Čekají nás zavřené obchody o každém svátku? Lidovci chtějí zákon přitvrdit

Autor: Jakub Veinlich, zst - 
4. ledna 2018
06:15

Vadí vám, že si například 28. října v supermarketu nenakoupíte? Bude možná hůř. 10 poslanců KDU–ČSL chce zpřísnit zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Zákaz prodeje by měl platit podle dříve vládní strany při všech státních svátcích – ne jen při osmi, které dnes zákon vyjmenovává. Připomínky k tomu sbírá strana přímo od lidí. Naopak TOP 09, ODS, SPD a ANO chtějí zákon zrušit úplně. 

Snad jen zákony o zákazu kouření a EET vzbudily takový rozruch jako zákon o zákazu prodeje v obchodech s plochou nad dvě stě metrů čtverečních o vybraných svátcích. Zákazníci jsou vždy uzavřenými prodejnami zaskočení, některé obchody zákazy záměrně nedodržují a čekají na případné soudy.

Zákaz prodeje o všech svátcích

Lidovci ale chtějí v budoucnu ještě přitvrdit. Zatímco dnes nesmějí obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtvereční prodávat 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října i 25. a 26. prosince a na Štědrý den od 12 hodin, KDU- ČSL by chtěla přidat i další svátky. Tedy například 1. květen, nebo 17. listopad.

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřané. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková

„Je správné, že tady tato úprava je a spíše si myslím, že je potřeba vyhodnotit dopady a v budoucnu to sjednotit a případně navrhnout, aby se tato úprava týkala všech státních svátků,“ řekl Blesk Zprávám bývalý ministr zemědělství a dnes člen sněmovního hospodářského výboru Marian Jurečka.

Jurečka sbírá podněty

Na názory a zkušenosti na tento zákon se Jurečka ptá dokonce i veřejně na svém facebookovém účtu. „Jaké s tím máte osobní zkušenosti a jaké úpravy v této oblasti byste navrhovali?,“ vybízí k reakcím své „přátele“ na internetu.

 

„Beru to jako sondu do společnosti,“ tvrdí bývalý ministr a připomněl, že lidovci už před více než dvěma lety takto přísnou úpravu zákona – tedy zákaz prodeje o všech svátcích – navrhovali, ale neúspěšně.

Návrh na zrušení zákona má větší šanci

Úplně opačným směrem ale chtějí jít některé sněmovní kluby, které mají větší šanci na úspěch. Na začátku prosince předložila ODS do Poslanecké sněmovny návrh zákona, který by opět obchodům dovolil prodávat i o státních svátcích.

„Chceme kompletně zrušit omezení prodejní doby. Teď je 30denní lhůta, kdy se s tím seznámí ostatní kluby,“ okomentovala v polovině prosince pro Blesk Zprávy stručný návrh zákona 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Video Co si myslí o zavřených obchodech nakupující? Část je kritická, něteří rozhodnutí chápou. - DDeM pro Hospodářskou komoru a SOCR

A návrh občanských demokratů není úplně bez šance. ODS totiž přislíbili podporu například i ANO a SPD a pro zrušení zákazu prodeje je také TOP 09.

„My to dokonce máme v seznamu bodů nesvobody a ten zákon pokládáme za kontraproduktivní – nehlasovali jsme pro něj, jsem pro jeho zrušení,“ řekl Blesk Zprávám předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pokud by v Poslanecké sněmovně pro zrušení skutečně hlasovali všichni poslanci ODS, tak i ANO, SPD a TOP 09, zrušení zákona by prošlo. Dohromady by totiž tyto kluby daly pohodlnou většinu 132 hlasů.

Sám Jurečka připouští, že jeho návrh vzniká jako protiváha k úpravám z dílny ODS, čemuž chce zabránit.

„Toto téma jsem otevřel i proto, že jsem zaregistroval návrh například poslanců ODS na to, aby se tento zákon úplně zrušil. V okamžiku kdy přijde tento návrh na program projednávání v Poslanecké sněmovně, tak v ten okamžik my jako KDU–ČSL navrhneme naopak takovou úpravu, aby se rozšířila na všechny státní svátky,“ popsal svůj záměr Jurečka.

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 

Pokusu na úplné zrušení zákona chtějí zabránit také poslanci ČSSD, kteří ho prosazovali ve vládě Bohuslava Sobotky. „Nebylo by logické, aby se ČSSD podílela na demontování zákona, o jehož prosazení se snažila několik let,“ dodal pro Blesk Zprávy předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

S prosazením tvrdší varianty zákona ale nepomohou lidovcům ani komunisté, kteří takto tvrdý zákon odmítli už při jeho schvalování před více než dvěma lety. „To, co je teď, je dostačující akorát. Pro úplné zrušení určitě nebudeme,“ řekl nedávno jasný postoj komunistů předseda jejich poslanců Pavel Kováčik.

Večerky a menší obchody beze změn

Zatímco státní svátky by do zákona napsal lidovec Jurečka všechny, u obchodů už by tak přísný nebyl. Těm menším by nechal i dál možnost rozhodnout, zda na svátky zavřou anebo budou mít i dál otevřeno.

Video Studio otevíračka obchodů druhá část 

„Já to beru tak, aby byla ponechána alespoň nějaká možnost, aby si lidé v případě urgence mohli například ve večerkách nakoupit, takže to není tak, že by spotřebitel neměl žádnou možnost si o svátcích vůbec nekoupit,“ nechce rozšířit zákaz prodeje na všechny obchody Jurečka.

Asi největším hříšníkem, který se opakovaně proti zákazu prodeje o svátcích provinil, je podle České obchodní inspekce (ČOI) největší tuzemský e- shop Alza.cz. Za loňský „nepovolený“ prodej dostala od ČOI pokutu 230 tisíc korun a před Vánocemi oznámila, že se proti ní bude bránit soudně.

 

vivvien ( 20. února 2018 13:43 )

Tak to jste asi nebyl(a) na tom pravém západě. V USA je otevřeno 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Tomu se říká svobodně podnikat.

vivvien ( 20. února 2018 13:38 )

Pokud se začíná přikazovat, jak má podnikatel, živnostník podnikat, pak se vracíme zpět do doby temna. Ať si mají otevřeno, jak chtějí. Kdo brečí, že musí být za pultem a nemůže být s rodinou, ať se učí a může být každý víkend doma a nebo v lese objímat stromy. Znám z okolí, kdy rády prodavačky chodily do práce o svátcích z důvodu, že jsou samy nebo že jsou za to příplatky. Nebo se nabrali brigádnici, kteři rádi přišli pracovat. A pokud si myslí KDU-ČSL nebo TOP 09, když mi zavřou obchody, že poběžím do kostela, tak to se příšerně mýlí. Chci se svobodně rozhodnout, kdy si zajdu nakoupit a kdy budu objímat stromy. Tomu se říká svoboda, nenechejme si ji vzít. Nechejme to na obchodnícich zda nechají otevřeno.

agfor ( 4. ledna 2018 12:47 )

Že bude zavřeno o svátcích mi nevadí. Pamatuji doby, kdy se obchody zavřely v sobotu dopoledne a otevřely až v pondělí. Vadí mi však, že nebudou zavření vládnoucí dobytkové z jakékoliv vlády.

gabreta ( 4. ledna 2018 12:00 )

„My to dokonce máme v seznamu bodů nesvobody,jsem pro jeho zrušení,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Překvapuje mne, že zrovna Kalousek považuje západ, za nesvobodný! Tam je totiž v neděli zavřeno celoročně, aby v neděli mohli lidi do kostela. Chemik ukazuje, jak hluboce je "věřící křesťan"!!

Pracujici ( 4. ledna 2018 11:43 )

Tak at si ta blondslepice jde s tema kamoskama stoupnout za pult at si v tom shonu pokecaji Káča vypatlana . Kvuli takovym clovek nemuže byt s rodinou za minimum platu za ten den.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud