Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť 16°C

Komentář: Zeman odložil hůl a slíbil ČSSD hlas. Na oživení to Hamáčkovi s Onderkou stačit nebude

2. března 2019
05:02

Už se z toho stává tradice: čím míň má ČSSD voličů, tím víc si pořádá volebních sjezdů, přestože nikdy nebyla zadluženější. Ten poslední v Hradci Králové je už třetí v jediném roce, kdy si strana volí nové vedení a kdy se snaží odvrátit politickou smrt. I tentokrát si do čela znovu zvolila Jana Hamáčka a k ruce mu jako prvního místopředsedu dala Romana Onderku. Bylo to velké drama, ani jeden neměl soupeře.

A taky ironie. Hamáček řekl, že na sjezdu před rokem byla ČSSD v krizi po debaklu ve sněmovních volbách v roce 2017, zatímco nyní je prý jednotná a pracuje pro voliče, kteří to vidí. Fakt? Strana je teď po dalším a dokonce dvojím debaklu v loňských senátních i komunálních volbách a některé výzkumy volebních preferencí ji přibližují kritické pětiprocentní hranici „smrti“. A pokud jde o „jednotu“, hned po jasném zvolení Hamáčka oznámil šéf vlivné plzeňské ČSSD Milan Chovanec svůj konec ve Sněmovně.

Hamáček vlastně málem měl vyzyvatele: neznámého Jaromíra Landsmana, který na sněm dojel méně sociálně demokraticky v Tesle. Ten sice nakonec na šéfa nemohl kandidovat, protože v ČSSD není dost dlouho, jinak ale mluvil střízlivěji než partajní hlavouni, kteří se hlavně plácali po ramenou. „Nelíbí se mi, kam ČSSD směřuje,“ řekl podnikatel. A nebyl sám. Prázdnotu sněmu i strany trefil i bývalý místopředseda ČSSD a děčínský boxer Jaroslav Foldyna, který jinak radši trefuje soupeře v ringu. „Podívejte se na naše poselství. Je tady někde kolem sálu vylepené nějaké poselství, co jako strana dáváme voliči? Není tady nic,“ řekl.

Ne tak úplně. ČSSD ve vládě vsadila vše na rozdávání sociálních dávek, jenže velká žranice končí s tím, jak zpomaluje ekonomika a docházejí peníze. Strana proto musí vymyslet i něco víc než hesla jako „Žádný dvojí metr“ nebo „Boj proti suchu“, která měla na pódiu jako hlavní, aby ji voliči viděli i doopravdy. Navíc ANO vyhlásilo šetření a ve vládě vzplála bitva o peníze, jak ukázaly i „sjezdové“ vzkazy mezi ČSSD a ANO. Hamáček sice v projevu pohrozil ANO odchodem z vlády, od něj to ale znělo spíš jako satira: ANO zatím volby vyhrává a je na politickém vrcholu, ČSSD je na dně.

Ostatně dva vzkazy do Hradce přivezl i prezident Miloš Zeman, jenž tentokrát svou hůl radši svěřil bodyguardovi. Zaprvé ČSSD slíbil, že ji bude volit v eurovolbách, takže přinejmenším jeden hlas navíc už má. Zeman svou vstřícností trochu překvapil, možná ale jde spíš o účelový soucit: prezident prostě chce stále nejednotnou stranu jen držet při životě, aby tím držel při životě i „svou“ vládu. Nikdo ČSSD nezničil tak jako on. A věrný tomuto svému zvyku zůstal i v Hradci, když znovu zkusil „pohřbít“ aspoň ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ministra z nouze.

Ten v tom není sám. Nouzovým kádrem je i nový první místopředseda strany Roman Onderka, což je pro současnou situaci strany příznačné. Ten do funkce původně jen zaskočil po rezignaci Jiřího Zimoly, najednou je z něj ale muž budoucnosti, zatímco donedávna byl spíš mužem minulosti: brněnský exprimátor s podezřelým bakalářksým titulem se stal terčem ironie a nejen svým pověstným slovním „uměním“, jemuž zůstal věrný i na sněmu, stvořil hnutí Žít Brno. Teď má i on ČSSD spasit. „Honzo, veď nás správným směrem,“ poprosil Hamáčka. Už v květnových eurovolbách si ČSSD vyzkouší, jestli ji tím směrem nejen „Honza“ vede.       

     

hejhej ( 2. března 2019 11:15 )

To, že pan prezident slíbil volit do EU ČSSD ještě neznamená, že je to návod pro voliče. Socany nevolím nikde, navíc, když je nominován největší vítač a vlastizrádce Poche.

petr12 ( 2. března 2019 11:07 )

Maláčová milá milka promluvila za Kalouska se měli duchodci lépe!!! Bud jí jeblo nebo je stěch politických intrik,špíny uplně v ryti.Maláčová ty nemužeš být normální už jsem viděl biomasu,žlutou bestii,zlodějku rohlíku,džamilu ale ty jsi výkvět blbosti,tuposti jen tak dál CSSD a končíte v politice a jsem zvědav kdo zaplatí vaše dluhy. To co řekla politička CSSD by neřekl ani ten největší pitomec. A ona je ve vedení CSSD to nás ochranuj bože před namyšlenosti,blbosti.

kukuku ( 2. března 2019 08:53 )

Ty jeden vševěde.

kurna1 ( 2. března 2019 08:33 )

Tak soudruzi debata je ukoce a pěkně si pospolu zapějme internacionálu

hadaja ( 2. března 2019 08:27 )

Mohli by přátelé a přitelkyně vyčíslt kolik ta komedie stála.Ještě mohli zajet do Brna udělat si selfíčko u toho Onderkova pe....Oteklej Onderka snad sám nevěří těm svým kecům.Jak se Hamáček chválil, chvíli jsem se dívala, nejde to dlouho vydržet,hrůza, kupředu levá a klidně si říkejte soudruzi, to ve Vašem připadě je pro Vás vystihujicí než přítel a přítelkyné, Hasek taky číhá po fleku, je to na blití přátelé

Zobrazit celou diskusi