Úterý 16. července 2024
Svátek slaví Luboš, zítra Martina
Oblačno, bouřka 29°C

Zdrcující příběhy z ruského úderu na Dnipro: V troskách zemřela i žena s dcerou z Česka

 • Autor: Darina Jíchová,ČTK,swp - 
  18. 1. 2023
  05:00

  Z bytové budovy v Dnipru zbyly jen ruiny, na zemi jsou mezi kusy betonu a nábytku vidět hračky, lidé na místo nosí květiny a svíčky. Ruské ostřelování si při sobotním zásahu ve východoukrajinském městě vyžádalo nejméně 44 obětí včetně několika dětí, dalších 25 lidí se podle ukrajinských úřadů stále pohřešuje. Záchranáři však varují, naděje na přežití a na to, že v troskách budou nalezeni přeživší, je minimální. Zraněno bylo kolem 80 osob z toho 16 dětí.

 • 1.Lidija (81): Život se jí vejde do igelitky

  Seniorka si musela v neděli 15. ledna narychlo zabalit, brala jen, co se jí vešlo do igelitové nákupní tašky. Pak Lidija opustila svůj byt, bylo to den po hrozivém ruském útoku na bytový komplex, kdy se jeho rezidenti mohli na okamžik vrátit pro svoje cennosti. S hlubokými podlitinami kolem očí ve svém rozbořeném bytu dávala dohromady, co zachránit.

  Útok na Dnipro (16. 1. 2023) Útok na Dnipro (16. 1. 2023) | Reuters

  Její byt je jen 15 metrů od epicentra útoku, přestože její blok zatím stojí, všechny byty v něm byly zasaženy tlakovou vlnou po dopadu rakety. Střepy z vysklených oken pokrývají podlahu jejího příbytku. Když na komplex dopadla ruská střela Ch-22, stála čelem ke svému oknu v ložnici. „Ostrý a velmi hlasitý zvuk, pak náraz a něco mě zasáhlo do hlavy,“ popsala sobotní události pro list The Kyiv Independent. Uvedla, že do místnosti vlétl „fragment čehosi“ a trefil ji přímo do obličeje. Zanechal za sebou bouli na jejím čele.

  I přes bolest zůstala Lidija ve svém bytě kolem 40 minut, až do chvíle, kdy už nesnesla zimu. Nešel proud, mobilní sítě spadly a přeživší si nemohli ani zavolat o pomoc. Z poškozené budovy se nakonec dostala sama, sehnala si taxík a odjela k příbuzným. Ti ji vzali do nemocnice na rentgen. „Byli zhrozeni, když mě po útoku viděli,“ vypověděla. Rentgenové snímky ukázaly otřes mozku.

 • 2.Čekání na záchranu

  Vladislav Solovjov (29) nikdy nezapomene na křik, který se ozýval po útoku ze sutin. V době dopadu střely stál před svými dveřmi, čekal na ženu, až bude připravena k odchodu. Měli namířeno do obchodu. Tlaková vlna po dopadu střely ho prohodila dveřmi. Jeho žena v tu dobu byla v koupelně. Ani jednomu z nich se nic vážného nestalo – měli štěstí.

  Útok v nich však zanechal hluboké trauma. „Země se třásla, zazněl hlasitý výbuch, ale nějak nám nedocházelo, že naši budovy zasáhli. Nevíte, jaký je to pocit, když na vás vystřelí raketu,“ komentoval pro tisk. Vladislav pracoval dříve u bezpečnostních složek, nyní působí jako dobrovolník. „Viděl jsem jen oblak kouře a jinak nic,“ doplnil. Manželé se uzavřeli v místnosti ve snaze utéct kouři, měli nasazené masky. Čekali, dokud nepřijdou záchranáři. Byla to nejdelší půlhodinka v jejich životě.

  Vladislav se domnívá, že by měli nižší šanci na přežití, kdyby byt opustili dříve, část sutin dopadla na cestu vedoucí k obchodu. „Kdybychom byli venku, pohřbily by nás trosky dopadající na zem,“ prohlásil.

 • 3.Roztržená rodina

  Střela Ch-22 byla vytvořená, aby byla schopná zničit letadlovou loď. Bytový komplex, plný rodin, neměl žádnou šanci. Kyjev přiznal, že prozatím nedisponuje zbraněmi, které by Ch-22 dokázaly sestřelit. V rámci několika vteřin tak bylo 72 bytů naprosto zničeno, 230 dalších bytů bylo poškozeno, informoval gubernátor Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko. Komplex měl 16 vchodů a žilo v něm kolem 1700 osob.

  Útok v Dnipru prežila třiadvacetiletá dívka. Útok v Dnipru prežila třiadvacetiletá dívka. | Twitter

  Anastasija Ščvecová (23) ztratila při útoku svou rodinu, potvrdil pro tisk blízký přítel a bývalý kolega jejího otce Oleksandr Kornjenko. Anastasija byla doma s rodiči, když byla budova zasažena a jedna z jejích částí se zhroutila. Rodiče zemřeli v kuchyni, Anastasija byla v tu chvíli v koupelně a jako zázrakem přežila. Jejího manžela jí také před 4 měsíci vzala válka. Snímek Anastasije, kterak sedí uprostřed trosek, obletěl sociální sítě.

  Anastasija skončila v nemocnici, stará se o ni její teta. Podle Kornjenka je v šoku. „Její stav je křehký,“ komentoval. Smrt jejích rodičů potvrdila i Anastasijina babička.

 • 4.Žlutá kuchyně smutku

  Útok na bytový komplex v Dnipru: Kuchyně Mychajla Korenovského. Útok na bytový komplex v Dnipru: Kuchyně Mychajla Korenovského. | Reuters

  V komplexu žil také bývalý boxerský kouč Mychajlo Korenovskyj, byt měl v nejvyšším patře budovy. Jeho dominantou bývala veselá žlutá kuchyně, jejíž torzo zůstalo stát v budově rozedrané raketou. Kuchyni smích znovu jen tak nenaplní. Korenovskyj útok nepřežil, manželka s dcerami budovy opustily jen pár chvil před útokem, sdělil novinářům Vitalij Fedorenko. Korenovskyj trénoval jeho šestiletého syna.

  Útok na bytový komplex v Dnipru: Pohřeb Mychajla Korenovského. Na snímku jeho manželka Olga. Útok na bytový komplex v Dnipru: Pohřeb Mychajla Korenovského. Na snímku jeho manželka Olga. | Reuters

  Korenovskyj měl původně doprovodit svou rodinu, nakonec se ale rozhodl, že se k nim připojí až později. To se mu stalo osudným.

 • 5.Záchranné akce

  Ihned po dopadu střely se na místo sjeli profesionální i dobrovolní záchranáři a snažili se co nejrychleji pomoct obětem. Nejtěžší operace probíhaly v nižších patrech, museli se plazit přes trosky, aby se dostali k uvězněným lidem. Na místě zasahoval i Serhij Harmaš (27), pracoval v kuse 14 hodin a k přeživší se dostal až na konci směny. Našel mladou ženu ve 4. patře, která po 4 hodiny křičela o pomoc. Když se k ní 15. ledna krátce před polednem prodral, už nemohla ani mluvit.

  Útok na bytový komplex v Dnipru. Útok na bytový komplex v Dnipru. | Reuters

  Jeho přeživší měla drobné řezné rány, ulevilo se mu. Serhij totiž objevil mnoho mrtvých těl, kterým chyběly končetiny a jednomu dokonce hlava, svěřil se tisku. Vypověděl také, že mnoho lidí, kteří měli naději na přežití, podlehli svým zraněním, protože museli dlouho ležet „v šílené zimě“. „Každá smrt je děsivá. Lidé tady žili poklidně a v míru a pak se tohle stalo,“ doplnil. On sám ze sutin vytáhl 6 mrtvých.

 • 6.Nedočkaví příbuzní

  Kromě profesionálů zasahovali i dobrovolníci, mezi nimi i spoluvelitelé sboru Oleksandr (43) a Konstjantyn (50). Ti si kromě složitostí záchranných akcí mírně postěžovali rovněž na příbuzné rezidentů domu. Nedařilo se jim je udržet před komplexem. „Zkoušeli se dostat dovnitř a hledat své milované,“ podotkli dobrovolníci.

  „To nejhorší asi bylo nacházet časti těl obětí, válely se po zemi a my je museli sesbírat,“ vylíčíli hororové scény z místa útoku. Z domu se jim podařilo dostat několik přeživších mezi nimi i manžele v důchodu z vyšších pater. „Byli v šoku, ale muž se pak na nás podíval, řekl, že si jde pro hůl a že Putin za tohle zaplatí,“ vzpomínají dobrovolníci.

