozbami.

Překážkou naplnění projektu tzv. společného nebe není podle ministrů skutečnost, že armády obou států využívají rozdílné typy stíhaček. „Co se týče toho, že Česká republika vlastní gripeny a Slovenská republika vlastní migy (...), byla jsem ujištěna, že žádný problém zde není,“ řekla k tomu Šlechtová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dobry-clovek ( 7. ledna 2018 18:05 )

Pamatujete jak ODPAD zdenekk vyhrožoval že zvítězí strana kretenů a zlodějů TOP09 a že Babiš se ani nedostane do PS? Marně to všichni vime Tak ted to stejné v bleděmodrem s volbama prezidenta... Skřet zdenekk si tak hodně vždy přeje neco jiného a nakonec je úplně mimo Že bude opet prezident Zeman, to už asi nerozdejchaš rego alias zdenekk

tomik007 ( 5. ledna 2018 17:10 )

Chybela tam pouze KRNDA

tomik007 ( 5. ledna 2018 17:03 )

V jinych zemich by to asi bylo nezakonny

sores ( 5. ledna 2018 17:00 )

Klausová má také z protekce to místo na Slováči.Raději šla žít tam, než s nevěrným dědkem Klausem. To jejich manželství je jenom fraška pouze na papíru, ve skutečnosti už léta spolu nežijí.

katerina78 ( 5. ledna 2018 15:18 )

neviete, už išiel Andrej domov?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud