Konec spojenectví: Lidovci půjdou do evropských voleb sami, lídra hledají

Autor: ČTK, nkov - 
27. 11. 2018
19:35

Lidovci sestaví pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v květnu, samostatnou kandidátku. Dnes o tom rozhodl celostátní výbor KDU-ČSL. V minulosti se mluvilo o možné volební spolupráci lidovců s TOP 09 a se Starosty a nezávislými (STAN). Všechny tři subjekty patří v Evropském parlamentu do frakce Evropské lidové strany.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka přišlo s návrhem na volební spolupráci KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vedení Evropské lidové strany. Lidovci se ale rozhodli pro samostatnou kandidaturu.

„Mezi námi a oběma zbývajícími stranami je silná dělicí linie na pozici liberální a konzervativní hodnoty,“ řekl Bělobrádek. Poukázal na to, že KDU-ČSL se hlásí ke křesťanským hodnotám. „Odlišně hlasujeme i v rámci Evropského parlamentu,“ doplnil.

Příprava na květen

Lidovci budou podle Bělobrádka jednat s menšími regionálními uskupeními o podpoře. „Věřím, že ještě do konce roku představíme kompletní kandidátní listinu KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu,“ řekl Bělobrádek.

Evropské volby se uskuteční na konci května příštího roku. V těch předchozích v roce 2014 získala KDU-ČSL 9,95 procenta hlasů a tři europoslance: Pavla Svobodu, Michaelu Šojdrovou a Tomáše Zdechovského.

Video Čunek nevyloučil kandidaturu na šéfa lidovců. Mrzí ho, že KDU-ČSL nešla s Babišem do vlády - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Analýza Voličský průkaz

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
gabreta ( 27. listopadu 2018 22:48 )

Jedinej rozumnej politik u černozadelníků je Čunek. Kašpaři, jako je Jurečka a nebo Bartošek, jsou komici!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa