Rabování, rvačky o jídlo: Supermarkety hlídali před nájezdy hladovějících vojáci

Autor: base, ČTK - 
7. ledna 2018
09:03

Davy obyvatel venezuelské metropole Caracasu a dalších měst se v sobotu shlukly před supermarkety poté, co vláda nařídila obchodům snížit ceny některých druhů potravin na úroveň, kde byly před měsícem. Na některých místech ale supermarkety neotevřely anebo do nich bezpečnostní složky pouštěly pouze omezené množství lidí. Ve městě Caicara chaotické scény přerostly v násilí. Nejméně 20 obchodů bylo vyrabováno a 48 lidí bylo zatčeno. Podle nepotvrzených zpráv při střetech v tomto městě, které leží asi 460 kilometrů jižně od metropole, zahynuli dva lidé, informovala agentura DPA.

Venezuela se již více než tři roky potýká s hlubokou ekonomickou krizí, způsobenou socialistickou hospodářskou politikou vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a propadem světových cen ropy. Inflaci ve Venezuele odhadl Mezinárodní měnový fond (MMF) pro loňský rok na 2300 procent.

V reakci na rychlou devalvaci měny a inflaci venezuelské úřady nařídily 214 obchodům, které vlastní 26 různých řetězců, snížit ceny některého zboží každodenní potřeby. Zprávy o zlevnění měly za důsledek vytvoření dlouhých front před obchody. K řadě supermarketů byli vysláni policisté a vojáci, aby udělali na místě pořádek a dohlédli na náležité snížení cen.

Několik Venezuelanů čekajících v sobotu před supermarketem ve východní části Caracasu agentuře Reuters řeklo, že považují Madurovu politiku za katastrofu. Přesto ale hodlají využít slev, protože jinak nedokážou zajistit stravu pro rodinu. Podle agentury Reuters miliony Venezuelanů nemají možnost najíst se třikrát denně a v zemi stoupá počet případů podvýživy.

„Toto je ta nejhorší vláda. Chceme, aby Maduro odešel,“ prohlásil podle agentury Reuters tesař Francisco Guaita, který před supermarket ve východním Caracasu přišel v naději, že sežene jídlo pro své tři děti. Supermarket ale několik hodin po začátku otvírací doby stále nebyl otevřený.

Do jiného caracaského obchodu ozbrojení příslušníci Národní gardy v sobotu postupně vpouštěli malé skupinky lidí, ti ale zakrátko vycházeli ven zklamaní, že v regálech se slevami našli jen slané sušenky a prací prostředek. „Tímhle děti nenakrmím,“ postěžoval si 29letý taxikář a ukázal přitom na malou igelitovou tašku v ruce. „Byl jsem tady od čtyř od rána. To je výsměch! Co mám dělat? Budeme muset tuto zemi opustit,“ dodal.

VIDEO: Lidé v Caracasu stáli frontu na chleba.

Video Lidé v Caracasu stáli frontu na chleba. - Blesk TV

salto ( 8. ledna 2018 08:11 )

Kdyby Venezuela neměla ropu, tak po nich ani pes neštěkne, ale takhle je musí světový stážník a ochránce demokracie vzít pořádně u huby. To by v tom byl čert, aby pravda a láska dle USA opět nezvítězily

1912 ( 8. ledna 2018 07:42 )

1912 ( 8. ledna 2018 07:39 )

zločinci US mají stále zájem o největší naleziště ropy a hlavně tu kvalitu Můj bratranec z USz TExasu který měl za manželku venezuelku a sám pracuje v ropném průmyslu tak přišel o mnoho akcií !!Ano přeji mu to protože oni jen drancují a drancují a suverení státy ohrožují puči a vyvolávají války svými žoldáky po celém světě !!!!

tgbg ( 7. ledna 2018 20:17 )

Komunistický šílenec úplně zešílel. Navíc nechává rusácké fašisty drancovat venezuelskou ropu!!!!Venezuela dopadne jako Československo, které dovedli komunisti do úplného krachu a nechali ruské okupanty vydrancovat uran!!!!

marti33 ( 7. ledna 2018 12:09 )

To jsou státní obchody s dotovanýma cenama. Pak jsou tám ještě komerční.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud