Komentář: Zeman odložil hůl a slíbil ČSSD hlas. Na oživení to Hamáčkovi s Onderkou stačit nebude

2. března 2019
05:02

Už se z toho stává tradice: čím míň má ČSSD voličů, tím víc si pořádá volebních sjezdů, přestože nikdy nebyla zadluženější. Ten poslední v Hradci Králové je už třetí v jediném roce, kdy si strana volí nové vedení a kdy se snaží odvrátit politickou smrt. I tentokrát si do čela znovu zvolila Jana Hamáčka a k ruce mu jako prvního místopředsedu dala Romana Onderku. Bylo to velké drama, ani jeden neměl soupeře.

A taky ironie. Hamáček řekl, že na sjezdu před rokem byla ČSSD v krizi po debaklu ve sněmovních volbách v roce 2017, zatímco nyní je prý jednotná a pracuje pro voliče, kteří to vidí. Fakt? Strana je teď po dalším a dokonce dvojím debaklu v loňských senátních i komunálních volbách a některé výzkumy volebních preferencí ji přibližují kritické pětiprocentní hranici „smrti“. A pokud jde o „jednotu“, hned po jasném zvolení Hamáčka oznámil šéf vlivné plzeňské ČSSD Milan Chovanec svůj konec ve Sněmovně.

Hamáček vlastně málem měl vyzyvatele: neznámého Jaromíra Landsmana, který na sněm dojel méně sociálně demokraticky v Tesle. Ten sice nakonec na šéfa nemohl kandidovat, protože v ČSSD není dost dlouho, jinak ale mluvil střízlivěji než partajní hlavouni, kteří se hlavně plácali po ramenou. „Nelíbí se mi, kam ČSSD směřuje,“ řekl podnikatel. A nebyl sám. Prázdnotu sněmu i strany trefil i bývalý místopředseda ČSSD a děčínský boxer Jaroslav Foldyna, který jinak radši trefuje soupeře v ringu. „Podívejte se na naše poselství. Je tady někde kolem sálu vylepené nějaké poselství, co jako strana dáváme voliči? Není tady nic,“ řekl.

Ne tak úplně. ČSSD ve vládě vsadila vše na rozdávání sociálních dávek, jenže velká žranice končí s tím, jak zpomaluje ekonomika a docházejí peníze. Strana proto musí vymyslet i něco víc než hesla jako „Žádný dvojí metr“ nebo „Boj proti suchu“, která měla na pódiu jako hlavní, aby ji voliči viděli i doopravdy. Navíc ANO vyhlásilo šetření a ve vládě vzplála bitva o peníze, jak ukázaly i „sjezdové“ vzkazy mezi ČSSD a ANO. Hamáček sice v projevu pohrozil ANO odchodem z vlády, od něj to ale znělo spíš jako satira: ANO zatím volby vyhrává a je na politickém vrcholu, ČSSD je na dně.

Ostatně dva vzkazy do Hradce přivezl i prezident Miloš Zeman, jenž tentokrát svou hůl radši svěřil bodyguardovi. Zaprvé ČSSD slíbil, že ji bude volit v eurovolbách, takže přinejmenším jeden hlas navíc už má. Zeman svou vstřícností trochu překvapil, možná ale jde spíš o účelový soucit: prezident prostě chce stále nejednotnou stranu jen držet při životě, aby tím držel při životě i „svou“ vládu. Nikdo ČSSD nezničil tak jako on. A věrný tomuto svému zvyku zůstal i v Hradci, když znovu zkusil „pohřbít“ aspoň ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ministra z nouze.

Ten v tom není sám. Nouzovým kádrem je i nový první místopředseda strany Roman Onderka, což je pro současnou situaci strany příznačné. Ten do funkce původně jen zaskočil po rezignaci Jiřího Zimoly, najednou je z něj ale muž budoucnosti, zatímco donedávna byl spíš mužem minulosti: brněnský exprimátor s podezřelým bakalářksým titulem se stal terčem ironie a nejen svým pověstným slovním „uměním“, jemuž zůstal věrný i na sněmu, stvořil hnutí Žít Brno. Teď má i on ČSSD spasit. „Honzo, veď nás správným směrem,“ poprosil Hamáčka. Už v květnových eurovolbách si ČSSD vyzkouší, jestli ji tím směrem nejen „Honza“ vede.       

     

peotI ( 2. března 2019 20:46 )

Zemna odložil hůl a spadl pod stůl

hejhej ( 2. března 2019 11:15 )

To, že pan prezident slíbil volit do EU ČSSD ještě neznamená, že je to návod pro voliče. Socany nevolím nikde, navíc, když je nominován největší vítač a vlastizrádce Poche.

petr12 ( 2. března 2019 11:07 )

Maláčová milá milka promluvila za Kalouska se měli duchodci lépe!!! Bud jí jeblo nebo je stěch politických intrik,špíny uplně v ryti.Maláčová ty nemužeš být normální už jsem viděl biomasu,žlutou bestii,zlodějku rohlíku,džamilu ale ty jsi výkvět blbosti,tuposti jen tak dál CSSD a končíte v politice a jsem zvědav kdo zaplatí vaše dluhy. To co řekla politička CSSD by neřekl ani ten největší pitomec. A ona je ve vedení CSSD to nás ochranuj bože před namyšlenosti,blbosti.

