Ke krajským volbám během pátku vyrazili i šéfové stran a další významní politici. Například předseda Pirátů Ivan Bartoš by byl rád, kdyby si jeho strana udržela současný počet mandátů. Předseda STAN Vít Rakušan přiznal, že obhájit čtyři hejtmanské posty bude těžké. Exprezident Miloš Zeman dorazil k volbám se svou ženou Ivanou a prozradil, že volil hnutí ANO. Premiér Petr Fiala (ODS) tradičně odvolil s celou svou rodinou.
Zeman k urně dorazil s Ivanou a řekl, koho volil. Fiala odvolil po boku manželky Jany
1.Miloš Zeman
Svůj hlas přišel odevzdat i bývalý prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou. Oba odvolili v Lánech. Po odevzdání svého hlasu prozradil, že zvolil hnutí ANO, svými sympatiemi k hnutí se nikdy netajil.
Výsledky krajských volebANO29235,38 %842 947 hlasůODS545,90 %140 544 hlasůSTAN385,47 %130 347 hlasůKDU + ODS + TOP 09315,50 %131 058 hlasůÚčast 33 % Sečteno 100 %Kompletní výsledky2.Ivan Bartoš
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) by si přál, aby zástupci jeho strany mohli pokračovat v práci v regionech přinejmenším ve stejném počtu, jako doposud. Nemyslí si, že se bude ve víkendových volbách do zastupitelstev krajů opakovat zájem o Piráty až u 19 procent voličů. Novinářům u jedné z pražských volebních místností řekl, že je realista a byl by rád, kdyby počet mandátů jeho strany byl zachován. Poznamenal, že regionální účast v zastupitelstvech je důležitá i pro formování celostátní politiky.
Do voleb podle Bartoše letos mohou promluvit koalice, jako je Stačilo!, kterou zformovala předsedkyně komunistů Kateřina Konečná, či Motoristé. Celkový počet mandátů, které by mohli získat Piráti, si netroufl říct.
Před čtyřmi lety získali Piráti zhruba stovku ze 675 krajských zastupitelských křesel a vytvořili vládnoucí koalice s jinými stranami v devíti ze třinácti krajů.
V červnových evropských volbách strana cílila na čtyři mandáty, ale se ziskem 6,20 procenta hlasů získala jediný. Piráti obhajovali tři křesla a 13,95 procenta hlasů z roku 2019. Propad pro Piráty znamenaly i sněmovní volby v roce 2021, kdy šli do hlasování v koalici se Starosty.
3.Vít Rakušan
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že účast v krajských volbách bude alespoň srovnatelná s účastí před čtyřmi lety, i když je tento typ voleb podceňovaný. Nižší účast předpokládá v oblastech zasažených povodní. Zároveň věří, že hnutí bude mít zastupitele ve všech krajích, nyní chybí zastupitelé v Moravskoslezském kraji. Řekl to dnes novinářům po odevzdání svého hlasu v krajských volbách. Při krajských volbách v roce 2020 byla volební účast 37,95 procenta.
„Chápu hejtmana, hejtmanku jako velkého starostu, starostku, někoho, kdo je těm lidem prostě blíž, než je ta nejvyšší úroveň, a myslím si, že ti lidé prostě si tu kampaň neodpracovávají v kampani, ale prostě je vidět, jestli jsou těm lidem blízko celé čtyři roky, nebo nejsou,“ řekl Rakušan.
V součtu s Libereckým krajem má nyní hnutí 91 mandátů. „Kdybychom to obhájili, je to opravdu úspěch, ta atmosféra není jednoduchá, samozřejmě poprvé do toho klání jdeme z pozice vládní strany,“ řekl Rakušan. Obhájit hejtmanské posty podle něj bude velmi těžké. V tomto volebním období má STAN čtyři hejtmany, a to ve Středočeském, Libereckém, Olomouckém a Karlovarském kraji, všichni chtějí funkci obhájit. „Byl bych rád, kdybychom alespoň nějaké hejtmany za hnutí STAN měli, a mluvím v množném čísle,“ doplnil Rakušan.
4.Róbert Šlachta
Ve 14.30 přijel na kole volit v Pohořelicích na Brněnsku předseda hnutí Přísaha Róbert Šlachta. Vyzval veřejnost, aby se zúčastnila v co největším počtu voleb. V Pohořelicích jeho slova vyslyšely, u obou volebních místností jsou dlouhé fronty.
5.Petr Fiala
Premiér Petr Fiala (ODS) odvolil se svou rodinou tradičně v Brně na základní škole Zemědělská. Na místo dorazil s půlhodinovým zpožděním kvůli problémům na dálnici D1 po boku své manželky Jany.
Při odchodu neodmítl několika žadatelům selfíčka. „Tyto volby jsou důležité z toho hlediska, že lidé rozhodují, jaká bude kvalita sítě zdravotní péče, jaké budou školy, jak budou vypadat komunikace v jejich kraji. Rozhodují o tom, kdo bude kraj řídit. Lidé by neměli nechat rozhodnutí na nikom jiném, měli by využít svého základního občanského práva,“ řekl Fiala.
Premiér také uvedl, že ODS by si chtěla minimálně udržet počet tří hejtmanů a v Senátu nejsilnější klub, aby mohl být předsedou Miloš Vystrčil.
6.Marian Jurečka
Podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky není záhodno měnit nynější pravidla pro posun termínu voleb, podle kterých musí být nejprve vyhlášen nouzový stav a poté schválen zákon o odkladu voleb. Na místě je v tomto případě velká opatrnost. Jurečka to řekl v Rokytnici na Přerovsku, kam přišel odevzdat svůj hlas do krajských voleb.
Jurečka očekává volební účast v krajských volbách něco přes 30 procent. Při krajských volbách v roce 2020 byla volební účast 37,95 procenta. Za volební úspěch z pohledu KDU-ČSL bude považovat obhájení minimálně jednoho postu hejtmana a 50 mandátů krajských zastupitelů. „V tomto případě věřím, že (hejtman) Honza Grolich by na jižní Moravě měl mít velkou šanci obhájit svoji pozici,“ podotkl Jurečka.
7.Miloš Vystrčil
Volby konané v původním termínu jsou nejméně nevýhodným řešením. Převážilo právo většiny na to vyjádřit se v řádném termínu, zda jsou spokojeni se senátory a krajskými zastupiteli ve svém obvodu, řekl před volební místností v Telči na Jihlavsku řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ocenil, že v místech zasažených před týdnem záplavami volby organizuje stát.
„Chápu, že lidé, kteří přišli o majetky, zdraví, případně, nedej bože, o někoho ze své rodiny, tak nemají žádnou náladu se účastnit voleb a mají úplně jiné starosti. Na druhou stranu právo volit a mít volby v řádném termínu je jedním ze základních práv. A pokud bychom ty volby jakkoli posouvali, tak by si vlastně naprostá většina občanů mohla stěžovat, že se nemohla vyjádřit k tomu, zda jsou, nebo nejsou spokojeni s těmi senátory a zastupiteli v krajích, kterým končí mandát. A tudíž dobré řešení neexistovalo,“ řekl Vystrčil.
Nepředpokládá, že by případné stížnosti na průběh voleb v zaplavených oblastech byly opodstatněné. „Vždycky jsou stížnosti na volby. To rozporování asi nastane, ale můj názor je, a je to i názor - pokud jsem měl možnost slyšet - hned několika ústavních právníků, že volby v řádném termínu bylo nejlepší možné řešení. Takže já věřím, že všechny námitky se podaří vypořádat,“ řekl Vystrčil.
Věnováno Markét Svobodové s nadějí, že si tu zabučela naposledy, je to nechutné. 👎 👎 👎