 • 7.Proč ses vrátila z Česka?

  Zpověd dobvolníků Danila a Oleksyje přinesl také deník iDnes.cz, muži na místo dorazili s lopatami a páčidly. „Bylo to děsivé. A náročné. A k tomu ten strašný výkřik, když se vypnuly všechny motory a záchranáři volali: „Je někdo naživu?“ Hrůza i naděje, že se třeba někdo ozve. Jedna žena kousek od nás i usedavě plakala a pořád opakovala: „Proč ses vrátila? Proč ses vrátila?“ Později jsem se dozvěděl, že měla pod troskami dceru a vnučku. Po začátku války odešly do Česka. Na podzim se rozhodly vrátit domů. Do Dnipra,“ řekl Danil.

 • 8.Katja doufala, že synka ještě uvidí

  Katja sotva přežila ruský útok, 20 hodin čekala v mrazu uvězněná pod troskami na to, až ji záchranáři vysvobodí. Živila ji myšlenka na rodinu, na ročního synka a manžela (†28). Zavolat pomoc si nemohla, protože je hluchoněmá. 

  Když ji záchranáři konečně dostali ven, dozvěděla se, že její milovaní jsou mezi pohřešovanými. V úterý pak přišla ta nejhorší zpráva: manžel i malý syn jsou mezi mrtvými. Sama po záchraně skončila na JIP, její tělesná teplota byla jen 31 stupňů Celsia. 

  Útok na bytový komplex v Dnipru: Katja útok přežila, její roční synek nikoliv. Útok na bytový komplex v Dnipru: Katja útok přežila, její roční synek nikoliv. | Twitter/Visegrád24

 • 9.Zmařené mladé životy

  Katja dlouho doufala, že se její milované podaří najít, přestože záchranáři sami upozorňují, že šance na přežití jsou nízké. To rodina čtyřleté Francevy Michajlynové o naději přišla pár hodin po útoku, holčička byla při ruském útoku zabita.

  Útok na bytový komplex v Dnipru: Oksana zemřela se svými dcera Leylou a Mychajlynou. Útok na bytový komplex v Dnipru: Oksana zemřela se svými dcera Leylou a Mychajlynou. | Twitter/Visegrád24

  Oksana se svými dcerami Leylou a Mychajlynou zemřely na místě. Nepřežila ani mladinká tanečnice Maria Lebidová (†15).

  Útok na bytový komplex v Dnipru: Útok nepřežila ani patnáctiletá tanečnice Maria. Útok na bytový komplex v Dnipru: Útok nepřežila ani patnáctiletá tanečnice Maria. | Twitter/Visegrád24

 • 10.Lékařky už nikomu nepomohou

  Nejlepší kamarádky a sousedky Olha Usovová a Irina Salamentěnková zasvětily svůj život pomoci druhým, obě byly nadějnými lékařkami. Olha i Irina navíc byly mladými maminkami. Jejich život utnul ruský útok na bytový komplex v Dnipru.

  Útok na bytový komplex v Dnipru: Útok nepřežily kamarádky a sousedky Olha a Irina. Útok na bytový komplex v Dnipru: Útok nepřežily kamarádky a sousedky Olha a Irina. | Twitter/Visegrád24

  20:45
  Dnes

  Litevské společnosti poskytnou Ukrajině energetickou pomoc v hodnotě více než 50 milionů eur (téměř 55 milionů dolarů), oznámilo 16. července ukrajinské ministerstvo energetiky.

  20:03
  Dnes

  V obci Kindrashchivka v Charkovském regionu probíhají evakuace po dalším ruském ostřelování. 

  19:10
  Dnes

  Většina civilistů bude mít zakázaný vstup do celkem 14 vesnic na jihu ruské Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslava Gladkova. Důvodem je podle něj ukrajinské ostřelování těchto oblastí. Do osad se od příštího týdne dostanou jen dospělí muži v doprovodu vojáků nebo vládních úředníků. Přepravovat se budou moci pouze v obrněných vozidlech a na sobě budou muset mít neprůstřelné vesty a helmy, doplnil Gladkov.

  „Doufám, že pochopíte, že ženy a děti na tato místa, která denně čelí ostřelování, pustit nemůžeme. Už tak jsme o spoustu civilistů přišli, další lidé jsou zranění. Naším úkolem je především zajistit dostatečnou bezpečnost,“ oznámil Gladkov na sociální síti Telegram.

  Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa