Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Putin jako nástupce Kateřiny Veliké? Jeho lži fungují: Kniha novináře přinesla zajímavý vhled do konfliktu

Autor: Darina Jíchová, swp - 
14. ledna 2023
05:00

Válka na Ukrajině je téma, které se už dostává do knih. Jednou z nich je i pohled na konflikt novináře a historika Owena Matthewse, ten dlouho působil také jako korespondent v Rusku. Ve svém díle se zaměřil na ruského prezidenta Vladimira Putina, na jehož rozkaz loni v únoru na Ukrajinu vpadla ruská armáda. Matthews uvádí, že se Putin považuje za nástupce a pokračovatele carevny Kateřiny II. Veliké, napsal list Daily Mail.

Kniha Matthewse se na pulty knihkupectví dostala už v listopadu, věnuje se i tématu propagandy v Rusku. Podle něj Putinova despotická propaganda většinu Rusů zcela pohltila. „Jeho lži fungují,“ píše autor. Vysvětluje, i proč je jedním z Putinových vzorů Kateřina Veliká, „protože dostala Ukrajinu pod kontrolu“. Matthews nepochybuje, že Putin je hlavním hybátorem otevřeného konfliktu, který nyní mezi Ruskem a Ukrajinou zuří.

Rodinná historie

„Je to čin čistě z jeho kruté vůle,“ domnívá se. Na stránkách knihy rovněž popsal vlastní rodinný konflikt národních identit. „Všichni bychom rádi věřili, že přemýšlíme racionálně. Ale tam někde hluboko v mysli je kousek nás, který myslí naší krví,“ jeho vlastní matka Ljudmila Bibikovová se narodila v Charkově, rusky mluvícím městě v srdci ukrajinské oblasti, kterou by rád Putin anektoval. I její rodiče se narodili v místech, která jsou legálně ukrajinská.

„Legálně ukrajinské uzemí… a přesto se Bibikovovi nepovažovali za Ukrajince. Po dvě století tato rodina hrála podstatnou roli v carské moci na Ukrajině. Nejdřív jako služebníci carů, pak jako loajální subjekty sovětské moci. Ať už se mi to líbí nebo ne, moje rodinná historie – moje vlastní krev – je citelně spjata nejen s Ukrajinou a Ruskem, ale také s dějinami ruské říše,“ svěřil se Matthews.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Většinou se uvádí, že Putina motivuje snaha obnovit Sovětský svaz, zmiňuje se také, že se situuje do novodobého cara či že jeho idolem je Petr Veliký. Matthews zmínil ještě další ruskou panovnici – Kateřinu Velikou. Když se carevna v 18. století vydala na nově dobytá území jižní a východní Ukrajiny, doprovázel ji kapitán Alexandr Alexandrovič Bibikov, Matthewsův předek.

Další z jeho předků – Boris Bibikov byl vůdčí postavou ukrajinské komunistické strany. Byl rovněž jedním z těch, kteří v rámci strany otevřeně poukázali na ohromné utrpení Ukrajinců v následku aplikování „zemědělské kolektivizace“, ta vedla k hladomoru a k téměř 7 milionům mrtvým. Bibikovovo rozhodnutí se mu stalo osudným, stal se obětí Stalinových čistek v 30. letech.

Síla Putinových lží

Právě hladomor na Ukrajině je jedním z motivátorů neuvěřitelné houževnatosti, s jakou se dnes Ukrajinci brání Moskvě. Matthews se věnuje též kremelské rétorice, zvláště pak slovnímu spojení „speciální vojenská operace“, tak se totiž oficiálně o válce na Ukrajině v Rusku mluví. Dalším pojmem byla „denacifikace Ukrajiny“, ta se v posledních měsících však z prohlášení Kremlu pomalu vytrácí.

V tomto případě Matthews připomíná, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je žid a jeho rodina trpěla pod německými nacisty za 2. světové války. Následně připojuje další zajímavost z Ruska, konkrétně mluví o nahrávce, na které je slyšet, jak šéf „jedné hlavní ruské televizní stanice“ říká o Zelenském, „ten otravný malý žid, co si hraje na politika“. A stejně jako další experti i Matthews podotýká, že pokud chce Putin a Kreml mluvit o „denacifikaci“, možná by si nejdřív měli „zamést před vlastním prahem“. Konkrétně pak zmiňoval žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, která je podle západních rozvědek plná neonacistů.

„I přesto všechno většina Rusů polyká Putinovy lži i s navijákem, protože mu vlastně potřebují věřit,“ uvádí Matthews. „Putinova propagandistická mašinérie zafungovala, přinejmenším aspoň v tom, že vyprodukovala široký veřejností přijímaný souhlas s válkou,“ píše Matthews. „Prostá pravda? Putin skutečně mluví za většinu Rusů. To je pro mě poněkud depresivní myšlenka, pro mou ruskou manželku, pro mé ruské přátele rovněž. Je to fakt, o kterém si přejeme, aby nebyl pravdivý,“ doplnil.

9:53
Dnes

Ruská vojska dále ztrácejí pozice u města Bachmut v Donbasu na východě země, kde ukrajinské jednotky postupují na křídlech, uvedl dnes na sociální síti Telegram velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Generál své tvrzení podle listu Ukrajinska pravda podpořil i zveřejněním záběrů z bojové akce 3. úderné brigády. Ukrajinské útoky severně a jihozápadně od Bachmutu hlásí také analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).

„Úsek fronty u Bachmutu. (Ukrajinské) obranné síly pokračují v postupu na křídlech, nepřítel ztrácí pozice u Bachmutu,“ napsal Syrskyj.

9:20
Dnes

Ukrajinský šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin podle agentury Unian uvedl, že zaplaveno bylo 1852 domů.

„Během noci jsme nezaznamenali nic neobyčejného. Intenzita záplav slábne, nicméně kvůli značnému poničení ještě čekáme další vodu. Podle našich předpovědí se hladina v příštích 20 hodinách zvedne o další metr,“ uvedl Prokudin. K dnešnímu ránu podle něj musely úřady evakuovat 1457 lidí, z nichž 1286 žilo v chersonské ostrovní čtvrti Korabel.

8:57
Dnes

ISW nemohl nabídnout definitivní posouzení odpovědnosti, ale napsal, že „bilance důkazů, úvah a rétoriky naznačuje, že Rusové přehradu úmyslně poškodili“.

Zobrazit celý online

Reportéři Daily Mailu připomněli, že jeho kniha byla napsaná ještě před úspěšnou podzimní protiofenzivou Ukrajiny, kdy se Kyjevu podařilo osvobodit řadu z okupovaných oblastí včetně Chersonu. Je otázkou, zda Rusové začnou konečně masově pochybovat o „správnosti Putinovy neválky“.  V tomto případě je hrozivý příklad z Matthewsovy knihy, kdy popisuje setkání s televizní editorkou Annou Bondarenkovou. „Bondarenko je přitom ukrajinské příjmení,“ podotýká autor na svých stránkách. „Zdálo se mi, že mě osobně viní za sankce uvalené na Rusko, že mě viní z toho, že jsme vyprovokovali válku,“ vzpomíná Matthews. Novinář se jí následně ptal na její vlastní příbuzné na Ukrajině. „Ze všech se stali fašisti. Věří všem těm vašim falešným zprávám o Buči. Pak mě poslala do p*dele a řekla mi, ať jim do televize už nevolám,“ vylíčil autor.

Video se připravuje ...
Další videa