Lavrovův muž promluvil o mírových rozhovorech. Ukrajina se mu vysmála
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin dnes v televizním rozhovoru vybídl Ukrajinu k mírovým jednáním, ale bez jakýchkoliv podmínek a „na základě té reality, která existuje“. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak vzápětí nabídku označil za další důkaz, že jednání nyní nemají smysl, Rusko se nehodlá vzdát okupovaných ukrajinských území a že jedině vítězství Ukrajiny ve válce zajistí mír v Evropě.
„Ano, klasik praví, že jakékoliv válečné akce končí jednáním, a přirozeně jsme už řekli, že budeme k takovým rozhovorům ochotni. Ale jen k rozhovorům bez předběžných podmínek (a) na základě té reality, která existuje, k rozhovorům se zřetelem na cíle, které jsme veřejně oznámili,“ prohlásil ruský diplomat.
Takové prohlášení podle Podoljaka svědčí jen o tom, že o jednání s Kremlem nemůže být řeči. „Kreml ve své pravidelné rétorice o míru a jednáních prohlašuje, že neopustí (okupovaná) ukrajinská území a neponese odpovědnost za své zločiny. Je to další důkaz, že o jednání nemůže být řeči. Jedině vítězství Ukrajiny, anebo válka v Evropě neskončí a Rusko zločinně ovládne svět,“ napsal Podoljak na twitteru.

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme sledovat zase od úterního rána.

Americká rodina byla natolik znechucená společenskou situací ve Spojených státech, že se přestěhovala do Ruska, které prý vyznává konzervativní hodnoty. Teď se diví, že otce tří malých holčiček po kraťoučkém výcviku poslali na frontu.
„Bohužel, když se učíte v jiném jazyce a nerozumíte mu, jak se vlastně učíte?“ rozjímala na rodinném kanále na YouTube DeAnna Huffmanová. „Má bohužel pocit, že ho předhodili vlkům, a musí se spoléhat na víru, a to je přesně to, co děláme všichni.“ Kontrakt s ruskou armádou Texasan Derek podepsal ve víře, že bude působit v týlu – jako svářeč, nebo snad reportér. Chtěl si tak urychleně vysloužit občanství. Místo toho ho rázem poslali do frontových bojů na Ukrajinu – a z těch se přestal manželce hlásit…

Pomoci napadené Ukrajině chce také Nizozemsko. Tamní ministr obrany Ruben Brekelmans řekl, že země „významně přispěje" na dodávku systémů Patriot. Podrobnosti ale neuvedl a dodal, že detaily sdělí později, píše agentura Reuters s odkazem na nizozemský list De Telegraaf.

Francouzské firmy jsou připraveny spustit výrobu dronů na Ukrajině, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Noëlem Barrotem. Francii poděkoval za podporu své země, která se čtvrtým rokem brání ve válce rozpoutané Ruskem. Ukrajina se domluvila s Francií na zřízení fondu ve výši 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy Kč) na podporu kritické infrastruktury a ekonomiky v příštím roce, oznámila po jednání s hostem premiérka Julija Svyrydenková.

Další kolo přímých rusko-ukrajinských mírových rozhovorů je naplánováno na středu v Turecku, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle tiskových agentur. Dvě předchozí kola rusko-ukrajinských jednání v Istanbulu nepřinesla žádný posun k ukončení války, kterou Rusko rozpoutalo před více než třemi lety, hlavním výsledkem byly výměny zajatců.

Čína kritizuje nejnovější sankce Evropské unie proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, které zasáhly i čínské společnosti a banky. Čínské ministerstvo obchodu dnes podle agentury Bloomberg uvedlo, že sankce vážně poškodily obchodní, ekonomické a finanční vazby. Zároveň varovalo, že podnikne nezbytné kroky k ochraně legitimních práv a zájmů čínských firem a finančních institucí.

Rusko představilo továrnu na drony, kterou označuje za největší na světě, a odvysílalo vzácné záběry z podniku, kde se montují smrtonosné útočné drony, jež ruské síly denně odpalují na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura AFP. Moskva v posledních týdnech vypustila rekordní počet dronů na ukrajinská města a stupňuje nálety, nehledě na výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa k zastavení útoků.
Záběry z továrny v neděli odvysílala televizní stanice Zvezda, která patří ruskému ministerstvu obrany. Záběry ukázaly dělníky s rozmazanými obličeji, jak montují černé útočné drony trojúhelníkového tvaru.

Británie uvalila sankce na dvě ruské firmy a 135 ropných tankerů, ze kterých profitují ruský energetický a ropný sektor, uvedla tamní vláda.

Úřad evropské justiční spolupráce Eurojust dnes informoval o zadržení člověka, který je podezřelý z loňských bombových výhrůžek školám v Česku, na Slovensku a v Lotyšsku. Eurojust podpořil úřady zapojených zemí v dopadení podezřelého, který byl minulý týden zadržen v ukrajinském městě Dnipro, ale byl propuštěn do doby, než patřičné orgány podniknou případné další kroky, uvádí úřad. Kauza vyvolala pozornost poté, co slovenská policie zveřejnila informaci o zadrženém Ukrajinci dříve, než tak chtěla učinit česká strana. Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) pak informovala o možné ruské stopě.

K obraně před ruskými vzdušnými útoky potřebuje Ukrajina podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse pět dalších systémů Patriot. Řekl to podle agentury DPA při videokonferenci kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny, které se také přezdívá ramsteinská skupina. Německo se podle agentury DPA nyní chystá Ukrajině dodat dva z devíti svých systémů protivzdušné obrany Patriot, které později nahradí nákupem z USA.

Organizátoři hudebního festivalu na zámku v italské Casertě dnes oznámili, že ruší vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva, které se mělo konat 27. července. Gergijev je přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina a informace o jeho vystoupení vyvolalo kritiku. Organizátoři festivalu Un´estate da Re (Prožít léto královsky) nicméně v prohlášení důvod zrušení vystoupení nesdělili, napsala agentura AFP.

Delegace Ukrajiny a Ruska by se mohly znovu sejít v tureckém Istanbulu tuto středu nebo čtvrtek, napsal dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na diplomatické zdroje a portál Independent Türkçe. „Očekává se, že by se jednání mohla zaměřit na humanitární pomoc, výměnu zajatců, bezpečnost kritické infrastruktury a situaci v pohraničních oblastech,“ uvedl ukrajinský zpravodajský server.

V Kyjevě začalo zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny ve formátu Ramsteinské skupiny. Za Ukrajinu se jednání poprvé účastní ex-premiér Denys Šmyhal v nové funkci ministra obrany. „Zasedání se účastní 52 zemí, včetně členských zemí NATO, EU a dalších spojenců. Cílem skupiny je koordinovat dodávky zbraní, vojenský výcvik a celkovou podporu Ukrajiny ve válce proti Rusku,“ uvedl server Suspilne.

Hlavní líčení s domobraneckou proruskou skupinou Českoslovenští vojáci v záloze za mír dnes nezačalo. K pražskému městskému soudu totiž dorazily desítky příznivců tohoto uskupení a soudkyně se rozhodla, že z bezpečnostních a provozních důvodů jednání odročí. Příště plánuje soudit s vyloučením veřejnosti včetně médií. O příchodu sympatizantů hnutí netušila předem ani justiční stráž, která na místo narychlo povolala dva policejní těžkooděnce. Návštěvníci se po celou dobu chovali ukázněně, pouze obžalované při jejich odchodu vyprovodili potleskem.
Obžaloba viní skupinu mimo jiné z toho, že vyslala bývalého českého vojáka do bojů na straně proruských separatistů na Donbase. Záměrem bylo podle státního zástupce Martina Bílého vycvičit takto české občany v bojových technikách, aby poté mohli předat tyto zkušenosti dalším lidem ze spolku pro „případné ústavní, hospodářské a politické změny v České republice“.

Moskva potvrdila, že je pro třetí kolo hovorů s Kyjevem. „Obě strany zastávají diametrálně odlišné postoje a je třeba spousta diplomatické práce,“ řekl k tomu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Rusové zřejmě provedli další úder na město Kramatorsk. „Následky se zjišťují. Podle předběžných informací jsou oběti na životech,“ uvedlo operační velitelství Doněcké oblasti na Telegramu.

Podle místních médií bylo oblastní město Kropyvnyckyj varováno ukrajinským letectvem, že na něj aktuálně míří ruská balistická raketa.

Koncem tohoto týdne se v Istanbulu očekává kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, uveda ruská agentura TASS s odvoláním na svůj zdroj. „Termíny jsou stále v procesu schvalování a budou včas oznámeny,“ uvedl prý zdroj v komentáři ke zprávám tureckých médií, podle nichž by se schůzka mohla konat 23.-24. července.

Členové ukrajinské tajné služby (SBU) a úřadu generálního prokurátora (OHP) podnikli operaci s cílem rozkrýt ruský vliv v protikorupční agentuře (NABU). Zadrželi jednoho z jejích významných detektivů, informují dnes ukrajinská média.
Během této operace zástupci SBU a OHP provedli více než 80 prohlídek na různých místech Ukrajiny. Podle agentury Ukrinform je několik detektivů protikorupční agentury podezřelých z vlastizrady, ilegálního obchodu s Ruskem a korupčních aktivit ve prospěch oligarchů. Jeden z nich údajně předával utajované informace do Ruska prostřednictvím lidí z okolí někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, spojence Moskvy svrženého v roce 2014.

Dvanáct úderů zasáhlo Charkov, uvedl starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V jednom z obytných komplexů jsou vyražená okna, jsou poškozené tramvajové koleje a elektrické vedení. Nikomu se zřejmě nic nestalo.

Polská armáda v noci upozornila, že ruské letectvo podniká další rozsáhlý raketový útok na Ukrajinu a že kvůli bezpečnosti Polska vzlétly polské a spojenecké stíhačky a ve stavu nejvyšší pohotovosti byly systémy protivzdušné obrany i radiolokační systémy. Varšava zároveň ujistila, že šlo o preventivní krok.

Rozsáhlý ruský útok podle agentury Unian směřoval kromě Kyjeva také cíle na západní Ukrajině.
„Bohužel úderů bylo velmi hodně. Je to největší útok od začátku invaze,“ řekl podle serveru Ukrajinska pravda starosta Ivano-Frankivsku Ruslan Marcinkiv. Rusové útočili s nasazením raket a střel různých typů a použili také drony. Poškozené jsou objekty infrastruktury ve třech vesnicích v regionu, v jedné z nich je blíže neurčený počet lidí utrpěl lehké zranění. Rozsah škod úřady nadále zjišťují, dodal Marcinkiv. Ukrajinská Státní služba pro mimořádné situace informovala o čtyřech zraněných, včetně jednoho dítěte.

Při ruském vzdušném útoku byl v noci na dnešek zasažen vchod do jedné ze stanic kyjevského metra. Uvedl to dnes šéf vojenské správy v ukrajinském hlavním městě Tymur Tkačenko. Nejméně jeden člověk podle něj v Kyjevě zemřel.

Dobré ráno, vážení čtenáři. Online přenos pokračuje, vítejte zpět.
Vpád ruských vojsk na Ukrajinu na rozkaz prezidenta Vladimira Putina před 353 dny rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si vyžádal podle odhadů desítky tisíc lidských životů a miliony lidí vyhnal z domovů. Rusko se pokusilo anektovat další čtyři ukrajinské regiony, podobně jako dříve Krym, ale svět tyto anexe neuznává a ukrajinská vojska při své protiofenzívě část okupovaných území osvobodila.
Návrh rezoluce, který Valnému shromáždění OSN předložili přívrženci Ukrajiny v předvečer ruského vpádu, zdůrazňuje nezbytnost dosáhnout míru, který by zajistil „svrchovanost, nezávislost, jednotu a územní celistvost“ Ukrajiny, píše ruská redakce BBC. Jednání VS OSN o Ukrajině by mělo pokračovat 22. února a už následující den by se mělo hlasovat o návrhu, který podle diplomatů dostaly všechny členské státy s výjimkou Ruska a Běloruska. Dokument také vybízí k okamžitému a úplnému stažení ruských jednotek z ukrajinského území v mezinárodně uznávaných hranicích, k úplné výměně zajatců, osvobození všech nezákonně uvězněných osob a k návratu násilně deportovaných osob do vlasti.