Česko si volí nové krajské zastupitele a třetinu Senátu. Před čtyřmi lety volby pandemie skryla za roušky, letos do nich zasáhly ničivé povodně. V nejpostiženějších oblastech se odehrávají v kontejnerech či stanech... Jinde musela komise přijet vlakem, protože silnice je pod vodou.
Volby ve vyplaveném Česku: Urna ve stanu, elektřina z generátoru i lístky v botách
1.Sedlo uzavřeno
Je omezen vstup do záplavami zdevastovaného Jeseníku a několika okolních obcí. Policie od včera do neděle uzavřela i frekventovanou silnici přes Červenohorské sedlo spojující Šumpersko s Jeseníkem, aby mohla řídit očekávaný příjezd dobrovolníků, ale i povodňových turistů. Od záchytného parkoviště dopravu pro pomocníky zajistí mikrobusy.
Výsledky krajských volebANO29235,38 %842 947 hlasůODS545,90 %140 544 hlasůSTAN385,47 %130 347 hlasůKDU + ODS + TOP 09315,50 %131 058 hlasůÚčast 33 % Sečteno 100 %Kompletní výsledky2.2500 pytlů v kostele
Kostel Seslání svatého Ducha využila obec Višňová ve Frýdlantském výběžku na Liberecku jako sušárnu protipovodňových pytlů. Visí jich tam 2500! To je přibližně polovina z těch, které nadité pískem sloužily během minulého víkendu jako ochrana před rozbouřenou Smědou.
3.Pomoc ze satelitů
Armáda poskytla některým obcím na Jesenicku, které jsou stále odříznuté od spojení se světem, systém Starlink. Satelitní vysokorychlostní internet mohou využít mimo jiné k zabezpečení voleb.
4.Kobylá nad Vidnavkou: Lístky vysouší mokré boty
Komisi složit nedokázali, v Kobylé nad Vidnavkou museli volby pomoci zorganizovat zástupci ministerstva vnitra. Za první hodinu přišli dva voliči. Dorazí další? „Uvidíme, zda to zvládneme, dokud je světlo, řešíme jiné věci,“ byla nejčastější odpověď místních na otázku, zda půjdou volit. Někteří přiznali, že jim volební lístky posloužily k vysoušení bot. „Nacpali jsme je do bot, druhý den jsme je vyhodili a tak furt dokola. Perfektní, pomohlo to, akorát jazyk byl vlhký,“ řekl Jiří Janičata (76), který prý hlasovat nepůjde, zrušil prý i schůzi myslivců.
5.Galerista Libor Pavézka (75) z Karlovic: Hrdinové dneška nemůžou hlasovat
Volby běží a lidé v nejpostiženějších oblastech stále tvrdí: měly se posunout. Upozorňují, že nejde jen o obyvatele vyplavených obcí, ale tisíce těch, kteří jim pomáhají. „Jsou tu lidé z jiných krajů, kteří u nás volit nesmí, ani na voličský průkaz. Senátních volby jsou rovněž mimo ně. A volby jsou tudíž neregulérní,“ myslí si galerista Libor Pavézka (75) z Karlovic. „Je to prostě urážka hrdinů dneška, všech dobrovolníků, hasičů, policistů, vojáků. Ale i místních, kteří mají v obýváku po kolena bahna a vody a mají vážné existenční starosti. Ti, co nám slibují lepší zítřky a kandidují, by si měli vzít montérky, lopaty a přijet také pomáhat. Volby by se konat neměly,“ má jasno.
K urně nejdu
„Přijeli vodáci, kamarádi motorkáři i další obětavci, kterým se odpovědní zachováním termínu voleb jen vysmáli a plivli jim do obličejů umazaných od bahna,“ myslí si i jeho syn Lukáš (47) a dodává: „Volit nejdu. Tady se po povodni nudí málokdo, není čas na vyřizování dokladů nebo jejich hledání v bahně. Potřebujeme a sháníme naftu a benzin do elektrocentrál a traktorů. Volby mohly být za dva týdny, za měsíc,“ míní. Zároveň další dobrovolníky prosí: „Přijeďte, prosím, pomáhat. A nevozte jídlo, alespoň ne teď. Znám to z roku 1997, kdy se většina ve skladech zkazila a vyhodila. Hodí se balená voda, rukavice, čisticí prostředky.“
Pryč je i most od Maďarska
„Proud vody byl tak obrovský, že začalo postupně padat elektrické vedení. Zřítilo se šest nebo sedm sloupů a voda přes zahrady valila klády, vyvrácené stromy a další věci. Servala i most, který po povodních v roce 1997 zaplatilo Maďarsko jako humanitární dar. Měl být odolnější, nevydržel,“ popsal zkázu Lukáš Pavézka.
Video Libor Pavézka (75) ze zničených Karlovic: Volby se konat neměly, budou nespravedlivé.Video se připravuje ...6.Česká Ves: Mají velitelskou buňku
V apokalypticky zdevastované České Vsi na Jesenicku zřídili hasiči volební místnost z hasičského kontejneru. „Ještě včera nám říkali, že budeme pod stanem. Nějak se sem vejdeme, hlavně je tu teplo,“ řekla zapisovatelka Martina Mičáková. Většina obyvatel si o elektrice, teple a vodě může po řádění ničivého živlu nechat jen zdát. To byl i důvod, proč si většina komise myslí, že se mělo hlasování posunout, a odhadovala, že přijde jen hrstka voličů.
Speciální hasičský kontejner, který hasiči dali k dispozici, je ve skutečnosti velitelským pracovištěm. „Používá se pro štáb velitele zásahu při větších událostech, jako jsou třeba tyto povodně,“ uvedla jejich mluvčí Lucie Balážová.
7.Dosmažila řízky dobrovolníkům a usedla v komisi
Všem do jednoho se velká voda prohnala domy. Zničenou mají většinu majetku, s odklízením jim pomáhají dobrovolníci. Přesto zasedli ve volební komisi. V Karlovicích na Bruntálsku za první čtyři hodiny přišlo hlasovat 40 lidí z 820 oprávněných. „Myslíme si, že volby jsou nyní hloupost, ale zákon se dodržovat musí, a tím pádem proběhnou také u nás. Jaká bude účast, odhadnout nedokážu, místní řeší jiné věci, nemají kde bydlet,“ řekla Blesku zapisovatelka volební komise Zdenka Šilerová. „Dosmažila jsem řízky pro dobrovolníky a přišla. Práce ale čeká,“ dodala členka komise.
Volí se hodně netradičně, hasiči postavili stan u zničeného fotbalového hřiště. „Dali nám i elektrocentrálu. Notebook na zpracovávání a posílání výsledků, také internetové připojení a tiskárnu na výsledky poskytl ostravský krajský úřad,“ dodala Šilerová. Instalovali i plenty, urnu a státní vlajku. „Stojí to za to, pro těch šest lidí? Ty ruce by byly třeba jinde,“ ptal se jeden z místních, když kolem pracující jednotky procházel. Josef Sakala (49), který přišel volit jako první, měl jasno: „Je to špatné. Lituji všech, co povodní trpí, sám jsem byl vytopený. Beru to tak, že potřeba volit je, aby kraji nevládli darebáci.“
8.Vypravili speciální vlak pro komisi
Má jedinou příjezdovou cestu, která je zaplavena. Auta se tak do ani z Dolního Žlebu u Děčína nedostanou. Lidé musí jezdit vlakem. Týká se to také volební komise. „Sedím pravidelně u komise, ale vlakem jsem tam ještě nejel,“ říká Vít Mocker (33). Doplňují ho ještě tři dámy, v piknikovém koši si vezou svačinu od děčínského magistrátu. „Raději jsme jim připravili zásoby, protože tam si není kde co koupit,“ vysvětlil tajemník Martin Kříž. Cestu tam absolvovali běžným spojem, zpátky pro ně město vyslalo speciální vlak. „V deset se zavřou volební místnosti a oni by museli čekat až do půlnoci. Přepravili jsme je proto záchranářským vlakem,“ upřesnil mluvčí magistrátu Luděk Stínil. Urnu, zástěnu, hlasovací lístky a další potřeby dopravili do volební místnosti už ve čtvrtek, také po kolejích.
SVOBODNÉ VOLBY = SVÁTEK DEMOKRACIE
Dneska máte svátek, takže k svátku jsem vám vymyslel jednu zakázanou/trezorovou anekdotu.
------------------------------
Pepíček se prochází okolo rozvodněné Ostravice v Beskydech a najednou pod jezem uvidí chlapa bojujícího o život ve zpětném proudu.
"Hoď mi tamten záchranný kruh!" volá na něj ten chudák z vody.
"Pane, a jste demokrat?" chce vědět Pepíček.
Pepíček vyká, protože je dobře vychovaný z domova od rodičů.
– No samozřejmě, že jsem demokrat. Proto mě zachraň!
"Aha..." řekne Pepíček a pokračuje v chůzi.
------------------------------
Takže takhle to chodí v některých rodinách. Rodina je prý základ státu. Nebo taky rozklad státu!