Volby jsou tady. Češi míří k urnám v tomto roce podruhé. Voliči vyberou zastupitelstva třinácti krajů a třetinu Senátu. Na co se ve volebních místnostech připravit? Situaci v některých místech komplikují povodně. Blesk přináší volební manuál.
Volební kuchařka: Dvojí volby. Jak na to? A co kroužkování? Blesk poradí!
1.Kam se volí
Svůj hlas máte v těchto volbách možnost dát kandidátům do zastupitelstev krajů. Ta slouží jako »krajské parlamenty«, v těch pak vzniknou krajské rady v čele s hejtmanem. Vedle toho se v některých obvodech bude volit i senátor, který pak usedne v horní komoře parlamentu.
Video Debata ke krajským volbámVideo se připravuje ...2.Kdy volit
Brány volebních místností se otevírají dnes úderem 14. hodiny a otevřené zůstanou až do 22.00. Zítra pak můžete přijít mezi osmou a čtrnáctou hodinou.
3.Dva lístky
Senát se ale na rozdíl od Poslanecké sněmovny nevolí v jediný termín, nýbrž ve dvouletých intervalech po třetinách. V níže uvedených obvodech tak voliči dostanou hned dvě sady volebních lístků. Výjimkou jsou senátní obvody v Praze, kde se zase pro změnu nebude volit krajské zastupitelstvo.
4.Proč Praha ne
Ačkoliv je Hlavní město Praha také krajem, jeho zastupitelstvo se volí v termínu komunálních voleb. Na Prahu tak tentokrát zbudou jen volby do Senátu, a to jen někde. Ve zbývajících obvodech se vůbec žádné volby nechystají.
5.Kde se volí do Senátu
Senátora si letos vyberou voliči v následujících obvodech: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín, a také v pražských obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.
6.Kroužky
Pro krajské volby dostali lidé do schránek kandidátní listiny navržené kandidujícími stranami, hnutími a koalicemi. Stejně jako u voleb do Poslanecké sněmovny máte možnost zvýšit šance vašeho kandidáta přiřazením preferenčního hlasu. V takovém případě zakroužkujte číslo před jeho jménem. Kroužkovat můžete maximálně čtyři kandidáty. V senátních volbách se nikdo nekroužkuje. Voliči volí jednoho kandidáta a hlasovací lístek s jeho jménem vkládají do obálky. Podobně jako u voleb prezidenta.
7.Kde a jak volit
Volby probíhají ve volebních místnostech. Volební komisi je potřeba prokázat se platným průkazem totožnosti, tedy občankou nebo pasem. Pokud vám nebyly doručeny hlasovací lístky, komise vám je poskytne. V každém případě dostanete obálku. Vložení lístku do obálky je třeba provést za plentou. Pak obálku vhoďte do volební urny.
8.Kdy hlas neplatí
Váš volební hlas nebude platit v případě, že se nejedná o oficiální hlasovací lístek. Pokud nemáte své hlasovací lístky, rozhodně nevkládejte do obálky vlastní papíry, ale požádejte volební komisi o nové. Neplatí ani, pokud budou vaše hlasovací lístky přetržené, či jich do obálky, v jednom typu voleb, vložíte více než jeden. Pokud v krajských volbách zakroužkujete víc než čtyři kandidáty, váš hlas pro kandidátku bude platný, ale vaše preferenční hlasy ne. Bude tedy započítán, jako byste vůbec nekroužkovali.
9.Druhé kolo
Ve zmíněných senátních obvodech dost možná voliči zamíří k urnám ještě jednou. K druhému kolu dojde, pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním více než polovinu hlasů. Na výběr pak bude už jen ze dvou nejúspěšnějších a hlasovací lístky nebudou doručovány do schránek, ale k dostání budou až ve volební místnosti. Konat se bude týden po kole prvním, tedy 27. -28. září. Krajské volby žádné druhé kolo nemají.
10.Na jak dlouho a kolik
Vybraní krajští zastupitelé budou v úřadu po další čtyři roky, tedy do podzimu 2028. Jejich celkový počet závisí na velikosti kraje. Kraje do 600 tisíc obyvatel mají 45 zastupitelů, v krajích mezi 600 a 900 tisící obyvateli je jich 55 a v krajích nad 900 tisíc obyvatel zasedá 65 zastupitelů. Senátoři jsou voleni na šest let. Ti letos zvolení tak zůstanou v horní komoře do roku 2030. Platí zde jednoduchá rovnice: jeden obvod, jeden senátor. Senátorů stejně jako obvodů je 81.
11.Uplavané doklady
Občané, kteří přišli o své průkazy totožnosti kvůli povodním, měli možnost do středy požádat o vystavení nové. Vyzvedávat si je pak na radnicích obcí s rozšířenou působností mohou do dnešní 14. hodiny, tedy do začátku hlasování. Pozor! Voliči, kteří si nechali vyhotovit voličský průkaz a přišli o něj, hlasovat nemohou. A to ani ve svém domovském okrsku.
12.Vyplavené volební místnosti
Ministerstvo vnitra, společně se zasaženými obcemi připravuje alternativní volební místnosti v místech, kde ty původní poničily záplavy. „Některé zřejmě budou ve stanech,“ řekl k tomu ministr vnitra Vít Rakušan (46, STAN). Pokud nevíte, kam máte k volbám vyrazit, obraťte se na svůj obecní úřad.
13.Volby z domova
Pokud vám situace ve vaší obci znemožňuje cestu do volební místnosti, může k vám zamířit volební komise s mobilní urnou. Stejně je tomu, pokud přijít nemůžete ze zdravotních důvodů. „Hlasování do přenosné volební schránky zajišťují členové volební komise. Jejich dopravu může zajistit příslušník hasičského záchranného sboru,“ vysvětlilo ministerstvo vnitra. V případě zájmu kontaktuje okrskovou volební komisi ve vašem obvodu, nebo obecní úřad.
14.Doplnění komisí
Kvůli povodním se samozřejmě může stát i to, že k volbám nedorazí všichni členové okrskové volební komise. Lidé, kteří by měli zájem komise doplnit, se mají nahlásit příslušnému obecními úřadu. Hlásit se mohou všichni zletilí občané České republiky bez ohledu na místo bydliště, kteří ve volbách nekandidují. Pokud zájemci nebudou stačit, chce ministerstvo vnitra komise doplňovat pracovníky správy sociálního zabezpečení, finančních nebo katastrálních úřadů.
15.Odhlášení kandidáti
Jména kandidátů, kteří z voleb odstoupili, ale nestihli to včas nahlásit, se objeví na volebních lístcích, ale hlasy pro ně se nepočítají. Informace o tom budou vyvěšeny ve volebních místnostech. Mezi hlavní takové případy patří vazebně stíhaný exprimátor Chomutova Marek Hrabáč (51). Ten je stále uveden jako jednička kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji. Hlasy pro něj ale neplatí.
Pětidemolice, stínovládce mafián Kolář se svým Aspen institutem a zbrojní lobby je to největší zlo, co tu kdy bylo. Ať po volbách sbalí kufry a vypadnou na UA, tady nebudou nikomu chybět.