zdenek43 ( 2. března 2019 10:33 )

Slibem nezarmoutíš aneb Lži na denním pořádku ..... soudruh-pritel Milos ZEMAN - jeho mstivost je nekonecna ..JO URAZENA JESITNOST CHLAPA - TO JE MEGA-PROBLEM - ... Charakteristika Miloše Zemana Miloš Zeman po veřejné stránce : prokomunisticky a proputinovsky laděný kariérista, který svým směřováním a činy destruuje zahraniční i vnitřní politiku a svými názory, vystupováním i životosprávou dělá ostudu ČR ve zbytku kulturního světa. Obklopuje se a navazuje styky s osobami s podivnou minulostí i s bývalými nomenklaturními kádry. v osobní rovině : samolibý, nenávistný, mstivý, nereprezentativní, alkoholický, ve sprostotě si libující člověk, který využívá ke zvýšení své popularity laciné nabídky a neplnitelné sliby, které zabírají v úrovni 4.cenové skupiny, ale bohužel někdy i u naivních, méně vzdělaných nebo vypočítavých lidí. Odměňuje své oblíbence a patolízaly, hanobí oponenty, jimž svým projevem většinou nesahá ani po kotníky. ++ msta dalsi stupen . . . jeste v 12.2011 Zeman vykrikoval - Expremiér Miloš Zeman označil podnikatele a zakladatele Akce nespokojených občanů Babiše za nevěrohodného politika.. s tím, že politik nesmí "krást, podrážet a musí dodržovat uzavřené dohody". .. Dodal, že je to pro něj dostatečný důkaz Babišovy nevěrohodnosti, nehledě na další podezření, které se, jak doufá, časem prošetří. jeste 11.2013 - Bez lustračního osvědčení ministry nejmenuju, vzkázal Zeman - Zájemci o ministerská křesla si musí připravit lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman vzkazuje, že nejmenuje nikoho, kdo ho nebude mít čisté. „Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje,“ sdělila LN Zemanova mluvčí Hana Burianová. JENOMZE soudruhovi Zemanovi DOSLO?? pouzit Babise jako TROJSKEHO KONE k likvidaci CSSD -5.12.2013 - Zeman jmenuje Babiše ministrem, pomůže služební zákon - kdy projde ve Sněmovně prvním čtením služební zákon..A LIKVIDACE CSSD NASTALA !!!

zdenek43 ( 2. března 2019 10:23 )

soudruh-pritel M.Zeman slíbil ČSSD hlas. .... noooo jak se rika - Slibem nezarmoutíš aneb Lži na denním pořádku prave soudruh-pritel Milos ZAMAN dovytvoril??? - SPOZ - jako skudce CSSD , naivne si myslel, ze z CSSD prebehnou soudruzi-pratele z CSSD ala Skomach,Hasek,Zimola........ a tim zasadi mega ranu CSSDa skutecne ukaze , jak ji ON sam znicil - pomstil se ZRADE , kterou souruzi-pratele z CSSD provedli v roce 2003 - kdy mel byt podle dohod soudruh-pritel MILOS ZEMAN prezidentem CE a onooooo NIC - MEGA ZRADA A TO PRAVE OD SOUDRUHU. NOOO-a-soudruzi-si hodne pamatuje-A-NEZAPOMINAJI!!!! Strana Práv Občanů ZEMANOVCI (zkráceně SPOZ) je česká neparlamentní levicová politická strana, vzniklá na podzim roku 2009. Hlásí se k sociálně demokratické orientaci...... ++ Brzy se Zeman o návrat do politiky skutečně pokusil, když na základě svého vítězství ve vnitrostranickém referendu v roce 2003 kandidoval na funkci prezidenta České republiky. Při volbě prezidenta dne 24. ledna 2003 však neuspěl, byl vyřazen již v prvním kole. V tajné volbě prohrál v souboji s bývalým předsedou ODS Václavem Klausem a senátorkou Jaroslavou Moserovou. Překvapivě nízký počet hlasů dokazoval, že ho nevolili ani někteří zástupci ČSSD. Po tomto fiasku se stáhl a politické dění již pouze příležitostně glosoval. Přesto nadále ovlivňoval politickou scénu zejména prostřednictvím svých stále četných příznivců v ČSSD, např. Zdeňka Škromacha. Ostře kritizoval působení jak Vladimíra Špidly (ačkoliv jej původně doporučil jako svého následovníka), tak jeho nástupce Stanislava Grosse,Sobotku, které považoval za hlavního viníka svého neúspěchu při prezidentské kandidatuře.... nooooo,,ale nestalo se tak .....Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 28.05. – 29.05.2010 - Strana Práv Občanů ZEMANOVCI- 226 527hl. 4,33%,, SOK- VOLBY2013 - Strana Práv Občanů ZEMANOVCI- 75 113hl. 1,51% TAKZE SOUDRUH-PRITEL Zeman musel sahnout k tezsimu KALIBRU - spojit se s StBakem Babisem ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud